Lista aktualności Lista aktualności

Znicze Pamięci Leśników

Delegacje leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie odwiedzają groby zmarłych leśników i zapalają na nich Znicze Pamięci przygotowane specjalnie na dzień Wszystkich Świętych.

Znicze Pamięci opatrzone logo Lasów Państwowych i napisem „Pamiętamy… Małopolscy leśnicy” zapłonęły na wielu krakowskich cmentarzach (a także na cmentarzach poza Krakowem), Rakowickim, Batowickim, Salwatorskim, Prądniku Białym, Borku Fałęckim i innych,  gdzie spoczywają leśnicy pracujący kiedyś w Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie
i małopolskich nadleśnictwach. Znicz Pamięci Leśników zapłonęły również na starym cmentarzu w Sieprawiu koło Myślenic, na grobie zmarłego w 2018 roku śp. Zbigniewa Gurgula, zastępcy Dyrektora ds. Ekonomicznych RDLP w Krakowie.

Inicjatywa Znicze Pamięci Leśników po raz pierwszy została przygotowana przed dniem Wszystkich Świętych w 2018 roku. Wówczas, na sporządzonej liście zmarłych leśników RDLP w Krakowie widniało ok. 40 nazwisk.

Inicjatywa pielęgnowania pamięci o byłych pracownikach krakowskiej dyrekcji spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem rodzin i przyjaciół zmarłych leśników, którzy zwracali uwagę, że rozważając życie naszych przodków – także tych, którzy budowali nasze miejsce pracy, dowiadujemy się czegoś ważnego o sobie, stawiamy sobie pytanie o własne miejsce w świecie, a konfrontacja ze śmiercią jednoczy nas z życiem i ustawia hierarchię wartości.

Obecni i emerytowani pracownicy RDLP w Krakowie przekazywali informacje i zgłaszali kolejne miejsca pochówku byłych pracowników. W wyniku poszerzania tego swoistego banku pamięci o tych, którzy odeszli i poszukiwań miejsc ich spoczynku, w tym roku Znicze Pamięci Leśników zapłonęły na 75 grobach a w nawiedzanie miejsc spoczynku i uporządkowanie niektórych grobów, angażuje się coraz więcej młodych pracowników.