Aktualności
Bezpieczeństwo w lesie
Bezpieczeństwo w lesie
Wiosna w lasach Małopolski rozgościła się na dobre. A wraz z nią zrobiło się bardzo sucho, szczególnie w lasach północnej części naszego województwa. Od 1 marca do 30 września jednostki organizacyjne Lasów Państwowych określają stopień zagrożenia pożarowego lasu dla 60 stref prognostycznych – nie obejmujących obszarów górskich.
Ustawa o lasach gwarantuje wszystkim wstęp do lasów państwowych. Jednak
w szczególnych przypadkach nadleśniczy wprowadza okresowy zakaz wstępu do lasu na administrowanym przez nadleśnictwo terenie. Celem takiego działania jest ochrona przyrody lub zapewnienie bezpieczeństwa ludziom.
Jednym z powodów możliwości wprowadzenia zakazu wstępu do lasu jest zagrożenie pożarowe. Przez osiem tzw. ciepłych miesięcy w roku (kwiecień-wrzesień), jednostki Lasów Państwowych opracowują pomiary wilgotności ściółki, wpływającej na jej zapalność oraz będącej podstawą do wprowadzenia okresowego zakazu wstępu do lasu. Jeżeli przez 5 kolejnych dni o godz. 9.00 jej wartość wynosi poniżej 10 proc., wówczas nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu.
Stan zagrożenia pożarowego lasów można śledzić na bieżąco tutaj:
Aktualna prognoza zagrożenia pożarowego [LINK]
Zakazy wstępu do lasów można śledzić na bieżąco tutaj:
Zakazy wstępu do lasów na mapie
Zgodnie z ustawą o lasach nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu, jeśli:
- drzewostany lub runo leśne zostały znacznie uszkodzone. Taki zakaz zapewnia wówczas bezpieczeństwo ludziom - np. w lesie, w którym przeszedł huragan, a nadłamane drzewa i zwisające konary stanowią dla ludzi duże zagrożenie;
- występuje duże zagrożenie pożarowe – zakaz chroni lasy, aby człowiek nie wywołał pożaru;
- wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z hodowlą, ochroną lasu lub pozyskaniem drewna.
Za nieprzestrzeganie zakazu wstępu do lasu grozi mandat w wysokości 500 zł.