Lista aktualności Lista aktualności

Zasmakuj z URK

W dniach 16 i 17 września br. w Krakowie odbyły się dwie duże imprezy, w których wzięli udział leśnicy prezentując stoiska edukacyjno-promocyjne Lasów Państwowych. IX Małopolskie Targi Żywności „Zasmakuj z URK” oraz XXV Małopolska Giełda Agroturystyczna cieszyły się dużym uznaniem zwiedzajacych.

Małopolskie Targi Żywności „Zasmakuj z URK” oraz Małopolską Giełdę Agroturystyczną corocznie organizuje Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, na terenie kampusu przy ul. Balickiej 253.  Jednym z partnerów i sponsorów targów i giełdy jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.
 
Smak polskiej wsi

Głównym celem wydarzenia jest propagowanie idei zdrowego stylu życia, aktywnych form wypoczynku i turystyki wiejskiej, a także promocja zdrowych, tradycyjnych produktów regionalnych. Targi „Zasmakuj z URK” pokazują, że znakomite regionalne jedzenie i barwny lokalny folklor mogą być źródłem sukcesu agroturystycznego. Oferta zdrowej żywności skierowana jest zarówno do mieszkańców Krakowa, jak i innych miast w Małopolsce i poza naszym regionem.
 
Tegoroczne targi zgromadziły ok. 80 producentów, którzy przygotowali swoje stoiska i smakowe atrakcje. Odbywały się pokazy kulinarne, bezpłatne porady żywieniowe, wykłady popularno-naukowe, wystawy rękodzieła, prezentacje gospodarstw agroturystycznych i kuchni polskiej wsi. Całość targowego, smakowitego stołu pięknie dopełniały śpiewy i prezentacje zespołów regionalnych.

Dla najmłodszych uczestników organizatorzy przygotowali zabawy z animatorami oraz „ogród zabaw dla dzieci”. Dodatkowym atutem targów była spokojna, zabytkowa okolica folwarku Uniwersytetu Rolniczego.

Ze względu na ścisłą współpracę Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie z Uniwersytetem Rolniczym, a szczególnie z Wydziałem Leśnym tej uczelni kształcącym kadry dla branży leśnej, jak również z uwagi na tematykę bezpośrednio związaną z gospodarowaniem w polskich lasach, ciekawe stoiska przygotowały nadleśnictwa z terenu krakowskiej dyrekcji.

W uroczystym otwarciu targów dyrektora RDLP w Krakowie, Pana Pawła Szczygła reprezentowali Pani Hanna Karczmarska, Starszy Specjalista Służby Leśnej w Wydziale Gospodarki Leśnej RDLP w Krakowie oraz Pan Jan Karczmarski, Nadleśniczy Nadleśnictwa Miechów.

Dobre z Lasu

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko „Dobre z Lasu” starannie przygotowane przez leśników z Nadleśnictwa Miechów i prowadzone przez nich przez dwa dni targowe.

Leśnicy zachęcali do spożywania produktów z dziczyzny. Zachwalano wędliny i mięsiwa, w tym m.in. kiełbasę, kabanosy, szynkę, polędwicę, boczek, pasztety, smalec, a także pieczony udziec. Oprócz mięsa można było skosztować różne rodzaje dżemów i konfitur z owoców leśnych, marynowane grzyby oraz soki i syropy owocowe. Dużo mówiono o walorach smakowych i odżywczych produktów marki „Dobre z Lasu” i zachęcano do kupowania leśnej żywności w sklepach stacjonarnych i internetowych.
 
Szeroką wiedzę o „dobrościach” z lasu można było poszerzyć na stoisku edukacyjnym. Oprócz spraw ściśle związanych z inżynierią leśną (gospodarką, hodowlą, urządzaniem, ochroną przyrody, realizacją społecznych funkcji lasu), można było poszerzyć wiedzę na temat gatunków grzybów i sposobów ich wykorzystania w celach żywieniowych oraz na temat soczystych przysmaków z lasu, czyli owoców leśnych (np. poziomka pospolita, czarna jagoda, borówka brusznica, malina właściwa). Edukację przygotowali i prowadzili leśnicy z nadleśnictw Dąbrowa Tarnowska i Myślenice.

Pracami związanymi z przygotowaniem i obsługą stoisk LP na tragach „Zasmakuj z URK” koordynował Pan Mateusz Albrycht, Starszy Specjalista Służby Leśnej ds. Zagospodarowania Lasu w Nadleśnictwie Miechów.

Dla zdrowia

Duże zainteresowanie odwiedzjących targi budziły tematy związane z pozyskiwaniem roślin leczniczych z polskich lasów. Zioła od wieków służą człowiekowi w chorobach i dolegliwościach. Era rozwoju farmacji i leków syntetycznych podważyła znaczenie lecznicze ziół. Aktualnie rośliny lecznicze wracają do łask i coraz częściej wykorzystywane są w przemyśle farmaceutycznym. Zioła lecznicze ciągle poddawane są analizom i co chwilę dowiadujemy się o ich bardzo cennym działaniu dla zdrowia.

Las to także oferta wypoczynku, rekreacji, rehabilitacji. Podczas targów można było również zapoznać się z szerokim wachlarzem funkcji społecznych lasów w Polsce.


Więcej:
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie - Małopolskie Targi Żywności - O Targach (urk.edu.pl)