Lista aktualności Lista aktualności

Kordelas Leśnika Polskiego dla Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza

21 stycznia br. leśnicy uhonorowali Kordelasem Leśnika Polskiego Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza. Podczas diecezjalnych uroczystości, które odbyły się w Sanktuarium Św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach, leśnicy podziękowali odchodzącemu na emeryturę Metropolicie Krakowskiemu za wieloletnią opiekę duszpasterską.

W uroczystej Mszy św. dziękczynnej za 11 lat posługi Metropolity Krakowskiego Stanisława Dziwisza wzięło udział wielu wiernych, którzy przyjechali z całej Archidiecezji krakowskiej. Do Sanktuarium św. Jana Pawła II przybyli przedstawiciele wszystkich stanów, małopolskie władze wojewódzkie i samorządowe z Panią Premier Rządu Beatą Szydło i  przedstawicielami Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

W uroczystości  licznie uczestniczyli leśnicy. Dyrektor Jan Kosiorowski wystawił poczty sztandarowe 17 jednostek Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Leśnicy wspierali również zabezpieczenie organizacyjne i porządkowe tego wydarzenia.

Podczas Mszy św. dyrektorzy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w darach ołtarza przekazali ufundowane przez siebie szaty liturgiczne w 4 podstawowych kolorach liturgicznych: białym, czerwonym, zielonym i fioletowym.

Po uroczystej celebrze Ks. Kardynał Stanisław Dziwisz zaprosił wszystkich wiernych uczestniczących w uroczystości na spotkanie i wspólny posiłek. W spotkaniu wzięła również udział Pani Premier Beata Szydło oraz przedstawiciele rządu i kancelarii prezydenta RP. Był to również czas przewidziany na życzenia i honory.

- Wręczając Jego Eminencji Księdzu Kardynałowi najwyższe leśne wyróżnienie, jakim jest Kordelas Leśnika Polskiego, pragniemy nie tylko uhonorować naszego Arcypasterza, ale także wyrazić naszą głęboką wdzięczność za 11 lat posługi na stolicy arcybiskupstwa krakowskiego, także wśród nas leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie i 16 nadleśnictw. Dziękujemy za wszystkie spotkania z Księdzem Kardynałem, naukę, opiekę, serdeczne wspieranie nas w pracy, docenianie naszego wysiłku wkładanego w troskę o polskie zasoby leśne, za modlitwę i błogosławieństwo. Dziękujemy za inspirację do kształtowania aktywnej postawy działania dla dobra naszej Ojczyzny, zgodnie z wartościami zawartymi w katolickiej nauce społecznej – mówił Jan Kosiorowski Dyrektor RDLP w Krakowie wręczając wyróżnienie.

Leśnicy podziękowali również Księdzu Kardynałowi za możliwość przeżywania wspaniałej drogi ku świętości papieża Polaka Jana Pawła II m.in. poprzez 10-letnią współpracę Lasów Państwowych w organizacji corocznego wydarzenia „Choinka pod Oknem Papieskim", wspólne modlitwy na co dzień, jak i przy okazji leśnych uroczystości.

Wręczając leśne wyróżnienie, dyrektor Kosiorowski podkreślił rolę Księdza Kardynała w zorganizowaniu wielkiego wydarzenia, jakim były ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Podziękował za wzniesienie Sanktuarium Świętego Jana Pawła II oraz posadzenie przy Sanktuarium, wspólnie z leśnikami, Parku Miłosierdzia, który będzie pamiątką dla przyszłych pokoleń dni wielkiego święta młodych z całego świata i spotkania z papieżem Franciszkiem.

Podziękował również za obecność Księdza Kardynała Stanisława Dziwisza w historycznym dla leśników wydarzeniu, jakim w 2007 roku były uroczyste obchody jubileuszu 100-lecia Zjazdu Leśników Polskich w Krakowie i jubileuszu 125-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Leśnego. Msza św. dziękczynna odprawiona wówczas przez Księdza Kardynała w Katedrze Wawelskiej i spotkanie przy Pomniku Jana Pawła II na dziedzińcu Kurii Metropolitalnej, zapadły głęboko w sercach leśników, którzy w liczbie blisko 3 tysięcy przybyli do Krakowa.