Lista aktualności Lista aktualności

Wielkanocne życzenia emerytowanych leśników

Emerytowani pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie spotkali się na wiosennym, przedświątecznym spotkaniu wielkanocnym. 10 kwietnia br. w siedzibie dyrekcji złożyli sobie życzenia i wysłuchali informacji dyrektora na temat kondycji małopolskich lasów.

Kilkudziesięciu emerytowanych pracowników powitał Stanisław Sennik, dyrektor RDLP w Krakowie oraz zastępcy: Renata Szczurek, dyrektor ds. ekonomicznych i Leona Jagoda, dyrektor ds. gospodarki leśnej. Dyrektor Sennik szczególnie ciepło powitał w gronie emerytowanych pracowników Jana Rzeszótko i Andrzeja Klimasa, którzy odeszli na emeryturę w I kwartale tego roku.

Spotkanie rozpoczęło się od wspomnienia zmarłej przed kilkunastoma dniami śp. Danuty Zając. Modlitwę za wszystkich zmarłych leśników poprowadził ks. infułat Janusz Bielański. Życząc leśnikom i ich rodzinom zdrowych i błogosławionych świąt duszpasterz małopolskich leśników zapewnił o częstej modlitwie, którą sprawuje w Katedrze Wawelskiej. Pobłogosławił także świąteczne pokarmy – jaja w chrzanie i pachnące baby.

Dyrektor Stanisław Sennik wyjaśnił emerytowanym pracownikom Lasów Państwowych na czym polega zmiana ustawy o lasach, o której było tak głośno w mediach w ostatnim czasie i która tak bardzo niepokoiła starszych leśników. Zgodnie z nią w latach 2014 i 2015 PGL Lasy Państwowe dokonają wpłaty do budżetu państwa z kapitału (funduszu) własnego w wysokości 800 mln zł rocznie. Dyrektor poinformował, że pierwsza wpłata, zgodnie z ustawą, już została dokonana. Zapewnił również, że organizacja jest stabilna i wszystkie swoje zdania wykonuje zgodnie z planami. - Danina Lasów Państwowych na rzecz Skarbu Państwa nie ograniczy realizacji zadań z zakresu gospodarki leśnej, nie będzie również ograniczeń w zatrudnieniu, ani zmian organizacyjnych struktur Lasów Państwowych. Poziom inwestycji zostanie utrzymany na poziomie z 2011 roku – powiedział Stanisław Sennik.

Szef krakowskiej RDLP nawiązał również do jubileuszu 90-lecia Lasów Państwowych podkreślając, że będzie to raczej czas merytorycznych podsumowań i ocen prowadzonej w minionych latach gospodarki leśnej, niż czas hucznego świętowania. Dodał, że będzie to także rok podsumowania pracy emerytowanych pracowników, którzy polskie lasy urządzali. Dyrektor zaprosił wszystkich na regionalne obchody, które odbędą się przy okazji otwarcia nowoczesnej szkółki kontenerowej w Wierzchosławicach, Nadleśnictwo Dąbrowa Tarnowska.

Emerytowany dyrektor RDLP w Krakowie, mgr inż. Janusz Opieliński wspominał pięciu – jak to określił – znakomitych leśników Małopolski, od których lasu uczyła się cała Polska. Przypomniał, że od 1945 roku nigdy nie zdarzyło się, aby Lasy Państwowe nie wykonały planu albo „zawaliły" jakieś zadania. Przez powojenne lata leśnicy zalesili blisko 10 proc. powierzchni kraju. - Tak wielką pracę wykonaliśmy, a nasza dyrekcja krakowska zawsze była w czołówce dyrekcji w Polsce. To trzeba sobie powiedzieć, bo mamy powody do dumy. Cieszymy się, że i obecnie tak jest, bo mamy bardzo dobrych kontynuatorów – mówił.

Dyrektor Opieliński wspominał leśników, którzy mieli zasadniczy wpływ na gospodarkę leśną prowadzoną w małopolskich lasach, a tym samym na obecny kształt lasów regionu.

- To od nich gospodarki leśnej uczyli się koledzy leśnicy z całej Polski – mówił. Wspominał nieżyjących już leśników: mgr. inż. Ludwika Kuliga - wybitnego specjalistę hodowli lasu, autora wydanej w 1959 r. książki pt. „Hodowla lasu w górach", mgr. inż. Mieczysława Łopatkę, specjalistę zagospodarowania lasów na terenach po eksploatacji górniczej, dr. inż. Stanisława Majewskiego - zasłużonego dyrektora Zarządu Okręgowego Lasów Państwowych w Krakowie, współautora instrukcji urządzania lasu, wielkiego autorytetu w tej dziedzinie, inż. Tadeusza Lupę - wysokiej klasy brakarza, organizatora kursów dla brakarzy w całej Polsce. Wskazał też na obecnego na spotkaniu mgr. inż. Tadeusza Markowskiego, który opracował zasady sortymentacji drewna obowiązujące do dziś w polskim leśnictwie.

Dyrektor Opieliński podzielił się również refleksją emeryta-leśnika, dziękując za wsparcie, jakiego doświadczają emerytowani leśnicy od swojego pracodawcy.

- Czas emerytury - tak bardzo oczekiwany, gdy leśnik pracuje w reżimie czasowym codziennych obowiązków - później zamienia się w czas tęsknoty za lasem i ludźmi podzielającymi tę samą pasję. Dlatego dziękujemy dyrekcji za możliwość regularnych spotkań przedświątecznych i corocznych wycieczek do naszych ukochanych lasów – powiedział.

Spotkanie zakończyło się świątecznym poczęstunkiem, życzeniami i serdecznymi rozmowami.