Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy uczcili Święto Niepodległości

Ponad 220 leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wzięło udział w oficjalnych uroczystościach Święta Niepodległości, które obyły się 11 listopada br. w Krakowie.

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pan Jan Kosiorowski  wystawił 17 pocztów sztandarowych ze wszystkich jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych zgrupowanych w ramach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Uroczystości rozpoczęły się od uczczenia bohaterów poległych za Ojczyznę. Delegacja Wojewody Małopolskiego, w której uczestniczył Dyrektor RDLP w Krakowie Pan Jan Kosiorowski wraz z zastępcami Panem Tadeuszem Dragonem i Panem Zbigniewem Gurgulem, oddała hołd poległym za Ojczyznę modląc się przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej, stojącym na Bulwarze Czerwieńskim, tuż przy Wiśle. Pomnik zawiera trzy inskrypcje: „Żołnierzom Polski Walczącej poległym na wszystkich frontach II wojny światowej', „Żołnierzom Rzeczypospolitej Polskiej straconym, prześladowanym, zmarłym w czasach terroru hitlerowskiego i stalinowskiego", „Bohaterom Armii Krajowej".

Przed Mszą Święta za Ojczyznę, odprawioną o godzinie 10. przez Metropolitę Krakowskiego Księdza Stanisława Kardynała Dziwisza i poprzedzoną biciem dzwonu Zygmunta, poczty sztandarowe Nadleśnictw RDLP w Krakowie wzięły udział w uroczystej odprawie na Wzgórzu Wawelskim. Dowódcą pocztów sztandarowych Lasów Państwowych był Tomasz Siciński, komendant posterunku Straży Leśnej w Nadleśnictwie Niepołomice. 

Po zakończeniu modlitwy, leśnicy wzięli udział w marszu niepodległościowym. Wielki biało-czerwony pochód przeszedł ze Wzgórza Wawelskiego pod Krzyż Katyński, by oddać hołd Polakom wymordowanym przez Sowietów. Następnie marsz przeszedł Drogą Królewską do Placu Matejki, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbył się apel poległych i uroczysta zmiana warty.

W patriotycznym przemówieniu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Wojewoda Małopolski Pan Józef Pilch powiedział, że 11 listopada to rocznica nie tylko odzyskania przez Polski Naród niepodległości bytu państwowego, ale także rocznica początku bardzo trudnej drogi.

 „Po 123 latach niewoli zaczynaliśmy wszystko od nowa. Cały naród włączył się w działania, których celem było to, aby… „Polska była Polską". Ile trzeba było mieć w sobie determinacji, żeby przez tyle lat nie stracić nadziei, nie zaniechać starań o wolną Polskę? Tej determinacji również i dzisiaj potrzeba nam wszystkim" – mówił Wojewoda. Podkreślił, że bardzo cieszy się z obecności na uroczystościach tak wielu młodych ludzi, dziękuje im za tę obecność i patriotyczne postawy.

Przy Pomniku Grunwaldzkim i Grobie Nieznanego Żołnierza stanęły m.in. poczty sztandarowe Lasów Państwowych i zwarta kolumna leśników z całej Małopolski. Jan Kosiorowski, dyrektor RDLP w Krakowie oraz jego zastępcy Tadeusz Dragon i Zbigniew Gurgul w imieniu leśników złożyli na grobie Nieznanego Żołnierza wieniec pamięci.  Byli również obecni na trybunie honorowej skąd w obecności władz wojewódzkich odebrali uroczystą defiladę z okazji Święta Niepodległości.