Lista aktualności Lista aktualności

XIII Gorczańskie Spotkanie ze Świętym Janem Pawłem II

11 czerwca br. w Lubomierzu-Rzekach odbyło się Gorczańskie Spotkanie ze Świętym Janem Pawłem II. W tym wydarzeniu po raz pierwszy uczestniczyli małopolscy leśnicy.

Na niewielkiej, gorczańskiej polanie, zwanej „Papieżówka", stoi drewniany szałas. Nieopodal płynie rzeka Kamienica. To tutaj w 1976 r. przez 2 tygodnie przebywał metropolita krakowski ksiądz Karol Wojtyła, przygotowujący się do Kongresu Eucharystycznego w Stanach Zjednoczonych. Ksiądz metropolita odbywał dni skupienia - wędrował po Gorcach i modlił się. Wybrał to miejsce ze względu na oddalenie od skupisk ludzkich, ciszę i spokój. Żył w spartańskich warunkach. Jedyne wyposażenie szałasu stanowił drewniany stół, stołek z pnia drzewa i prycza z gałęzi. Kamienie przed szałasem ksiądz metropolita poukładał własnymi rękami.

O tamtym wydarzeniu i szczególnym umiłowaniu Gorców przez Jana Pawła II, dziś świętego Kościoła katolickiego, informuje pamiątkowa tablica, umieszczona na dużym głazie posadowionym nieopodal szałasu. Z jej treści szczególnie przemawiają słowa wypowiedziane przez papieża Polaka w Nowym Targu, w dniu 8 czerwca 1979 r., „Pilnujcie mi tych szlaków".

Tuż przed rozpoczęciem głównych uroczystości Gorczańskiego Spotkania ze Świętym Janem Pawłem II, delegacja leśników, której przewodniczył Pan Tadeusz Dragon, zastępca dyrektora RDLP w Krakowie, złożyła przy tablicy wiązankę kwiatów.

Główna część XIII edycji Spotkania ze Świętym Janem Pawłem II odbyła się na lubomierskiej polanie „Na ogrodach", w pobliżu leśniczówki Leśnictwa Kiczora i starej kapliczki, w której Msze Święte sprawował ks. kardynał Karol Wojtyła. Licznie zgromadzeni wierni wspólnie odmówili modlitwę „Koronka do Miłosierdzia Bożego", a następnie uczestniczyli w ofierze Mszy Świętej.

Tegorocznym spotkaniom towarzyszyły także inne wydarzenia m.in. występy zespołów ludowych i chóru parafialnego z Lubomierza.

W trakcie lubomierskich uroczystości nie zabrakło leśnych akcentów. Nadleśnictwo Limanowa przygotowało i zaprezentowało stoisko edukacyjno-promocyjne Lasów Państwowych. Prezentacja leśników zyskała sobie duże uznanie, zarówno wśród starszych, jak i młodszych uczestników spotkania, na których czekały ciekawe konkursy i zabawy o tematyce leśnej. Każdy z gości odwiedzających stoisko otrzymał pamiątkowe upominki. Dużym zainteresowaniem cieszyły się sadzonki buka i jodły wyhodowane na szkółce leśnej w Pogorzanach k. Szczyrzyca.

Bolesław Żaba, Wójt Gminy Mszana Dolna, podziękował leśnikom za udział w wydarzeniu ważnym nie tylko dla mieszkańców gminy, ale także dla turystów.

Również wielu gości leśnego stoiska dziękowało za pracę w lasach, edukację dzieci i młodzieży oraz aktywny i zaangażowany udział w życiu lokalnych społeczności, a szczególnie za pielęgnowanie kultury, historii, lokalnych tradycji i budowanie wspólnotowości.