Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy zapraszają do zielonego pierścienia Krakowa

Jest szansa, aby lepiej poznać małopolskie lasy i skorzystać z bogatej oferty turystycznej, rekreacyjnej i edukacyjnej w lasach rosnących niedaleko Krakowa. Z okazji 100-lecia Lasów Państwowych leśnicy zrealizowali krótkie filmy zachęcające do odwiedzania lasów i poszukiwania w nich miejsc najbardziej atrakcyjnych. Filmowy przewodnik turystyczny po lasach naszego regionu jest szczególny także dlatego, że miejsca warte odwiedzenia polecają leśnicy, którzy wcielili się w rolę przewodników i operatorów kamer.

Filmy przygotowali leśnicy, którzy oprócz pracy w terenie i realizacji swoich codziennych obowiązków biurowych wykonywanych w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, nadleśnictwach i leśnictwach, hobbystycznie interesują się fotografią, filmem, malarstwem, rzeźbą i chcą opowiedzieć o swoich ulubionych miejscach w lasach, w których pracują. Na początek przed kamerami stanęły lasy rosnące najbliżej Krakowa, a zaproszenie do wizyty skierowano do mieszkańców miast. 

W filmach zobaczymy leśników, których wielu turystów osobiście poznało, bowiem zajmują się edukacją, turystyką i innymi formami kontaktów społecznych
np. prowadzeniem zajęć w izbach leśnych, w szkołach i przedszkolach, można ich spotkać na licznych leśnych ścieżkach edukacyjnych. W spotkaniach, które każdego roku przygotowują i prowadzą bierze udział kilka tysięcy osób.

Naszymi leśnymi gwiazdami w Małopolsce są m.in. częsty komentator życia lasu w programach radiowych, telewizyjnych, youtuber i obserwator Puszczy Niepołomickiej na bieżąco informujący swoich fanów „co tam u żubrów słychać”, „co robimy w lesie” -  czyli Pan Michał Wieciech z Nadleśnictwa Niepołomice. A skoro mowa o Nadleśnictwie Niepołomice, Leśnym Kompleksie Promocyjnym „Puszcza Niepołomicka”, to oczywiście nie może zabraknąć zaproszenia od kierownika tej jednostki, Pana Wojciecha Jurka.

Leśnicy prowadzą nas po najciekawszych zakątkach Puszczy Niepołomickiej. Michał Wieciech proponuje wycieczkę nad Czarny Staw – największy zbiornik wodny w puszczy, otoczony ciemnym sosnowym lasem; skorzystanie ze ścieżki dydaktycznej poświęconej gospodarce leśnej i pracy leśnika (wyposażonej w kody QR pozwalające na dostęp do audio-przewodnika); proponuje popodglądać ptaki mieszkające w puszczy np. dzięcioła średniego i dzięcioła czarnego, puszczyka uralskiego czy muchołówkę białoszyją; zaprasza do wejścia na platformę widokową i proponuje poczekać na pojawienie się stada żubrów żyjących w Ośrodku Zachowawczej Hodowli Żubrów w Niepołomicach, czyli na terenie znajdującym się w bezpiecznym dystansie sanitarnym, z dala od ludzi.  

Na dobrej drodze poznawania i rozwijania tajemnic sztuki filmowej jest także leśnik z Nadleśnictwa Krzeszowice, Pan Kordian Habel, który również coraz częściej pozwala nam zajrzeć w głąb lasu i ujrzeć las okiem leśnika. Wspiera go w tym szef krzeszowickiej jednostki, nadleśniczy Pan Edward Suski.

Bogate gatunkowo lasy Nadleśnictwa Krzeszowice to m.in. piękne buczyny storczykowe, okazy przyrody nieożywionej (wychodnie skalne, ostańce, jary, wąwozy), zabytki wtopione w naturę, które są wytworem rąk ludzkich. Zaglądamy do Czernej, gdzie pośród nieskończonej zieleni lasów płynących aż po horyzont, stoi Klasztor Karmelitów Bosych Zakonu Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel z Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej i św. Rafała Kalinowskiego. Nieopodal Karmelu zobaczymy pozostałe ruiny i fragmenty Diabelskiego Mostu, zbudowanego (w latach 1671-1691), przez pustelników nad potokiem Eliaszówka. Odwiedzimy największy w Małopolsce rezerwat przyrody Dolina Racławki, podejdziemy pod potężną skalną Bramę Krakowską w Dolinie Prądnika, czy górujące nad lasami ruiny Zamku Tenczyn - jednej z warowni systemu obronnego średniowiecznych zamków Królestwa Polskiego, zwanych dziś „Orlimi Gniazdami”.

- Zimą las nie śpi – mówi leśnik i prowadzi kamerę po ciekawych miejscach edukacyjnych zlokalizowanych w lasach nieopodal Krakowa. I podążamy razem  z nim. 

Nadleśnictwo Miechów zaprasza mieszkańców wielkiego miasta bogactwem przyrodniczym i zachwycającymi krajobrazami unoszącego się i miękko opadającego terenu, ubranego w prostokątne pasma pól i przypominającego suszące się orientalne kobierce.

Do odwiedzania lasów Ziemi Miechowskiej zaprasza nas nadleśniczy, Pan dr Jan Karczmarski a po rezerwacie chroniącym stanowiska roślin ciepłolubnych Biała Góra, oprowadza Pan Mateusz Albrycht, Specjalista Służby Leśnej ds. Zagospodarowania Lasu. Kamera zagląda także do rezerwatu Kwiatówka, kryjącego walory grądu środkowoeuropejskiego. 

Wyruszając w tereny Nadleśnictwa Miechów, koniecznie trzeba zajrzeć do zespołu pałacowego „Na Mirowie” w Książu Wielkim. Wybudowana w latach 1585-1595 (wg projektu włoskiego architekta Santiego Gucciego), rezydencja rodu Myszkowskich (poważnie przebudowana w XVIII i XIX w.), pochodzi z fundacji biskupa Piotra Myszkowskiego, jednego z najbogatszych ludzi w ówczesnej Polsce, który w Pińczowie założył ordynację majątkową dla swojej rodziny. Pałac „Mirów” był częścią tej ordynacji składającej się z 3 miast i 78 wsi. Po wymarciu rodu Myszkowskich ordynacja przeszła w ręce rodu Wielopolskich.

Kamera prowadzi nas do bardzo ciekawych rezerwatów a leśnicy zachęcają do poznawania bogactwa świata florystycznego. Powstały w 1955 roku rezerwat, zachowujący roślinność stepową, jest położony w gminie Kozłów, na zachodnim i łagodnym stoku Białej Góry. Rezerwat jest położony w granicach Obszaru Chronionego Krajobrazu Wyżyny Miechowskiej.

Poznajemy także fragmenty wielogatunkowego lasu pochodzenia naturalnego, w którym rośnie wiele gatunków roślin kserotermicznych. Życie tego lasu możemy obserwować w Gminie Książ Wielki. To tutaj leży rezerwat leśny „Kwiatówka”. Powołano go w 1966 roku w celach naukowych i dydaktycznych. W maju i czerwcu leśne polany tego miejsca urzekają kolorami kwiatów i kobiercami roślin charakterystycznych dla świetlistej dąbrowy.

U progu wiosny, zapraszamy na spacer do lasów.