Aktualności Aktualności

Powrót

Akcja #sadziMY z Prezydentem RP

Akcja #sadziMY z Prezydentem RP

Za nami już czwarta odsłona społecznej akcji sadzenia drzew #sadziMY, zainicjowanej w 2019 roku przez Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę.

We wszystkich nadleśnictwach całego kraju leśnicy w ciągu dwóch ostatnich dni września rozdali kilkaset tysięcy sadzonek drew leśnych. Przyjść i odebrać młode rośliny mógł każdy, dzięki czemu wszyscy mieli okazję, by następnie posadzić je w swoim najbliższym otoczeniu, wzbogacając tym samym krajobraz o jeden z najcenniejszych jego składników – drzewa, które dają nam cień, wiążą dwutlenek węgla, regulują mikroklimat w swoim najbliższym sąsiedztwie i stanowią jednocześnie dom dla ogromnej liczby organizmów.

Punktem kulminacyjnym tegorocznej akcji było wspólne sadzenie lasu z Prezydentem RP, Panem Andrzejem Dudą, na terenie Leśnictwa Lipnica Wielka, w Nadleśnictwie Stary Sącz (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie), w którym licznie wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojewódzkich i samorządowych, a także przedstawiciele służb, świata nauki, duchowieństwa, organizacji społecznych, harcerze, nauczyciele, uczniowie, a nawet najmłodsi – przedszkolaki, dla których była to doskonała zabawa, a jednocześnie jedna z pierwszych, praktycznych lekcji ekologii.

Przed rozpoczęciem sadzenia, Pan Prezydent Andrzej Duda, wraz z Panem Piotrem Ćwikiem, Szefem KPRP oraz Doradcami Prezydenta RP – Panami Pawłem Sałkiem i Piotrem Serafinem oraz Panem Edwardem Siarką, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, zatrzymali się w pobliskiej miejscowości Koniuszowa, w Szkole Podstawowej im. Gen. Franciszka Gągora, który tragicznie zginął w katastrofie smoleńskiej, gdzie wspólnie z uczniami, nauczycielami i rodzicami sadzili na dziedzińcu pamiątkowe drzewo – Jarząb brekinia.

Kolumnę prezydencką w kompleksie leśnym „Sikornik” przywitała delegacja przedstawicieli sejmu i senatu RP w osobach: posłów Jana Dudy oraz Patryka Wicher oraz Senatora Wiktora Durlaka, a także władz państwowych i samorządowych Małopolski: Pan Ryszard Pagacz, Wicewojewoda Małopolski, Pan Józef Gawron, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego i przedstawiciele Lasów Państwowych: p.o. Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Pan Józef Kubica, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Pan Paweł Szczygieł, Nadleśniczy Nadleśnictwa Stary Sącz, Pan Rafał Tokarz oraz gospodarz – Leśniczy Leśnictwa Lipnica Wielka, Pan Stanisław Kurzeja.

Chociaż cały dzień upłynął pod znakiem deszczowej pogody, to jak zauważył Pan Prezydent – dla sadzonych drzew były to warunki wręcz idealne. W istocie, wysoka wilgotność powietrza, nawodniona gleba i zachmurzenie chroniące sadzonki przed bezpośrednim słońcem, stworzyły doskonałe warunki do sadzenia cisów, gatunku chronionego, który do wzrostu wymaga osłony, którą zapewniły ocieniające grunt korony wyniosłych, sądeckich jodeł.

To właśnie Cis pospolity stanowił o wyjątkowości IV edycji prezydenckiej akcji #sadziMY. Gatunek niezwykły, objęty ochroną już w 1423 roku przez Władysława Jagiełłę na mocy Statutu Warckiego. Jednocześnie, pomimo nazwy, rzadki, na co wpływ mają specyficzne warunki i powolne tempo wzrostu. Dlatego też w latach 2010-2014 leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie realizowali projekt restytucji cisa pospolitego, który w istotny sposób przyczynił się do ochrony tego gatunku na terenie województwa małopolskiego. Sadzonki, które każdy goszczący w Leśnictwie Lipnica Wielka miał okazję sadzić, również zostały wyhodowane w ramach tego projektu, przez co wszyscy mogli osobiście przyczynić się do dalszej ochrony gatunku. A wkład był znaczny – w wyniku piątkowej akcji w lesie pojawiło się ok. 3000 cisów!

O regenerację po wysiłku włożonym w sadzenie zadbali żołnierze Wojska Polskiego, dzięki którym wszyscy mogli spróbować rozgrzewającej, wojskowej grochówki, wydawanej prosto z kuchni polowej. Jednocześnie, po sąsiedzku unosił się zapach potraw przygotowanych w oparciu o naturalne produkty marki Lasów Państwowych „Dobre z Lasu”, pochodzące prosto z naszych lasów.

Zakończenie akcji sadzenia obwieściły sygnały grane przez Zespół Sygnalistów - Leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, którzy zapewniali oprawę muzyczną już od samego początku akcji, podczas kolejno następujących po sobie punktów programu. Dźwięki rogów zachęciły gości do gromadzenia się wokół sceny, na którą leśnicy zaprosili po chwili Pana Prezydenta, prosząc jednocześnie o kilka słów wieńczących tegoroczną akcję. W swoim przemówieniu Prezydent zwrócił uwagę na odpowiedzialność, jaka spoczywa na leśnikach w związku z powierzonym im zarządem nad naszym wspólnym, narodowym dobrem jakim są lasy, zauważając jednocześnie, że środowisko naturalne naszego kraju jest w coraz lepszej kondycji, a lesistość Polski dzięki temu wysiłkowi stale się zwiększa. Prezydent podziękował jednocześnie wszystkim gościom za trud włożony w sadzenie i wręczył upominki grupom sadzącym drzewa oraz zaprosił do wspólnych zdjęć.


Nadleśnictwa i inne

 

Sprzedaż

Sprzedaż

 

Mapa Lasów