Lista aktualności Lista aktualności

Las pamięci Jana Pawła II rośnie nieopodal Szczyrzyca

W Małopolsce posadzono kolejny „Las Pamięci Jana Pawła II”, który rośnie na terenie Nadleśnictwa Limanowa, w lasach nieopodal Szczyrzyca. 6 maja br. małopolscy leśnicy, wspólnie z przedstawicielami wielu partnerów społecznych, urzędów i instytucji, posadzili sadzonki jodeł, lip, czereśni i wiązów z których wyrośnie bioróżnorodny las mieszany.

W sadzeniu drzew wziął udział Pan Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Pełnomocnik rządu ds. leśnictwa i łowiectwa, inicjator akcji.  Wśród sadzących ten szczególny las byli parlamentarzyści, duchowni, samorządowcy, nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół, harcerze oraz przedstawiciele służb mundurowych, lokalnych społeczności i organizacji pozarządowych.

Cystersi – historia męstwa i polskiej kultury agrarnej

Leśnicy z Nadleśnictwa Limanowa na ten las wybrali miejsce szczególne - okolice Szczyrzyca, gdzie od bez mała ośmiu wieków stoi klasztor OO. Cystersów.

Biali Mnisi (tak nazywano cystersów ponieważ noszą białe habity z czarnym szkaplerzem przepasanym płóciennym pasem), odegrali szczególną rolę w rozwoju naszej kultury i gospodarki – szczególnie rozwoju sztuki agrarnej. Praktyka ewangelicznej prostoty życia w ciszy i prowadzenia przez zakon cysterski własnych gospodarstw rolnych była ceniona przez władców ze względu na ich rolę kulturotwórczą. Cystersi założyli wiele osad, które dziś są zamożnymi wsiami i miasteczkami (np. Jędrzejów, Mogiła k. Krakowa. Ludźmierz), dzikie tereny zamieniali w pola uprawne, budowali młyny, mosty, browary, zakładali sady i pasieki. Dziś nawiązują do dawnych tradycji agrarnych.

Warto również wiedzieć, że opactwo szczyrzyckie odznaczono Krzyżem Virtuti Militari za szczególne męstwo w czasie II wojny światowej. Podczas okupacji niemieckiej w opactwie znalazło schronienie wielu uchodźców z różnych zakątków Polski. Prowadzono w nim tajne nauczanie. Opactwo jest mile odwiedzane przez pielgrzymów, bowiem mieści się w nim sanktuarium Matki Boskiej Szczyrzyckiej, z cudownym, otoczonym kultem XVI wiecznym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus.

Łączą nas drzewa

Wspólne sadzenie jodeł, czereśni, lip i wiązów odbyło się w ramach ogólnopolskiej akcji społecznej realizowanej pod hasłem „Łączą nas drzewa”, która ma na celu zachęcenie społeczeństwa do aktywnej działalności na rzecz polskich lasów oraz zapoznanie się z gospodarką leśną i ochroną przyrody prowadzoną w Lasach Państwowych.
3. edycja akcji „Łączą nas drzewa” została zainicjowana przez Pana Edwarda Siarkę Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska na terenie RDLP w Pile w dniu 15 marca 2023 r. W tym roku w ramach akcji sadzone są w całej Polsce „Lasy Pamięci Jana Pawła II”.

Lasy dla Jana Pawła II

Leśnicy co roku sadzą 500 milionów drzew. Poprzez akcję „Łączą nas drzewa” każdy z nas może wziąć w tym udział.

- Polscy leśnicy często podkreślają, że stoją na straży najcenniejszych wartości i uznanych autorytetów. Teraz przyłączyli się do akcji w obronie dobrego imienia papieża Jana Pawła II i na terenie całej Polski sadzą „Lasy Pamięci Jana Pawła II”podkreślił Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pan Paweł Szczygieł.

Pamięć o Janie Pawle II szczególną rolę pełni w Małopolsce, gdzie Karol Wojtyła urodził się, wychowywał, przeżył II wojnę światową, ukończył seminarium duchowne, aby potem - już jako duchowny Kościoła Katolickiego, dostąpić najwyższych zaszczytów i stanowisk i odegrać kluczową rolę dla losów naszej Ojczyzny i świata. Jego zasługi w pokojowym pokonaniu doktryny komunizmu, oraz odzyskaniu wolności przez wiele krajów bloku wschodniego, są niepodważalne.

Był człowiekiem, który miłował przyrodę i nie ukrywał tego. Wiele razy odnosił się do powinności człowieka wobec dzieła stwórcy. 

- Papież Polak w sposób szczególny miłował polską przyrodę. Dzisiaj to my dajemy przykład, że Jego słowa „Dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata” przyświecają naszym staraniom ochrony tej przyrody - podkreślił Pan Edward Siarka Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska podczas inauguracji tegorocznej akcji w Nadleśnictwie Celestynów. 

Zaczęliśmy w Starym Sączu…

Pierwszy „Las Pamięci Jana Pawła II” w Małopolsce posadzono 3 kwietnia br. na terenie leśnictwa Chełmiec, położonego w centralnej części Nadleśnictwa Stary Sącz.  Do posadzenia wybrano wyjątkowy, chroniony gatunek drzewa jarząb brekinia (Sorbus torminalis), którego nasiona zebrano na terenie rezerwatu przyrody „Białowodzka Góra nad Dunajcem” - jednego z dwóch rezerwatów przyrody na terenie Nadleśnictwa Stary Sącz.