Lista aktualności Lista aktualności

To się nazywa dobre pióro…

26 kwietnia br. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Rajbrocie zebrali się finaliści z małopolskich szkół aby podjąć kaligraficzne wyzwanie i zdobyć tytuł najlepszego pióra wśród kaligrafów.

Kaligrafia to niezwykła umiejętność pięknego pisania, którą od 18 lat stara się propagować Publiczna Szkoła Podstawowa w Rajbrocie, organizując wyjątkowy konkurs skupiający młodych pasjonatów z całej Małopolski.

Finaliści konkursu tworzą niesamowitą atmosferę. Patrząc na pustą kartkę papieru wyobraźnią kreślą litery o czcionkach jakich nie znajdziemy w komputerze! Pochylając nad nią głowę, przystępują do tworzenia arcydzieła. Następnie, niby nic wielkiego się nie dzieje, karkołomne ruchy dłoni wypracowują kolejną znaną, oczywistą, ale jakże piękną literę!

Po wyprostowaniu sylwetki finalisty praca jest skończona, a pusta kartka zyskuje zupełnie inną wartość. Idealnie wyprofilowane łuki, odstępy, krzywizny i pochylenia liter wywołują zdziwienie u wielu osób, które do tej pory z kaligrafią nie miały styczności. A przy prezentacji prac konkursowych zawsze słychać głosy - „to niemożliwe… Tego nie mógł napisać człowiek”, co wywołuje jedynie uśmiech na twarzach finalistów.

Małopolscy mistrzowie pióra mają to do siebie, że zawsze dają komisji twardy orzech do zgryzienia. I tym razem nie zawiedli – poziom wykonanych w finale prac był bardzo wysoki, a wyłonienie zwycięzców okazało się bardzo trudnym zadaniem. Ostatecznie się udało, a laureaci konkursu otrzymali pakiety upominków m.in. od Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, który sprawował Patronat Honorowy nad konkursem.

Uczestnicy konkursu przyłączyli się również do akcji „sadziMY las” zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę. Każdy uczestnik konkursu otrzymał wyhodowaną przez leśników z Nadleśnictwa Brzesko sadzonkę buka. Małe drzewko, które posadzą będzie pamiątką związaną z konkursem, dobrym działaniem na rzecz środowiska oraz wspomnieniem 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Wszystkim uczestnikom i organizatorom serdecznie gratulujemy!