Lista aktualności Lista aktualności

Trwają przygotowania do Rogu Zbramira

Trwają przygotowania do XIII Małopolskiego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”, który odbędzie się 22 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Niepołomicach. 34 sygnalistów z Małopolski zakończyło warsztaty doskonalące grę na rogach myśliwskich, a zgłoszenia do udziału w konkursie fotograficznym są przyjmowane do dnia 7 kwietnia 2023 r.

Począwszy od 18 kwietnia 2009 roku wiosna w Małopolskiej sygnalistyce myśliwskiej zapowiada prawdziwe święto tej sztuki muzycznej. Na szczeblu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie i nadleśnictw najpierw trwają intensywne  przygotowania organizacyjne oraz warsztaty doskonalące sztukę gry na rogach myśliwskich, a następnie odbywa się Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”, który zazwyczaj gromadzi ponad 100 najlepszych wykonawców z całej Polski. I chociaż konkurs ma charakter regionalny, to poziomem wykonań, rozmachem organizacyjnym i wielką sympatią sygnalistów z różnych regionów Polski, dorównuje imprezie rangi ogólnopolskiej pn. „O Róg Wojskiego”.

 

Rozsławiają życie kniei

Sygnaliści myśliwscy – trudno byłoby wyobrazić sobie życie ludzi lasu bez ich obecności, pasji i kunsztu muzycznego. Swoją sztuką muzyczną – sygnałami myśliwskimi i muzyką myśliwską dzielą się z nami podczas wielu ważnych wydarzeń i spotkań. Grą na rogach myśliwskich uświetniają jubileuszowe uroczystości leśne i łowieckie, żegnają w ostatniej drodze kolegów leśników i myśliwych, rozsławiają życie kniei.

 

W Krakowie trwają przygotowania do tegorocznego, wielkiego grania! Już 22 kwietnia 2023 r. na Zamek Królewski w Niepołomicach przyjadą na konkurs najlepsi sygnaliści z całej Polski.

 

Zgłoszenia są przyjmowane w biurze RDLP w Krakowie do dnia 14.04.2023 r.

 

Warsztaty i przeglądy sygnalistów

Od blisko 15 lat sygnaliści myśliwscy z Małopolski, chcący doskonalić sztukę gry na rogach myśliwskich, są otoczeni opieką i dużym wsparciem przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie.

 

Każdego roku organizowane są wiosenne Warsztaty Sygnalistyki Myśliwskiej oraz jesienny Regionalny Przegląd Sygnalistów RDLP w Krakowie.

 

W przeglądach regionalnych, organizowanych na terenie Nadleśnictwa Dąbrowa Tarnowska, bierze udział zazwyczaj ok. 40 leśników-sygnalistów. Impreza pozwala na wyłonienie najlepszych wykonawców w danym roku, pokazuje jaki jest poziom wykonań, co należy poprawić w warsztacie muzycznym u osób zaczynających swoją przygodę z sygnałówką.

 

Pod okiem mistrzów

W warsztatach muzycznych sygnalistyki myśliwskiej, które w tym roku przeprowadzono od 7 do 10 marca w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Radocynie doskonalili się nie tylko zaawansowani w sztuce wykonawczej sygnaliści, ale także młodzi adepci. W warsztatach wzięło udział 34 sygnalistów, w tym dwie Panie reprezentujące  Nadleśnictwa Miechów i Piwniczna. Najlepsi z nich będą walczyć o prymat indywidulany i zespołowy podczas niepołomickiego konkursu.

 

Tajniki sygnałów myśliwskich i muzyki myśliwskiej przybliżali im znakomici sygnaliści - akredytowani jurorzy wielu konkursów: Pan Artur Kanawka, Pan Adam Migurski i Pan Mariusz Jamrozik

Początkujących sygnalistów w sztukę gry na rogach wprowadzał Pan dr Tomasz Ślusarczyk, z Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Konkurs fotograficzny „O Róg Zbramira” i „Sygnałówka w życiu”.

Corocznym, konkursowym zmaganiom sygnalistów na Zamku Królewskim w Niepołomicach towarzyszy interesująca i bardzo klimatyczna wystawa fotograficzna, która obrazuje fakty minionego czasu, dokumentuje konkursowe chwile, wzruszenia, zwycięskie momenty. Jest swoistą kroniką czasu, dokumentem ludzkich dokonań rejestrującym mistrzów, organizatorów, gości a także specyfikę i charakter czasów.

Na pięknych zdjęciach można zobaczyć m.in.  ludzi, których już nie ma z nami, a którzy zapisali się w historii sygnalistyki myśliwskiej. Ta „Kronika Zbramira” może być realizowana dzięki ludziom pasji fotograficznej, którzy dokumentują Małopolski Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira” od jego pierwszej edycji.

 

Organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczna VII edycja Konkursu Fotograficznego pt. „Róg Zbramira” oraz „Sygnałówka w życiu” pozwoli na wyłonienie wielu wartościowych i  pięknych zdjęć, oraz pozwoli nagrodzić ich autorów.

 

Szczegóły regulaminowe konkursu fotograficznego są opublikowane tutaj:

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie - Lasy Państwowe