Aktualności Aktualności

Powrót

Leśni giganci siatkówki

Leśni giganci siatkówki

57 pojedynków rozegrali siatkarze 18 drużyn startujących w XIV Mistrzostwach Polski Leśników w Piłce Siatkowej, które odbyły się w dniach 17-21 października br. Piwnicznej-Zdroju. Tryumfatorem tegorocznych, bardzo zaciętych rozgrywek, została drużyna Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu, która obroniła mistrzowski tytuł z ubiegłego roku, ze Spały. Tuż za zwycięzcami na podium uplasowały się ekipy RDLP w Szczecinie i RDLP w Lublinie. Gratulujemy!

Uroczyste otwarcie XIV Mistrzostw Polski Leśników w Piłce Siatkowej, Piwniczna Zdrój, 17-21.10.2022 r. odbyło się 18 października w Hali Widowiskowo-Sportowej w Piwnicznej-Zdroju. Tam też rozegrano wszystkie mecze. Na prezentację wbiegło 18 drużyn – 17 ekip reprezentacyjnych regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych i zespół Generalnej Dyrekcji LP.

Harmonogram rozgrywek był bardzo napięty i wyczerpujący. Mecze rozgrywano na trzech boiskach. W pierwszym dniu mistrzostw rywalizowano podczas 24 spotkań, drugiego dnia stoczono 20 pojedynków, a podczas dnia finałowego walczono w
13 meczach.

Pojedynki finałowe i uroczyste wręczenie pucharów, statuetek i nagród odbyło się 20 października po pełnym emocji pojedynku drużyn półfinałowych i finałowych.

Podczas mistrzostw wyłoniono także 5 najlepszych zawodników, doceniono osiągniecia najstarszego gracza i uhonorowano sportowca fair play.

Kapelusz ślebody na otwarcie

Zanim rozpoczęto rozgrywki formułę oficjalnego rozpoczęcia mistrzostw: „XIV Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej Piwniczna-Zdrój 2022 r. uważam za otwarte” wygłosił dyrektor RDLP w Krakowie, Pan Paweł Szczygieł, który powitał drużyny i wręczył kapitanom kapelusze, element stroju góralskiego, który miał drużynom walczącym w Piwnicznej-Zdroju przynieść szczęście i góralską ślebodę.

Mocnymi fanfarami, sygnałami i marszami „na otwarcie” imprezę uświetnił Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowa. Nad porządkiem i sprawnością organizacyjną czuwali gospodarze tegorocznych mistrzostw, leśnicy z Nadleśnictwa Piwniczna z Panem Nadleśniczym Stanisławem Michalikiem.

Na uroczystość przybyli także znakomici kibice - przedstawiciele samorządów, instytucji, organizacji i szkół współpracujących z Lasami Państwowymi na Południu Polski. Pośród witających przybyłe z całej polski drużyny siatkarzy byli: Pan Jan Kotarba, wójt Gminy Rytro, Pan Grzegorza Skalski, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Józefa Tischnera w Nowym Sączu, Pan Dyrektor Zenon Citak, gospodarz obiektu sportowego.

 

Faworyci i czarne konie

W ubiegłym roku XIII Mistrzostwa Polski Leśników w Piłce Siatkowej odbyły się w Spale na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi a trofeum zawodów zdobyła drużyna RDLP w Toruniu, wyprzedzając na podium drużynę RDLP we Wrocławiu i drużynę RDLP w Szczecinie. I chociaż kibice dość pewnie typowali tegorocznych faworytów, to jednak w żaden sposób nie wpłynęło na ducha sportowej rywalizacji i walkę „do ostatniej siatki”.

Już pierwsze pojedynki tych mistrzostw pokazały, że walka będzie się toczyć o każdy punkt, o każde dotknięcie piłki. Wiele pojedynków kończyło się wymaganą, minimalną różnicą punktową, zwycięstwa ważyły się do ostatnich chwil, a o przechyleniu szali zwycięstwa w jedną stronę decydował łut szczęścia i to jedno „fenomenalne zagranie” lub „nieprawdopodobna obrona”. Poziom wielu pojedynków był bardzo wyrównany. Nad prawidłowym, regulaminowym i zgodnym z zasadami fair play przebiegiem pojedynków, czuwali sędziowie, którym przewodniczył Pan Tadeusz Wcześny.

Finały

Dwie ostatnie godziny rozgrywek rozgrzały zawodników i kibiców do czerwoności. Mecz półfinałowy o trzecie miejsce rozegrały drużyny RDLP w Lublinie i RDLP w Szczecinku. Zawodnicy z Lublina przystąpili do pojedynku o 3. miejsce w teoretycznie gorszej sytuacji, bowiem chwilę wcześniej stoczyli morderczy pojedynek o finał z RDLP w Toruniu. Rozegrali trzy sety. Pierwszy set był dla nich wygrany ale później, po zaciętej walce, ulegli mistrzowi z 2021 roku. Ten mecz został uznany przez obserwatorów za „mały finał”. - Wysoki poziom i wielkie emocje – tak komentowano ten pojedynek.

Pierwsze minuty pojedynku Lublina z drużyną ze Szczecinka były rozgrywane ostrożnie, zdawało się, że zawodnikom w Lublina momentami brakuje sił. Jednak regeneracja fizyczna całej drużyny była zdumiewająco szybka i skuteczna. Zawodnicy już w pierwszym secie rozkręcali się z każdą minutą, by w połowie pierwszego seta przejąć kontrolę nad przeciwnikiem i narzucić swój styl  w całym meczu. Pierwszy set zakończył się dużą przewagą Lublina w stosunku 25-16. Drugi set był jakby kalką drugiej części pierwszego. Lublin utrzymywał bezpieczną przewagę, grał własną historię, aby w końcówce nie wypuścić Szczecinka powyżej 10 zdobytych punktów. Z drużyny RDLP w Lublinie wyłoniono później najlepszego rozgrywającego.

Ładne akcje Szczecinka przeplatane były nieporozumieniami zawodników w walce o piłkę i utratą punktów. Widać było zmęczenie i uznanie dla dużo lepszej dyspozycji przeciwnika.

I chociaż ten mecz o 3. miejsce Szczecinkowi nie wyszedł, to jednak walka tej właśnie drużyny o podium była ciężka, zasłużona i nie przyszła zawodnikom łatwo. Wnikliwi komentatorzy mistrzostw podkreślali żeby pamiętać, że gracze ze Szczecinka wywalczyli sobie to miejsce sensacyjnym zwycięstwem w ćwierćfinale z ubiegłorocznym wicemistrzem Polski leśników, drużyną z Wrocławia. Ekipa ze Szczecinka zrobiła ogromne postępy - w ubiegłym roku zajęła 11. miejsce, teraz jest tuż za podium. I za to należą się wielkie gratulacje!

Smak zwycięstwa

Ostatnią walkę o najwyższą stawkę rozegrały drużyny RDLP w Toruniu i RDLP w Szczecinie. Pojedynek był zacięty, momentami wyrównany, ale widać było dystans i utrzymywaną bezpieczną przewagę Torunia. W tym roku ta drużyna była poza zasięgiem przeciwników i z tej drużyny wyłoniono najlepszego zawodnika mistrzostw oraz najlepszego libero. Szczecin zaś ma najlepszą zawodniczkę i atakującego.

Wszystkie drużyny zostały uhonorowane dyplomami, statuetkami rysia siatkarza, a zwycięzcy medalami, pucharami i nagrodami.

Na finał mistrzostw przybyło wielu gości, fanów siatkówki, którzy towarzyszyli Dyrektorowi RDLP w Krakowie, Panu Pawłowi Szczygłowi w ceremonii zakończenia mistrzostw i wręczania nagród.

Wielką radość zawodnikom sprawiła obecność znakomitego gościa, Pana Krzysztofa Ignaczaka, legendarnego libero, wielokrotnego reprezentanta Polski w kadrze siatkarzy w latach 1998-2017, Mistrza Świata z 2014 roku, Mistrz Europy z 2009 r. w Turcji, najlepszego libero i broniącego Ligi Światowej (2011-2012), Igrzysk Olimpijskich w Londynie (2012), kawalera Krzyża Oficerskiego i Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski za wybitne osiągniecia w sporcie.

Dyrektora generalnego LP, Pana Józefa Kubicę, reprezentowali Pani Magdalena Kapuścińska, p.o. Zastępca Dyrektora ds. Nieruchomości i Zamówień oraz Pan Jan Tabor p.o. zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej. W sztafecie kibiców znaleźli się także: Pan Michał Goś, Zastępca Dyrektora RDLP w Krakowie ds. Gospodarki Leśnej, Pan Stanisław Michalik, Nadleśniczy Nadleśnictwa Piwnicza oraz Pan Zenon Citak, gospodarz obiektu sportowego i dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Rabce-Zdroju.

Samorządy reprezentowali Pan Dariusz Chorużyk, Burmistrz Piwnicznej-Zdroju i obecny także podczas otwarcia mistrzostw Pan Jan Kotarba, wójt Gminy Rytro.

 

Fair play i honory dla najlepszych

Podziękowania złożono gospodarzom obiektu i sanitariuszom dbającym o bezpieczeństwo zawodników. Wyróżniono Pana Wojciecha Dominika za szczególne zaangażowanie w przygotowanie i prawidłowe utrzymanie 3 boisk na których odbywały się mecze.

Ceremonię honorowania najlepszych zawodników i drużyn rozpoczęto od wręczenia tradycyjnej nagrody dla najstarszego zawodnika mistrzostw, którą odebrał Pan Przemysław Res Żelewski z RDLP w Poznaniu.

 

Klasyfikacja indywidualna:

Najlepsza Zawodniczka, Pani Anna Bodys, RDLP w Szczecinie

Najlepszy Zawodnik Turnieju (MVP), Pan Denys Marchenko, RDLP w Toruniu

Najlepszy Atakujący Pan Marcin Rapa, RDLP w Szczecinie

Najlepszy Libero, Pan Marcin Koziczak, RDLP w Toruniu

Najlepszy Rozgrywający, Pan Przemysław Kubów, RDLP w Lublinie

 

Na koniec pojawiła się niespodzianka – nagroda fair play, do której  ekipa RDLP w Katowicach zgłosiła Pana Mateusza Latonia, zawodnika z drużyny RDLP w Krakowie. W meczu rozgrywanym przez obie drużyny w trakcie serii grupowej doszło do niecodziennej sytuacji. Przy stanie setów 1:1 o zwycięstwie miał zdecydować tie-break (przełamanie remisu). Pojedynek był bardzo wyrównany. RDLP w Krakowie przy stanie 14:13 zdobyła punkt i sędzia ogłosił zwycięstwo 15:13 dla Krakowa. Wówczas zawodnik zgłosił, że piłka została przez niego dotknięta. Sędzia zadysponował powtórkę i chociaż zespół RDLP w Krakowie zdobył ten punkt i wygrał spotkanie, to jednak drużyna RDLP w Katowic uznali honorową postawę Mateusza Latonia i zgłosili go do nagrody fair play.

 

Klasyfikacja drużynowa:

1. RDLP w Toruniu

2. RDLP w Szczecinie

3. RDLP w Lublinie

4. RDLP w Szczecinku

5. RDLP we Wrocławiu

6. RDLP w Poznaniu

7. RDLP w Gdańsku

8. RDLP w Katowicach

9. RDLP w Zielonej Górze

10. RDLP w Białymstoku

11. RDLP w Krośnie

12. RDLP w Warszawie

13. RDLP w Olsztynie

14. RDLP w Łodzi

15. RDLP w Pile

16. RDLP w Krakowie

17. RDLP w Radomiu

18. Dyrekcja Generalna Lasów Państwowych

Do zobaczenia w Gdańsku!

Kończąc ceremonię oficjalnego zamknięcia tegorocznych mistrzostw, Dyrektor RDLP w Krakowie złożył szczególne podziękowania leśnikowi i zawodnikowi drużyny RDLP w Krakowie, Panu Krzysztofowi Tomasiakowi z Nadleśnictwa Piwniczna. Podkreślił, że to on był jednym z najbardziej zaangażowanych w organizację mistrzostw w Piwnicznej-Zdroju i w promocję siatkówki wśród małopolskich leśników. Ta miłość do tej dyscypliny sportu sięga czasów edukacji w Technikum Leśnym w Starym Sączu, gdzie obaj panowie zdobywali pierwsze leśne szlify.   

XV Mistrzostwa Polski leśników w Piłce Siatkowej zostaną rozegrane na terenie RDLP w Gdańsku. Informację oficjalnie przekazała Pani dyrektor Magdalena Kapuścińska.


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Mapa Lasów