Lista aktualności Lista aktualności

Śląski żywioł skradł serce Małopolsce

W sobotni wieczór, 19 stycznia br. na deskach sceny teatralnej Centrum Kongresowego ICE w Krakowie królowały muzyka, śpiew i taniec w arcymistrzowskim wykonaniu! Wszystko za sprawą noworocznej gali przygotowanej przez Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Na koncert przybyło wielu leśników z małopolski wraz rodzinami.

Koncert rozpoczął się piękną laudacją wygłoszoną na cześć polskich leśników z okazji jubileuszu 95-lecia organizacji Lasy Państwowe (Polskie Lasy Państwowe powołano w 1924 roku zarządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Wojciechowskiego). Artystka ubrana w przepiękny strój śląski przedstawiła również historię Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, która obok wielu samorządów gminnych i innych darczyńców przyczyniła się do przeprowadzenia niepowtarzalnego koncertu wynoszącego na piedestał polską kulturę ludową i tradycję mieszkańców rożnych regionów Polski. 

Barwny żywioł zespołu porwał ponad dwa tysiące widzów do poznania różnorodności kultury polskich regionów i bogactwa tradycji ich mieszkańców m.in.: Podhala, Kaszub, Śląska, Małopolski, Mazowsza. Przygotowany program miał charakter galowy, wokalno-instrumentalny i taneczny. Składał się z dwuczęściowego koncertu w wykonaniu pełnego składu artystycznego zespołu, mnogości kostiumów, niesamowitych interpretacji pieśni i wykonania układów tanecznych! Tempo, precyzja i lekkość wykonywanych układów zapierały dech w piersiach i budziły zachwyt.

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”  im. Stanisława Hadyny,  reprezentowany przez ponad 120 artystów: solistów, chór, balet, orkiestrę pokazał w Krakowie sztukę na najwyższym poziomie artystycznym! Zadbał o to, aby zgormadzona publiczność weszła w nowy rok z przytupem, głębokimi wzruszeniami, umiłowaniem piękna i eksplozją dobra. Bajecznie kolorowe i wykonane z perfekcyjną precyzją stroje reprezentujące kilka regionów Polski, piękne pieśni i kolędy, porywające, wykonane z niesamowitą werwą tańce ludowe i fragmenty przedstawień, dały widzom wielką dawkę pozytywnej energii i poczucia dumy z tak bogatej i pięknej kultury narodowej. Podczas koncertu wielokrotnie odnoszono się do 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Na koncert przybyło blisko 400 małopolskich leśników wraz z rodzinami. I to specjalnie dla nich, przy wtórze braw całej widowni zespół „Śląsk” wykonał utwór „Szła dzieweczka do laseczka”. Wyrazów wielkiej sympatii dla leśników i autentycznego uznania dla efektów ich codziennej pracy, oraz dla pracy minionych pokoleń leśników,  podczas tego artystycznego wieczoru było bardzo wiele.

Na zakończenie noworocznej wielkiej gali Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Pan Jan Kosiorowski, podziękował organizatorom i artystom za „mocną dawkę polskości, która przejawiała się zarówno w śpiewie, jak i w tańcu”. „Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK swoim występem zaprzeczył prawom grawitacji…” – dodał dyrektor RDLP w Krakowie. Jako wyraz wdzięczności za wirtuozerię, piękno i kunszt wykonania utworów, w imieniu małopolskich leśników wręczył całemu zespołowi kosz kolorowych kwiatów.

W ramach podziękowania, przy wtórze widowni zespół wykonał polską pieśń religijno-patriotyczną „Boże, coś Polskę” oraz bis najmocniej i najdłużej oklaskiwanego tańca „Krakowiaka”. Niezwykle wzruszającą atmosferę koncertu publiczność przeżywała jeszcze długo po zejściu artystów ze sceny. Zachwyt i entuzjastyczne komentarze słychać było jeszcze bardzo długo.