Lista aktualności Lista aktualności

Poznaj gospodarza – Zrozum las!

Choć wszyscy na co dzień korzystamy z drewna w różnych jego postaciach, a także regularnie wypoczywamy w lasach, uprawiamy w nich sport, czy podziwiamy i odkrywamy przyrodę, to najczęściej nie do końca wiemy jak wygląda praca ludzi odpowiedzialnych za realizację przez las wszystkich tych funkcji.

Leśnik, gospodarz lasu.

By spróbować w przystępny sposób wyjaśnić społeczeństwu, jak na przestrzeni ponad 100 lat zmienia się las i na czym polega rola leśnika w tym procesie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie przygotowała projekt edukacyjny „Poznaj gospodarza – Zrozum las”, który zabiera uczestników wraz z gronem specjalistów-praktyków w przyspieszoną podróż przez czas.

W tym roku, między drzewa w Nadleśnictwie Krzeszowice oraz Myślenice, zaprosiliśmy grupę samorządowców, urzędników, nauczycieli, dziennikarzy oraz lokalnych działaczy społecznych, którzy podczas kilku majowych dni pod okiem miejscowych leśników poznawali tajniki ich pracy oraz zasady prowadzenia gospodarki leśnej.

Warsztaty zaczynaliśmy niejako od końca drogi, jaką pokonuje drewno – budując z uczestnikami niewielki, drewniany dom! Poprzez praktykę najłatwiej bowiem wyjaśnić rolę drewna w kontekście idei zrównoważonego rozwoju – jego wpływu na klimat i środowisko oraz nasze zdrowie. Był to także doskonały punkt wyjścia  do pozostałej części programu, dzięki czemu na przykładzie poszczególnych elementów konstrukcyjnych mogliśmy przejść do procesów i zabiegów w lesie, dzięki którym możliwe staje się pozyskanie odpowiedniego surowca.

A wachlarz poruszanych zagadnień był naprawdę spory: to Inwentaryzacje lasu i planowanie zadań gospodarczych, zagrożenia czyhające na las, wyznaczanie drzew do ścinki, metody zagospodarowania, dobór gatunków, pielęgnacja, przebudowa i odnawianie lasu czy w końcu zbiór nasion genotypów właściwych dla danego regionu, zgodny z najnowszą wiedzą naukową.

Uczestnicy poznawali także technologię pozyskiwania drewna. Pracownicy Zakładów Usług Leśnych demonstrowali różne techniki ścinki, a wspólnie z leśniczym, dokonującym klasyfikacji i odbiórki drewna, także manipulacji (podziału na sortymenty) surowca.

Punktem kulminacyjnym warsztatów było wspólne sadzenie drzew – cennych gatunków domieszkowych i biocenotycznych w lukach drzewostanu.

Choć tak intensywny kurs nie pozwala odkryć przed uczestnikami wszystkich tajemnic pracy w lesie, to dzięki zaangażowaniu gości udało nam się poruszyć i przedyskutować wiele ciekawych zagadnień, a  zdobyte doświadczenie z pewnością przysłuży się i zaproszonym, i samym gospodarzom – leśnikom.

Zapraszamy na kolejne edycje projektu!