Lista aktualności Lista aktualności

100 lat Niepodległej w Krakowie

Leśnicy wraz z rodzinami z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wzięli udział w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości, które odbyło się 11 listopada br. w Krakowie

Tegoroczne 100. obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie miały swój początek na Powiślu, od złożenia wieńców pod pomnikiem Czynu Zbrojnego. Dalsza część uroczystości miała miejsce na Wawelu, gdzie odprawiona została uroczysta Msza  św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył i homilię wygłosił metropolita krakowski ks. abp. Marek Jędraszewski.

Po zakończeniu Eucharystii wykład o znaczeniu i historii Hymnu wygłosił ks. prof. Jacek Urban. Gdy wybiła godzina 12:00 wszyscy przybyli na uroczystości odśpiewali wspólnie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Licznie przybyli mieszkańcy Krakowa oraz turyści z Polski i zagranicy otrzymywali z rąk małopolskich leśników biało-czerwone flagi przygotowane przez Zakład Karny w Krakowie – Nowej Hucie, a wawelski dziedziniec zamienił się w morze dumnie powiewających narodowych barw. 

Uroczysty pochód patriotyczny w którym wzięli udział również leśnicy, ruszył ze Wzgórza Wawelskiego pod Krzyż Katyński, by oddać hołd poległym za wolność Polakom. Następnie marsz przeszedł Drogą Królewską na plac Jana Matejki gdzie odbyła się dalsza część uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

W imieniu Lasów Państwowych wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza złożył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorowski wraz z zastępcami Tadeuszem Dragonem i Markiem Świderskim. Przy Pomniku Grunwaldzkim i Grobie Nieznanego Żołnierza stanęło również 17 pocztów sztandarowych jednostek Lasów Państwowych z terenu RDLP w Krakowie z towarzyszącą im grupą blisko 400 leśników. Uroczystości zakończyły się defiladą kompanii honorowych oraz grup rekonstrukcyjnych.

Krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości miały bardzo podniosły charakter. Małopolscy leśnicy wzięli udział we wszystkich najważniejszych wydarzeniach. Krakowianie witali leśników oklaskami i nie szczędzili uśmiechów. Panowała bardzo miła atmosfera dzięki której wszyscy uczestnicy mogli poczuć się jak jedna wielka niepodległa rodzina.