Lista aktualności Lista aktualności

LEŚNICY PAMIĘTAJĄ O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH

We wrześniu na terenie RDLP w Krakowie zorganizowano uroczystości patriotyczne poświęcone pamięci Żołnierzy Wyklętych, którzy poświęcili swoje życie w obronie naszej Ojczyzny. Leśnicy stale pamiętają o tragicznych wydarzeniach z przeszłości oraz walkach partyzantów stoczonych w lasach naszego regionu, dlatego każdego roku aktywnie uczestniczą w obchodach upamiętniających bohaterów, którzy polegli w walce o wolność.

Hala Łabowska

4 września 2021 r. o godz. 11.00 na Hali Łabowskiej w Beskidzie Sądeckim została odprawiona Msza św. w intencji ks. kapelana Władysława Gurgacza oraz żołnierzy Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców. Organizatorami tegorocznych uroczystości byli Wójt Gminy Łabowa, Marta Słaby oraz Prezes fundacji „Osądź Mnie Boże...” im. Ks. Władysława Gurgacza TJ, Jerzy Basiaga przy wsparciu i wielkim zaangażowaniu leśników z Nadleśnictwa Nawojowa, Piwniczna i Łosie.
Każdego roku w nabożeństwie uczestniczy kilkaset osób, które gromadzą się na Hali Łabowskiej, aby uczcić pamięć tych, którzy swoje życie poświęcili dla Ojczyzny. Pierwsza Msza św. w intencji ks. kapelana Władysława Gurgacza odbyła się w 1998 r.
W tym roku Mszy św. przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp Robert Chrząszcz. Po nabożeństwie odczytano Apel Poległych oraz złożono kwiaty pod pomnikiem ks. Władysława Gurgacza pod Urzędem Gminy Łabowa. Asystę honorową zapewnił Karpacki Oddział Straży Granicznej w Nowym Sączu. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Witold Kozłowski.
W uroczystościach uczestniczyli m.in. przedstawiciele rządu, parlamentu i różnych instytucji, środowisk kombatanckich, władz samorządowych, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz leśnicy, reprezentowani przez Dyrektora RDLP w Krakowie, Pawła Szczygła, Dyrektora RDLP w Szczecinie, Andrzeja Szelążka, Nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa, Wojciecha Kurzeję oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Łosie, Bartłomieja Sołtysa oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Piwniczna, Stanisława Michalika.

Ks. Władysław Gurgacz urodził się w 1914 roku. Był kapelanem oddziału partyzanckiego Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowców działającej na Sądecczyźnie po II wojnie światowej. Jeden z obozów partyzantów znajdował się w okolicach Hali Łabowskiej. Ksiądz Władysław Gurgacz został aresztowany w 1948 roku w Krakowie. W pokazowym procesie został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano 14 września 1949 r. w więzieniu Montelupich w Krakowie.

Przehyba

12 września 2021 r. o godz. 14.00 pod Krzyżem Tysiąclecia obok Krzesła św. Kingi pod Przehybą została odprawiona Msza św. w intencji wszystkich walczących za wolność Ojczyzny na Sądecczyźnie. Eucharystii przewodniczył ks. Michał Sapalski, wikariusz z Kamienicy.
Modlitewne i patriotyczne spotkanie organizowane jest co roku z inicjatywy Zarządu Koła Światowego Związku Armii Krajowej w Starym Sączu oraz Parafii pod wezwaniem św. Antoniego w Gołkowicach wraz ze starosądeckimi leśnikami. Ma na celu przede wszystkim upamiętniać wydarzenia związane z agresją Niemiec i sowieckiej Rosji na Polskę we wrześniu 1939 r. oraz działalnością grup partyzantów, którzy toczyli walki w lasach Beskidu Sądeckiego.
Corocznie we Mszy św. pod Krzyżem Tysiąclecia uczestniczą liczni przedstawiciele parlamentu, środowisk kombatanckich i lokalnych władz samorządowych, harcerze, grupy rekonstrukcyjne, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz leśnicy. W tegorocznych uroczystościach uczestniczył również Dyrektor RDLP w Krakowie, Paweł Szczygieł oraz Nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz, Tadeusz Chlipała, którzy w imieniu małopolskich leśników złożyli kwiaty pod obeliskiem upamiętniającym sądeckich Żołnierzy Wyklętych Zgrupowania Partyzanckiego „Błyskawica” Józefa Kurasia „Ognia”.

Uroczystości pogrzebowe ks. Władysława Gurgacza, Ryszarda Kłaputa i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego

14 września 2021 r. na nowej kwaterze wojennej Cmentarza Rakowickiego w Krakowie uroczyście złożono do grobów szczątki Żołnierzy Wyklętych: ks. Władysława Gurgacza „Sema”, Ryszarda Kłaputa „Pomsty” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego „Mokrego”.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 12.00 od Mszy św. w Kościele Mariackim, której przewodniczył Jego Ekscelencja ks. bp Robert Chrząszcz:
- To, co połączyło ludzi, których dzisiaj w końcu w uroczysty sposób chcemy uczcić i pogrzebać, to miłość do Ojczyzny, wolności i służby - powiedział w homilii ks. bp Robert Chrząszcz.
Przed nabożeństwem Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Ćwik odczytał list Prezydenta RP, Andrzeja Dudy oraz wręczył przedstawicielom rodzin odznaczenia państwowe, przyznane pośmiertnie ppor. Zajączkowskiemu - Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski oraz Ryszardowi Kłaputowi - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia odebrali Grzegorz Zając, bratanek ppor. Zajączkowskiego oraz Robert Kłaput, bratanek Ryszarda Kłaputa.
Po Mszy św. Wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita odczytał list Premiera Mateusza Morawieckiego, z kolei Dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej, Łukasz Kudlicki - list Ministra Mariusza Błaszczaka. Głos zabrał także Prezes IPN, dr Karol Nawrocki:
- Wszyscy opowiedzieliście się po stronie wojny sprawiedliwej, w której reprezentowaliście wolną Polskę i legalne jej władze. Za ten wybór czekały Was prześladowania, więzienie, brutalne przesłuchania i w końcu śmierć. Nie dość, że Was zamordowano, to jeszcze chciano wymazać z narodowej pamięci. Dzisiejszy dzień jest dowodem na to, że wolna Rzeczpospolita Polska nigdy nie pozwoli o Was zapomnieć - mówił Prezes IPN, dr Karol Nawrocki.
Po Mszy św. kondukt pogrzebowy przeszedł ulicami Krakowa na Cmentarz Rakowicki, gdzie uroczyście złożono do grobów szczątki żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy polegli
w walce z okupantem niemieckim i sowieckim lub zostali zamordowani w akcjach represyjnych. Na zakończenie uroczystości uczestnicy oddali hołd bohaterom i złożyli kwiaty.
W pogrzebie uczestniczyły rodziny Żołnierzy Niezłomnych oraz m.in. Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Piotr Ćwik, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki, Włodzimierz Bernacki, Wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita, Przewodniczący Małopolskiego Sejmiku, Jan Tadeusz Duda, Prezes IPN, dr Karol Nawrocki i jego Zastępca, Krzysztof Szwagrzyk, a także przedstawiciele licznych organizacji kombatanckich i niepodległościowych oraz poczty sztandarowe. W uroczystościach pogrzebowych udział wzięli równiez małopolscy leśnicy, reprezentowani przez Dyrektora RDLP w Krakowie, Pawła Szczygła, Nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa, Wojciecha Kurzeję oraz Nadleśniczego Nadleśnictwa Piwniczna, Stanisława Michalika.
Szczątki ks. Władysława Gurgacza „Sema”, Ryszarda Kłaputa „Pomsty” i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego „Mokrego” zostały odnalezione podczas prac poszukiwawczych IPN na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, prowadzonych w latach 2017-2018.