Lista aktualności Lista aktualności

Zbramir zagrał w Niepołomicach

W sobotę 9 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Niepołomicach odbył się XII Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”. Na konkurs przyjechało blisko 100 najlepszych wykonawców sygnalistyki i muzyki myśliwskiej z całej Polski.

„Zbramir” zagrał w Niepołomicach po dwóch latach ciszy wymuszonej epidemią. Był oczekiwany przez sygnalistów i wiernych sympatyków, a ze względu na dramatyczny czas wojny na Ukrainie nabrał szczególnego wyrazu i przekazu.

Na konkurs stawiło się blisko 100 najlepszych wykonawców sygnalistyki i muzyki myśliwskiej z całej Polski, w tym 16 zespołów rywalizujących o trofea w kilku klasach. Pojawił się również bardzo lubiany i oczekiwany przez sympatyków zespół Jesenicti Trubaci z Czech.

Tym razem otwarcie konkursu uroczyście ogłosili dr. hab. inż. Marek Wajdzik, prof. UR w Krakowie oraz Michał Goś, Zastępca Dyrektora RDLP w Krakowie ds. Gospodarki Leśnej, a sygnaliści wspólnym wykonaniem sygnału „Powitanie” obwieścili rozpoczęcie zmagań.

Pięknie wybrzmiał hejnał małopolskiego konkursu autorstwa Krzysztofa J. Szpetkowskiego w mistrzowskim wykonaniu doskonałego muzyka, znawcy kultury łowieckiej i jurora wielu uznanych konkursów sygnalistyki, Krzysztofa Kadleca.  I chociaż kwietniowa pogoda kapryśnie potraktowała Niepołomice, radość z muzycznego spotkania zarówno młodszych, jak i starszych sygnalistów była wielka, co przełożyło się na bardzo wysoki poziom wykonań sygnałów i utworów muzyki myśliwskiej.   

Trwające kilka godzin przesłuchania konkursowe odbywały się w salach zamkowych i były otwarte dla słuchaczy. Każdy mógł przybyć na zamek, posłuchać i ucieszyć swoją wrażliwość muzyczną wirtuozerią wykonań, kibicować swoim ulubieńcom. Członkowie komisji (w komisjach pracowali: Mariusz Jamrozik, Krzysztof Kadlec, Józef Czerniak, Maciej Strawa, Adam Migurski, Michał Wojtyła), wielokrotnie podkreślali, że wykonawcy zaprezentowali znakomite przygotowanie do konkursu, a niepołomicka rywalizacja mistrzów gry na rogach stała na bardzo wysokim poziomie muzycznym i artystycznym.

Róg Zbramira – rzeźbę wykonaną przez leśnika, artystę-rzeźbiarza Zbigniewa Szarka, główne trofeum małopolskiego konkursu, o który walczą zespoły w klasie G,  tym razem wygrał ZSM „Hagard” z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie (wcześniej „Hagard” zdobywał to trofeum w latach 2010, 2014, 2015, 2018).

Tak powstaje trofeum:

https://www.youtube.com/watch?v=ksxTkl5gqaM

Najlepszym solistą konkursu w klasie A – mistrzowskiej został Ernest Pietrzyk reprezentujący Mazowsze, drugi był Bartłomiej Szlachta z Małopolski. Trzecie miejsce wywalczył Karol Hussarek reprezentant Śląska, który podczas niepołomickiego konkursu okazał się najlepszym sygnalistą w rywalizacji leśników.  Drugi wśród leśników był Karol Nawrot, trzeci Bartłomiej Sołtys.

O trofea walczyli także bardzo młodzi sygnaliści. Najmłodszym uczestnikiem niepołomickich zmagań był Stanisław Pieprzyca (lat 3) z zespołu Leśne Szumisie.  

W trakcie konkursu można było oglądać wystawę fotografii nadesłanych na Konkurs Fotograficznego „Róg Zbramira w obiektywie". W tym roku nagrody za najlepsze zdjęcia z minionych edycji odebrali: Radosław Szyk, Wiesław Plata, Karol Blicharz.

Uroczyste ogłoszenie wyników uświetnił koncert zespołu muzycznego Consort Trąbek Barokowych Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierownictwem ad. dr. Tomasza Ślusarczyka.

Uczestnicy konkursu uczcili minutą ciszy pamięć żołnierzy i cywilów poległych w obronie swojej ojczyzny, a mistrz Maciej Strawa wykonał sygnał „Pożegnanie”.  

Do tragedii wojennej naszych sąsiadów i wielkiego polskiego dzieła pomocowego nawiązał  w swym wystąpieniu Paweł Szczygieł, Dyrektor RDLP w Krakowie.

- Niech echo niepołomickich rogów niesie nadzieję na Ukrainę i nam wszystkim. Nadzieję na pokój, na zwycięstwo dobra nad złem – mówił dyrektor P. Szczygieł.

Podczas uroczystej gali odczytano specjalny list Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof. dr. hab. inż. Jana Tadeusza Dudy skierowany do uczestników i gości konkursu.

Leśnicy i osoby spoza Lasów Państwowych wyróżniono Kordelasami Leśnika Polskiego. Po raz pierwszy zostały również wręczone Medale Mecenas Kultury Łowieckiej ustanowione przez Dyrektora RDLP w Krakowie celem honorowania osób, instytucji i organizacji szczególnie zasłużonych dla kultywowania polskiej kultury łowieckiej jako ważnej przestrzeni niematerialnego dziedzictwa narodowego.

XII Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira” odbył się pod Patronatem Honorowym: Przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego, prof. dr. hab. inż. Jana Tadeusza Dudy, Rektora Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, dr. hab. inż. Sylwestra Tabora, prof. UR oraz Dyrektora RDLP w Krakowie mgr. inż. Pawła Szczygła.

Zbramir - historyczny łowczy, który za panowania króla Władysława Jagiełły stał na czele służby łowieckiej, był pierwszym tytularnym łowczym Domu Królewskiego w Niepołomicach (venator domini Regis).  Rezydował na zamku i był pierwszym w historii łowczym dóbr królewskich w Niepołomicach, odpowiedzialnym za nadzór nad puszczą i organizację polowań królewskich.

Szczegółowe wyniki można odnaleźć na stronie:

http://muzyka.mysliwska.pl/wydarzenia/2022/xii-malopolski-konkurs-sygnalistyki-mysliwskiej-o-rog-zbramira-niepolomice-2022