Aktualności Aktualności

Powrót

Szczęśliwego Alleluja! Spotkanie emerytowanych pracowników

Szczęśliwego Alleluja! Spotkanie emerytowanych pracowników

21 marca br. w siedzibie RDLP w Krakowie odbyło się doroczne spotkanie wielkanocne, zwane „jajeczkiem”, przygotowane dla emerytowanych pracowników. W spotkaniu wzięło udział ok. 30 byłych pracowników biura RDLP w Krakowie.

A kiedy już słońce mocniej przygrzeje, wiosna rozgości się kolorowymi krokusami oraz zażółci forsycjami, wtedy nadchodzi Wielkanoc i nastaje czas wielu miłych, przedświątecznych spotkań.

Tradycyjne śniadanie wielkanocne

Tradycyjnie, tuż przed Wielkim Tygodniem w siedzibie RDLP w Krakowie spotykają się emerytowani leśnicy - byli pracownicy biura. Spotkanie służy podtrzymywaniu więzi międzyludzkich i integracji starszego pokolenia pracowników z młodszą częścią leśnej załogi. Służą także podtrzymywaniu pamięci instytucjonalnej (informacji przechowywanych i przekazywanych w ramach grupy), oraz wielkanocnych tradycji.

Emerytowanych pracowników powitali Pan dr inż. Piotr Kempf, Dyrektor RDLP w Krakowie oraz Pan mgr inż. Michał Goś, Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej. Było to pierwsze spotkanie szefa krakowskiej dyrekcji (powołanego przed miesiącem) z emerytowanymi leśnikami. Dyrektor pozdrowił emerytowanych pracowników,  przedstawił aktualne zadania i realizacje w Lasach Państwowych w Małopolsce, a także złożył im życzenia na Święta Wielkanocne.

Gości zaproszono do wspólnego śniadania. Podczas spotkania obecny był duszpasterz małopolskich leśników, ks. Roman Łędzki, który poświęcił pokarmy tradycyjnie utożsamiane ze śniadaniem wielkanocnym. Na stole  były jaja, chrzan, ryby, mięso, żurek oraz wielkanocne baby i mazurki.  

Kultywowanie tradycji

Podczas wielkanocnych rozmów wiele było ciekawych opowieści o regionalnych tradycjach z różnych stron Polski.  Ktoś wspominał o „kulaniu jajec z górki” na Śląsku, o Podlaskich Bitkach, Małopolskich Pucherokach i Siudych Babach, Podkarpackich Turkach, Łowickich Kotkach…

Panie opowiadały o sposobach na pisanki; o drapankach, kraszankach, malowankach, nalepiankach, ażurkach. Dominującym tematem były wiosenne porządki, jako nieodłączny element polskiej wielkanocnej tradycji. - Zdrowych i spokojnych  Świąt Wielkanocnych! – słychać było pośród wielu  gwarnych dyskusji.

Z tęsknoty za lasem

Emerytowani pracownicy - zwłaszcza ci już nieco słabsi zdrowotnie i mieszkający w miastach, często mówią o swojej dojmującej tęsknocie za lasem. Z tej przyczyny podczas wielkanocnych spotkań planowane są wycieczki do małopolskich lasów. Tym razem emerytowani pracownicy wyrazili wolę, aby w okolicach miesiąca czerwca odwiedzić lasy Beskidu Sądeckiego, a więc obszary należący do najbardziej wartościowych przyrodniczo rejonów Polski.

 

- Zaplanowaliśmy wizytę i spotkanie w Nadleśnictwie Piwniczna,  odwiedzimy Muszynę. Podczas wspólnej wędrówki będziemy zwracać uwagę na unikalne walory przyrodnicze i krajobrazowe tych terenów – powiedział Pan Jan Legutko, emerytowany nadleśniczy Nadleśnictwa Limanowa.

 

 

 

 


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Mapa Lasów