Lista aktualności Lista aktualności

CHOINKA POD OKNEM PAPIESKIM

W nocy 15 grudnia 2020 r. leśnicy z Nadleśnictwa Nawojowa po raz kolejny przywieźli do Krakowa piękną choinkę bożonarodzeniową. Ponad 16 metrowa jodła pospolita została ustawiona pod Oknem Papieskim Domu Arcybiskupów Krakowskich, a jej świeży, leśny zapach wypełnił plac przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie.

Choinka pochodzi z malowniczych, górskich lasów Nadleśnictwa Nawojowa. Została wytypowana przez nawojowskich leśników spośród kilku drzew, które kwalifikowały się do wycięcia. Ostatecznie wybrano około 50-cio letnią jodłę pospolitą rosnącą na terenie Leśnictwa Homrzyska. Drzewo charakteryzuje się pięknym, stożkowatym pokrojem, żywozieloną barwą igieł oraz intensywnym, żywicznym zapachem.

- Jak co roku nasze Nadleśnictwo z Nawojowej ofiaruje ten dar leśników małopolskich św. Janowi Pawłowi II i wszystkim krakowianom - powiedział Nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa, Tomasz Romanowski.

Choinka dotarła do Krakowa w asyście Straży Leśnej i Policji w nocy 15 grudnia br. tuż przed północą. Następnie przez ponad godzinę strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 w Krakowie ostrożnie ustawiali drzewo na placu przy ul. Franciszkańskiej 3. Operacji nie ułatwiały trudne warunki atmosferyczne i gęsta mgła. Na szczęście montaż przebiegł bardzo sprawnie i zakończył się około godziny 1.00 w nocy.

W najbliższych dniach Choinka pod Oknem Papieskim zostanie przyozdobiona świątecznymi bombkami i lampkami. Już w najbliższą sobotę rozświetli swoim blaskiem plac przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie i mieszkańcy będą mogli podziwiać jej piękno przez cały okres nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia i kolejnych dni.