Wydarzenia Wydarzenia

Choinka pod oknem Papieskim

W sobotę, 20 grudnia o godzinie 16 na placu przed Kurią Metropolitalną w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 3, rozpocznie się uroczystość zaświecenia tegorocznej „Choinki pod Oknem Papieskim”. Światełka na świątecznym drzewie w obecności tysiąca dzieci zaświeci ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

Uroczystość potrwa około godzinę. Jak co roku wezmą w niej udział dzieci z Krakowa i wielu gości z Podhala. Dla dzieci, które przyjdą na spotkanie pod choinką przy ul. Franciszkańskiej 3, a także dla dzieci z krakowskich domów dziecka przygotowano ponad 3,5 tysiąca słodkich, świątecznych paczek. Obok choinki stanie scena, na której artyści będą bawić się ze wszystkimi zgromadzonymi na przedświątecznej uroczystości.

Tegoroczna, najsłynniejsza krakowska choinka będzie drzewem świerkowym o wysokości blisko 20 metrów. Do Krakowa przyjedzie z Bukowiny Tatrzańskiej, nocą 16 grudnia.  Od północy kadeci Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie-Nowej Hucie rozpoczną jej montaż. W ubiegłym roku zamontowanie potężnego drzewa trwało kilka godzin. Następnie choinka będzie ozdabiana, by od soboty wprowadzać młodszych i starszych Krakowian, a także turystów w radosne przeżywanie Bożego Narodzenia.

Już po raz ósmy współorganizatorem i mecenasem wydarzenia są Lasy Państwowe - Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie. Pierwsza choinka pod Okno Papieskie w Krakowie przyjechała w grudniu 2007 roku i pochodziła z Nadleśnictwa Nowy Targ. Została ścięta nieopodal szkółki leśnej w Spytkowicach. Tamto, historyczne już drzewo, mające w czas Bożego Narodzenia przywoływać pamięć o wielkim papieżu Polaku ocechował leśniczy Andrzej Kwak. W tym roku, po raz pierwszy, drzewo będzie przywoływać pamięć świętego Jana Pawła II.