Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga ASF

Piękna pogoda, czas urlopów i wakacji pobudzają ochotę biernego lub czynnego poobcowania z przyrodą. Świetnym pomysłem jest wyprawa do lasu. Przejażdżka rowerem, bieg leśnym duktem, spacer w poszukiwaniu jagód i grzybów z pewnością dostarczą nam długo wyczekiwanego relaksu.

W ostatnim czasie pojawia się bardzo dużo, często nieścisłych informacji dotyczących Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF). Wybierając się do lasu bądźmy ostrożni, ale nie popadajmy w panikę.

Możliwość wystąpienia ASF to nie powód aby zaniechać wyprawy do lasu. Należy jedynie pamiętać o stosowaniu odpowiednich czynności profilaktycznych. Jest to szczególnie ważne wśród domowników gospodarstw rolnych specjalizujących się lub mający częsty kontakt z trzodą chlewną.

Afrykański Pomór Świń (ASF) to nieuleczalna choroba wirusowa, która występuje wyłącznie u świń i dzików. Wirus ASF nie zagraża ludziom ani innym gatunkom zwierząt. Zarówno ludzie jak i inne gatunki zwierząt (poza świniami i dzikami) są odporne na zakażenia wirusem ASF. Nie oznacza to, że nie możemy stać się wektorem wprowadzający ten wirus do naszego kraju (np. wracając z wakacji gdzie występuje wirus ASF).

Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego
w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji.

Ważne jest zatem odpowiednie postępowanie w trakcie przebywania w lasach
i ich okolicach. Wirus ASF może być przenoszony bezpośrednio pomiędzy zwierzętami (nawet przez kleszcze) lub pośrednio gdy zwierzę natrafi na zanieczyszczony przedmiot jak chociażby pozostawione w lesie odpadki żywności z takim wirusem.

Szczegółowe informacje na temat Afrykańskiego Pomoru Świń oraz odpowiednich środkach profilaktycznych można znaleźć na stronie internetowej Głównego i Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii (GIW oraz WIW):

https://www.wetgiw.gov.pl/nadzor-weterynaryjny/afrykanski-pomor-swin

http://www.wiw.krakow.pl/choroby-zakazne-zwierzat-informacje/48-asf/61-asf-afrykanski-pomor-swin.html

 

Materiały do pobrania