Lista aktualności Lista aktualności

Wielkim szusem do zwycięstwa

Piękna pogoda dopisała, śniegu nie brakowało a mistrzostwo świata w skokach narciarskich w Planicy wywalczone w przepięknym stylu przez Piotra Żyłę – uskrzydlało. W sobotę, 4 marca br., na stok narciarski Master-Ski Tylicz stawiło się blisko 190 zawodników, aby powalczyć o Puchar Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie w konkurencjach narciarskich.

O najwyższe trofea w trzech konkurencjach narciarskich tj. slalom gigant, slalom równoległy i slalom snowboard walczyli leśnicy i ich rodziny; panie i panowie, starsi i młodsi.

Po raz szesnasty

XVI Narciarskie Zawody Leśników o Puchar Dyrektora RDLP w Krakowie w tym roku zorganizowali leśnicy z Nadleśnictwa Nawojowa. Do sportowej rywalizacji na stoku Pan Paweł Szczygieł, Dyrektor RDLP w Krakowie oraz Pan Wojciech Kurzeja, Nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa zaprosił m.in. leśników z terenu RDLP w Krakowie, pracowników Wydziału Leśnego UR w Krakowie, LZD w Krynicy, Technikum Leśnego w Starym Sączu oraz Popradzkiego Parku Krajobrazowego. I chociaż taryfy ulgowej nie było a każdy startujący zawodnik zapewne chciał zdobyć tytuły, to jednak nie tylko mistrzowskie szusowania tego dnia grały pierwsze skrzypce.

W spotkaniu na stoku chodziło bowiem nie tylko o rywalizację sportową ale także o dobrą zabawę, promocję zdrowego stylu życia z wykorzystaniem terenów górskich, popularyzację sportów narciarskich oraz integrację środowiska leśników i ich rodzin, także spoza RDLP w Krakowie.

Oficjalnie i sportowo

Honory gospodarza na szczeblu regionalnym Lasów Państwowych pełnił Pan Paweł Szczygieł, który oficjalnie otworzył zawody. Zawodnikom życzył bezpiecznych zmagań na trasach narciarskich, udanych zjazdów i sukcesów a wszystkim uczestnikom imprezy sportowej - dobrej zabawy na śniegu. Dyrektor towarzyszył zawodnikom i kibicom podczas całego dnia sportowej rywalizacji nie szczędząc silnego wsparcia dopingiem. Sam również założył narty i wziął udział w konkurencjach sportowych. Na koniec zawodów uhonorował zwycięzców wręczeniem pucharu głównego i przekazał nagrody.

Ku integracji

Coroczne zawody narciarskie o puchar dyrektora RDLP w Krakowie cieszą się dużą popularnością i z każdym rokiem gromadzą na stokach narciarskich coraz więcej uczestników. Organizowane na pożegnanie zimy spotkanie ma służyć integracji pracowników, utrzymaniu dobrej atmosfery w pracy oraz podtrzymaniu efektywności codziennej współpracy osób pracujących w leśnictwie na terenie zarządzanym przez RDLP w Krakowie. Zawody zostały zaplanowane w taki sposób, aby jak największa liczba zawodników miała szansę zmierzyć się w rywalizacji na stoku i skorzystać z oferty rekreacyjnej i zabawy.

Rywalizacja na stoku

Młodsi i starsi zawodnicy walczyli o prymat w dwóch konkurencjach: narciarski slalom gigant oraz slalom snowboard. Wszystkich uczestników, którzy zgłosili chęć udziału w zawodach podzielono według grup wiekowych, dzięki czemu w zawodach mogły uczestniczyć całe wielopokoleniowe rodziny leśne; dzieci, ich rodzice i dziadkowie, a aktualni pracownicy Lasów Państwowych mogli spotkać się i  powalczyć z emerytowanymi kolegami.

Ciekawa rywalizacja w klasyfikacji drużynowej i rodzinnej dodatkowo podgrzewała zimową atmosferę.

Na stoku narciarskim zawodnicy mieli bardzo mocne wsparcie licznej grupy kibiców. Mistrzostwa przebiegały w bardzo miłej i koleżeńskiej atmosferze. Zjazdom towarzyszył głośny doping kibiców, a temperatura rywalizacji - chociaż rozgrywana w rodzinnym i przyjacielskim gronie - często nie ustępowała kroku prawdziwej i zaciętej walce, charakterystycznej dla zawodów rangi mistrzowskiej.

Puchar pojechał do Krościenka

W tym roku klasyfikację drużynową i główne trofeum - Puchar Dyrektora RDLP w Krakowie wywalczyła drużyna z Nadleśnictwa Krościenko. Na podium znaleźli się także zawodnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ (2. miejsce) i biura RDLP w Krakowie (3).

W tym roku walka o puchar była wyjątkowo zacięta. O trzeciej pozycji na pudle i pokonaniu mocnej drużyny gospodarzy - Nadleśnictwa Nawojowa, zdecydował zaledwie jeden punkt!

Wśród mężczyzn prawdziwym dominatorem okazał się Wiktor Szczygieł, który zgarnął „koronę zawodów” czyli wygraną w slalomie gigancie, w slalomie równoległym jak również uzyskał najlepsze czasy przejazdu wymienionych konkurencji.

W klasyfikacji leśników wśród Pań dominowały – Aleksandra Głodkiewicz (1), Katarzyna Socała (2), Aleksandra Wójtowicz (3).

W klasyfikacji leśników Panów na podium stanęli: Marek Hurkała (1), Piotr Świętach (2), Marcin Skoczeń (3).

Najlepszymi narciarskimi rodzinami wśród leśników w tym roku są: rodzina Głodkiewiczów, rodzina Latoniów, rodzina Wierciochów, rodzina Grabarzy i rodzina Szczygłów.

Najstarszy zawodnik mistrzostw miał 76 lat i był nim Pan Franciszk Grabarz z Nadleśnictwa Gorlice,  a najmłodszymi uczestniczkami okazały się Antonina Głodkiewicz (Nadleśnictwo Nowy Targ) oraz Aleksandra Wiercioch (Nadleśnictwo Krościenko) - 5 lat.

Do zobaczenia w Myślenicach

Kolejne zawody narciarskie i okazja do „odbicia” pucharu przechodniego oraz dobrej zabawy na śniegu nadarzy się już za rok. Na zakończenie imprezy ogłoszono, że kolejne zawody zostaną zorganizowane przez Nadleśnictwo Myślenice.