Lista aktualności Lista aktualności

Wspólna akcja straży leśnej i policji

Straż Leśna z Nadleśnictwa Nowy Targ połączyła siły z policją i organizuje specjalne patrole w miejscach, w których najczęściej dochodzi do niebezpiecznych rajdów motocyklowych po lesie. Na wzmożoną aktywność crossów i quadów coraz częściej uskarżają się lokalni mieszkańcy i turyści przemierzający górskie szlaki turystyczne.

Kolejny raz leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ prowadzą działania mające na celu ograniczenie liczby przypadków nielegalnego wjazdu quadami i motorami crossowymi na tereny leśne. Zwłaszcza w weekendy można zaobserwować, jak miłośnicy off-roadu czynią duże szkody w środowisku leśnym, infrastrukturze leśnej i turystycznej (drogi leśne i szlaki turystyczne) oraz zakłócają spokój w lesie. Ponadto crossy i quady poruszające się po leśnych ścieżkach hałasują i utrudniają turystom aktywny wypoczynek, a także stanowią dla nich potencjalne zagrożenie.

Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów, w rejonie schroniska turystycznego na Luboniu Wielkim oraz w Gorcach, rabczańscy i nowotarscy policjanci wspólnie ze Strażą Leśną urządzili w ostatni weekend obławę na motocyklistów jeżdżących po lasach i szlakach turystycznych. Łącznie zatrzymano 8 motocyklistów i 1 kierowcę samochodu terenowego, wszyscy zostali ukarani mandatami karnymi.

- Celem akcji było zwiększenie bezpieczeństwa osób odpoczywających w górach, a także reagowanie na wykroczenia popełniane przez osoby nie stosujące się do zakazu poruszania się pojazdami silnikowymi po terenach leśnych - informuje asp. Dorota Garbacz z Komendy Powiatowej Policji w Nowym Targu.

Wspólne patrole Straży Leśnej Nadleśnictwa Nowy Targ i Policji Powiatowej w Nowym Targu, posterunku Rabka-Zdrój w ostatnim weekendzie przyniosły nieoczekiwane rezultaty. Potwierdziły one, że szkodnictwo nieuprawnionych wjazdów pojazdami silnikowymi na tereny leśne jest w dalszym ciągu bardzo intensywne.

Dotychczasowe akcje Strażników Leśnych z Nadleśnictwa Nowy Targ przyniosły zatrzymania i ukarania mandatami:

  • 10 maja - 5 sprawców na motorach crossowych: rejon Gorce,
  • 23 maja - 4 crossowców: rejon Obidowa i Gorce,
  • 24 maja - 4 crossowców i 1 samochód: rejon Rabka Luboń.

W ramach prowadzonych działań nałożono również 15 pouczeń za wjazd i parkowanie w miejscach niedozwolonych oraz 1 pouczenie dotyczące palenia ogniska w miejscu do tego nie przeznaczonym.

Choć lasy zostały otwarte, przepisy zakazujące wjazdu do lasu quadami i motorami crossowymi nadal obowiązują. Przypominamy, że art. 29 ustawy o lasach określa zasady wjazdu do lasu. Ruch pojazdem silnikowym - samochodem, motocyklem czy quadem, a także zaprzęgiem konnym i motorowerem dozwolony jest jedynie drogami publicznymi. Drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi ruch po tych drogach.

Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące poruszania się po nich, gdyż zakaz ten wynika wprost z zapisów ustawy o lasach. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego. Należy pamiętać, że nie zastosowanie się do przepisów jest wykroczeniem, za które może być nałożona kara grzywny.