Lista aktualności Lista aktualności

Komandosi wiary w akcji. Tajemnica krzyża papieskiego

Zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Komandosi wiary w akcji. Tajemnica Krzyża Papieskiego”, który przedstawia historię patriotycznego zaangażowania studentów i kadry naukowej SGGW w latach osiemdziesiątych XX w.

Reportaż opowiada o sensacyjnym wydarzeniu, które miało miejsce 40 lat temu na osiedlu akademickim SGGW na Ursynowie. W dniu 3 czerwca 1980 roku mieszkańców akademika zaskoczył widok białego krzyża z herbem papieskim, który w nieznanych okolicznościach pojawił się na osiedlu w ciągu jednej nocy. Anonimowi dotychczas sprawcy - studenci Wydziału Leśnego SGGW, opowiadają w filmie historię jego zbudowania.

Tajemnicy pojawienia się krzyża nie było w stanie rozwikłać nawet drobiazgowe śledztwo komunistycznej służby bezpieczeństwa. Krzyż po poświęceniu stał się miejscem pielgrzymek zarówno wiernych, jak i poszukiwaczy sensacji. Wśród społeczeństwa rosła legenda nadająca Białemu Krzyżowi Papieskiemu rangę religijnego objawienia. Światowy rozgłos tajemniczej historii spowodował, że władze nie zdecydowały się usunięcie Krzyża, który nadal stoi w tym samym miejscu do dnia dzisiejszego.

Premiera filmu „Komandosi wiary w akcji. Tajemnica Krzyża Papieskiego” miała miejsce 3 czerwca 2020 roku. Dokument został zrealizowany przez Pana Jacka Frankowskiego, absolwenta SGGW.

Film dostępny jest pod adresem: https://youtu.be/l_JoEl3J-lw oraz https://youtu.be/8DAsdBS5iXM.