Lista aktualności Lista aktualności

XI CHOINKA POD OKNEM PAPIESKIM

Już po raz jedenasty setkami kolorowych lampek rozbłysła choinka pod Oknem Papieskim w Krakowie. Piękne, bożonarodzeniowe drzewo przekazali leśnicy z Lasów Państwowych.

Wybrana i przywieziona przez leśników z Nadleśnictwa Nawojowa choinka ma około 70 lat i 18 metrów wysokości. Piękną i smukłą sylwetką pnie się ku niebu.

Jej transport był dużym wyzwaniem logistycznym. Została przywieziona do Krakowa pod specjalną eskortą i tuż przed północą 12 grudnia dotarła do centrum miasta, przed Dom Arcybiskupów Krakowskich. Tutaj, na placu przy ul. Franciszkańskiej 3, została osadzona przez strażaków ze szkoły Aspirantów PSP w Nowej Hucie w głębokiej rynnie i zabezpieczona specjalnymi pasami.

Dekorowanie pięknej jodły trwało dwa dni i wymagało specjalistycznego sprzętu, dużej sztuki i sprawności. Na zielonych gałęziach, obok innych dekoracji, zawisły także piękne bombki od leśników, opatrzone logo Lasów Państwowych .

16 grudnia pod choinkę od leśników przybyło wiele dzieci, a także mieszkańców Krakowa i turystów. Przedświąteczne spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą dla dzieci pod przewodnictwem Metropolity Krakowskiego ks. abp. Marka Jędraszewskiego w Bazylice św. Franciszka z Asyżu. Homilię dla dzieci wygłosił natomiast ks. Marcin Rozmus z Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej.

- Drodzy rodzice, wasze zadanie to wprowadzić dzieci w ten piękny świat Bożego Narodzenia, żeby swoim dzieciom dać to światło, którym jest Jezus i pokazać im, że warto o nie walczyć, bo tylko to światło jest prawdziwą wartością – zachęcał.

Zaraz po Eucharystii tłum maluchów zgromadził się wokół choinki, gdzie czekały na nich liczne prezenty od Lasów Państwowych. Gadżety odblaskowe w kształcie choinki, słodkości i czapki Św. Mikołaja - oczywiście w leśnym, zielonym kolorze, rozradowały wszystkie dzieci.

W oczekiwaniu na moment zaświecenia światełek 11. „Choinki pod Oknem Papieskim”, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Pan Jan Kosiorowski przybliżył wszystkim zgormadzonym historię drzewka. Dyrektor RDLP w Krakowie zachęcał również do zadumy i życzył wszystkim uczestnikom zdrowych i pogodnych świąt.

 

 

Na dzieci oprócz choinki i licznych prezentów czekała również niespodzianka - występ Zespołu Arka Noego, który porwał wszystkich zgromadzonych do wspólnego śpiewania kolęd.

Centralną częścią spotkania było jednak zapalenie światełek na świątecznej choince. Dokonał tego Arcybiskup Marek Jędraszewski w asyście Św. Mikołaja, który miał dla dzieci świąteczne podarunki.

Metropolita krakowski przypomniał najmłodszym, że to właśnie papież Jan Paweł II zapoczątkował tradycję stawiania choinki na Placu św. Piotra w Rzymie.

- Nikt, nigdy przedtem nie pomyślał, aby świętować Boże Narodzenie właśnie w taki sposób, żeby była choinka, a obok niej stajenka z figurkami przedstawiającymi sceny z Bożego Narodzenia. Początkowo ta choinka w 1982 roku była niewielka i ginęła wobec wielkiego obelisku, jaki jest na środku placu świętego Piotra. Potem dobrzy ludzie z całego świata ofiarowywali tę choinkę Ojcu Świętemu – mówił.

Pierwsza choinka w Watykanie pochodziła z Zakopanego i została przywieziona na Plac Św. Piotra w Rzymie w roku 1997. Tradycję krakowskiej „Choinki pod Oknem Papieskim” w Krakowie zapoczątkował ks. kard. Stanisław Dziwisz. Pierwszą choinkę pod Okno Papieskie przywieźli leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ, a uroczyste zapalenie światełek odbyło się 23 grudnia 2007 roku. Pierwsza choinka została przywieziona z okolic szkółki leśnej w Spytkowicach.

Na koniec rozmowy z dziećmi ksiądz arcybiskup przywołał słowa Jana Pawła II mówiące o tym, że choinka symbolizuje wartość życia. 

- Jesteśmy właśnie tutaj, wokół choinki – symbolu życia, który jest wiecznie zielony. Przygotujmy się w wielkiej radości na te święta, które już za dziewięć dni. Dzielmy się miłością i radością między sobą. Dawajmy siebie innym. To najpiękniejszy dar, jakim możemy obdarować siebie, a w ten sposób podziękować Bogu za to, że z miłości do nas zesłał na ten świat swojego Syna Jednorodzonego  – dodał abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski złożył również wszystkim życzenia wspaniałych, obdarzonych Bożą Opatrznością świąt Bożego Narodzenia. Następnie, kiedy przy ul. Franciszkańskiej 3 wszystkie światła zgasły i zapadł mrok, Sygnaliści Myśliwscy z Nadleśnictwa Nawojowa odegrali sygnał – znak, że czas na zapalenie światełek na choince. W tym momencie metropolita krakowski zaświecił lampki na bożonarodzeniowym drzewku. W chwili zapalenia światełek - ku zaskoczeniu wszystkich – budynek Kurii Metropolitalnej w Krakowie rozświetliła imponująca, wielobarwna, świąteczna iluminacja.

W przedświątecznym spotkaniu przed Oknem Papieskim wzięli udział również małopolscy leśnicy. Wielu z nich, tak jak w latach poprzednich, przyjechało z rodzinami, by w tym szczególnym miejscu spotkań trzech papieży – dziś już świętego Jana Pawła II, papieża Benedykta XVI i papieża Franciszka z młodzieżą, przeżywać czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.