Lista aktualności Lista aktualności

Wyniki submisji

Jak co roku, w pierwszy piątek grudnia, w siedzibie Nadleśnictwa Brzesko odbyło się rozstrzygnięcie i ogłoszenie wyników XXIV Submisji Drewna Cennego. Do sprzedaży wystawiono najlepszy jakościowo surowiec drzewny pochodzący z terenu 9 nadleśnictw nadzorowanych przez RDLP w Krakowie.

Najcenniejsze kłody zostały wyeksponowane w dniach 28 listopada – 2 grudnia 2022 r. na składnicy zlokalizowanej na szkółce leśnej w leśnictwie Jodłówka (Nadleśnictwo Brzesko). W ofercie znalazło się ponad 370 m3 starannie wyselekcjonowanego drewna takich gatunków jak: dąb, buk, dąb czerwony, modrzew, jawor i sosna.

W submisji wzięło udział 11 oferentów. Zgodnie z zasadami aukcji drewno zostało sprzedane klientom, którzy zaoferowali najwyższą cenę za daną kłodę (tzw. los).

Najwyższą średnią cenę uzyskano za drewno dębowe – 4 512 zł/m3. Najdroższą sztuką okazał się los dębowy z Nadleśnictwa Brzesko, za który zaoferowano cenę w wysokości 7 168 zł/m3.

Celem submisji jest sprzedaż po najwyższej cenie najcenniejszych jakościowo sztuk drewna, pozyskanych w wyniku cięć planowych i wyselekcjonowanych przez powołaną do tego celu komisję.

O wyborze danej sztuki drewna na submisję decydują głównie względy techniczne – barwa, rysunek słoi rocznych, brak: sęków, róży, guzów, zabitek i innych wad drewna oraz pierśnica (grubość drzewa).

Po przetransportowaniu surowca na składnicę  oraz określeniu dokładnego wymiaru i masy, każda sztuka otrzymuje indywidualny numer losu, na który oferenci składają swoje propozycje cenowe.

Z drewna zakupionego na aukcji nabywcy będą mogli wytworzyć m.in. okleinę, instrumenty muzyczne oraz inne niezwykłe wyroby.

Drewno modrzewia z małopolskich lasów z uwagi na swoje gęste usłojenie jest cennym materiałem do renowacji zabytków drewnianych, a także budowy tarasów i innych elementów architektury ogrodowej z uwagi na swoją wysoką trwałość.

Szczegółowe zestawienie wyników XXIV Submisji Drewna Cennego w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie przedstawia poniższa tabela: