Lista aktualności Lista aktualności

Las Pamięci Jana Pawła II na Przełęczy Małastowskiej

Kolejny „Las Pamięci Jana Pawła II” rośnie w Małopolsce. Na terenie Nadleśnictwa Gorlice, w lasach na Przełęczy Małastowskiej posadzili go 8 maja br. małopolscy leśnicy wspólnie z przedstawicielami wielu partnerów społecznych, urzędów i instytucji. Uczestnicy sadzenia oddali hołd żołnierzom I wojny światowej, spoczywającym na cmentarzu wojskowym oznaczonym nr 60.

Wśród sadzących ten szczególny las byli parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół, harcerze oraz przedstawiciele służb mundurowych, parków krajobrazowych i narodowych, lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych.

W sadzeniu wziął udział Pan Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji.

Łączą nas drzewa

Wspólne sadzenie jodeł, buków, lip, wiązów odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej realizowanej pod hasłem „Łączą nas drzewa”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do aktywnej działalności na rzecz polskich lasów oraz zapoznanie się z gospodarką leśną i ochroną przyrody prowadzoną w Lasach Państwowych.
W tym roku w ramach akcji sadzone są w całej Polsce „Lasy Pamięci Jana Pawła II”.

Miejsce wiecznego snu

 

Na posadzenie „Lasu Pamięci Jana Pawła II” leśnicy z Nadleśnictwa Gorlice wybrali teren lasów Przełęczy Małastowskiej. Przez turystów zapewne będzie to bardzo chętnie odwiedzane miejsce, bowiem dojazd tutaj jest prosty. To najwyższy punkt drogi wojewódzkiej nr 977, która łączy Konieczną z Gorlicami. Las posadzono w pobliżu cmentarza wojskowego z I wojny światowej, oznaczonego nr 60. Spoczywa na nim 174  żołnierzy. Stąd są tylko 2 km szlakiem pieszym do jednego z najbardziej dostępnych turystycznie szczytów w Beskidzie Niskim – Magury Małastowskiej.

Lasy dla Jana Pawła II

Leśnicy co roku sadzą 500 milionów drzew. Poprzez akcję „Łączą nas drzewa” każdy z nas może wziąć w tym udział.

Polscy leśnicy często podkreślają, że stoją na straży najcenniejszych wartości i uznanych autorytetów. Teraz przyłączyli się do akcji sadzenia „Lasów Pamięci Jana Pawła II”.

Małopolska pamięta i sadzi drzewa

Pamięć o Janie Pawle II jest szczególnie mocno pielęgnowana w Małopolsce. Tutaj Karol Wojtyła urodził się, wychowywał, przeżył II wojnę światową, ukończył seminarium duchowne, aby potem - już jako duchowny Kościoła katolickiego - dostąpić najwyższych zaszczytów i stanowisk oraz odegrać kluczową rolę dla losów naszej Ojczyzny i świata. Jego zasługi w pokojowym pokonaniu doktryny komunizmu, oraz odzyskaniu wolności przez wiele krajów bloku wschodniego, są niepodważalne.

Był człowiekiem, który miłował przyrodę i nie ukrywał tego. Wiele razy odnosił się do powinności człowieka wobec dzieła stwórcy.

- Akcja „łączą nas drzewa powstała z mojej inicjatywy dwa lata temu. Zastanawialiśmy się jak dotrzeć do społeczeństwa z dobrą ideą związaną z ochroną przyrody. Nasza akcja pozwala każdemu z nas podjąć indywidualne działania na rzecz przyrody – mówił  Pan Edward Siarka, wiceszef resortu klimatu i środowiska. Powiedział także, że jest pod ogromnym wrażeniem zaangażowania lokalnych społeczności w sadzenie „Lasów Pamięci Jana Pawła II”.

To dowód, że ważne jest dla nas zarówno dziedzictwo przyrodnicze, jak i uczczenie pamięci Papieża Polaka. Sadzimy kolejny las w Małopolsce, która była Ojcu Świętemu szczególnie bliska. To tutaj się urodził, wychował i przeżył II wojnę światową – dodał wiceminister.

Inicjatywa leśników podjęta w ramach ogólnopolskiej akcji „Łączą nas drzewa” jest wyrazem wdzięczności Polaków dla świętego Jana Pawła II, który szukał głosu Boga 
w polskich lasach i podkreślał, że szacunek dla przyrody sprzyja rodzeniu się solidarności między ludźmi. 

-  Bądźmy jak te drzewa, mocno zakorzenieni w wartościach, których uczył nas papież Polak Jan Paweł II i które nam przekazywał. Bądźmy bardziej dla innych, niż dla siebie. Ale pamiętajmy też, że czasem trzeba, to tak trochę jakby przez analogię to co robimy jako leśnicy - dobrzy gospodarze, las  przebudować aby był trwały i odporny dokonać korekty własnego człowieczeństwa korzystając z mądrości świętego Polaka    – powiedział Pan Paweł Szczygieł, Dyrektor RDLP w Krakowie.

 

 

 

***

Kalendarium - Stary Sącz, Krościenko, Limanowa

Pierwszy „Las Pamięci Jana Pawła II” w Małopolsce posadzono 3 kwietnia br. na terenie leśnictwa Chełmiec, położonego w centralnej części Nadleśnictwa Stary Sącz.  Do posadzenia wybrano wyjątkowy, chroniony gatunek drzewa jarząb brekinia (Sorbus torminalis), którego nasiona zebrano na terenie rezerwatu przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem” - jednego z dwóch rezerwatów przyrody na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz.

Inauguracja sadzenia drugiego „Lasu Pamięci Jana Pawła II” w Małopolsce miała miejsce 19 kwietnia br.  na terenie Nadleśnictwa Krościenko, leśnictwo Małe Pieniny, na stokach Pawłowskiej Góry. Sadzonki jodły pospolitej sadzili uczestnicy narady krajowej najlepszych specjalistów z zakresu ochrony lasów w Lasach Państwowych, która odbyła się w dniach 17-19 kwietnia br. w Krościenku.

 

Na terenie Nadleśnictwa Limanowa „Las Pamięci Jana Pawła II” posadzono 6 maja br. sadzonki jodeł, czereśni, wiązów i lip w miejscowości Pogorzany, nieopodal Szczyrzyca. Las będzie rósł u podnóża Cietnia, najwyższego szczytu pasma górskiego w północnej części Beskidu Wyspowego (Ciecień 829 m n.p.m.).

 

Fotorelacja z wydarzenia dostępna jest na stronie:

 

https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02PiYpqgJc2kMsRFN9BvwVwRNQdmxWzCHkNgW3peUFw653uCbysBVhJ1HF5r4sz63Ll&id=100085956788585