Lista aktualności Lista aktualności

Róg Zbramira pojechał do Brynka!

150 sygnalistów z całej Polski, w tym reprezentanci z Czeskiego Jesennika, wzięło udział w VIII Małopolskim Konkursie Sygnalistyki Myśliwskiej „O Róg Zbramira”, który odbył się 16 kwietnia br. na Zamku Królewskim w Niepołomicach.

Bez cienia przesady można powiedzieć, że największymi zwycięzcami tegorocznego konkursu byli uczniowie Technikum Leśnego w Brynku, którzy zdobyli wiele nagród, w tym „Róg Zbramira" – główne trofeum niepołomickiego konkursu, przyznawane najlepszemu zespołowi w klasie mistrzowskiej. Rzeźbę autorstwa artysty-leśnika Zbigniewa Szarka wręczył zespołowi Jan Kosiorowski, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Drugi był zespół „Hagard" z Wydziału Leśnego UR w Krakowie, trzeci ZSM „Echo Warszawa" reprezentant ZO PZŁ w Warszawie.

Zespół „Hagard" był najlepszy w Konkursie Muzyki Myśliwskiej. Nagrodę specjalną wręczył laureatom prof. dr hab. inż. Włodzimierz Sady, Rektor UR w Krakowie. Drugie miejsce wygrał Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowa, trzecie - uczniowie Technikum Leśnego w Starym Sączu, z zespołu kierowanego przez Grzegorza Skalskiego, dyrektora szkoły

Mistrzem solistów niepołomickiego konkursu w najwyższej klasie A został Arkadiusz Tokarz, reprezentant Nadleśnictwa Zawadzkie i on zdobył nagrodę Przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego, Urszuli Nowogórskiej. Duży róg Parforce wręczył mistrzowi Kazimierz Barczyk, wiceprzewodniczący Sejmiku. Druga była Luiza Szatner, trzeci Bartłomiej Szlachta – oboje z Technikum Leśnego w Brynku. Pan Szlachta zdobył również pierwsze miejsce w klasyfikacji regionalnej - Małopolskiej. Startował w niej, bo chociaż uczy się w śląskim Brynku, pochodzi z Małopolski. Drugi w regionie małopolskim był Bartłomiej Sołtys z Nadleśnictwa Nawojowa, trzeci Jacek Siuty reprezentant Willi Kurant-Zakopane.

Wśród leśników najlepiej sygnały myśliwskie zagrali: Arkadiusz Tokarz, Adam Jażdżewski - reprezentant Nadleśnictwa Spychowo oraz Bartłomiej Sołtys. Z pełną listą laureatów można zapoznać się na stronie www.muzyka.mysliwska.pl
Aby mieć wyobrażenie o poziomie wykonywania sygnałów łowieckich i kryteriach ich oceny, warto przeczytać zamieszczony na tej stronie artykuł znakomitego jurora Artura Kanawki pt. „Za co jurorzy odejmują punkty".

W ramach niepołomickiego konkursu odbywają się równolegle dwa konkursy: Konkurs Sygnalistyki Myśliwskiej z udziałem solistów i zespołów oraz Konkurs Muzyki Myśliwskiej, w którym występują tylko zespoły.

W tym roku sygnaliści walczyli o prymat w 10 kategoriach - było 6 kategorii zespołowych i 4 kategorie solistów. Aby przesłuchać wszystkich uczestników, jedna komisja musiałaby pracować ok. 10 godz., dlatego w małopolskim konkursie oceniają dwie komisje. W tym roku jury pracowało w składzie: Agnieszka Rybicka, Artur Kanawka, Adam Migurski, Michał Wojtyła, Mariusz Podleśny, Arkadiusz Garus. Obradom przewodniczył Krzysztof Kadlec.

Konkurs rozpoczął się rano wspólnym wykonaniem sygnału przez wszystkich uczestników oraz oficjalnym otwarciem przez Pana Jana Kosiorowskiego, Dyrektora RDLP w Krakowie. Ceremonię otwarcia i galę finałową, już po raz ósmy, prowadzili Hanna Karczmarska, Główny Specjalista Służby Leśnej RDLP w Krakowie i Bartłomiej Sołtys, przed ośmiu laty student leśnictwa i członek „Hagardu", dziś leśnik w Nadleśnictwie Nawojowa. Prezentacje solistów odbywały się w komnatach zamkowych, zespołów na zewnątrz. Tegoroczny konkurs zgromadził wielu widzów, którzy korzystając ze słonecznej pogody, na dziedzińcu lub z krużganków oglądali prezentacje. Zmienna, wiosenna  aura zakłóciła nieco koncert finałowy, podczas którego wręczono nagrody laureatom i wysłuchano mistrzowskich wykonań. Mocnym punktem koncertu był występ Krynickiej Orkiestry Zdrojowej. Piękna muzyka, w tym zagrane podczas deszczu wiedeńskie walce Johana Straussa, a później widok tęczy opasającej zamek, poruszyły serca niejednego widza. 

W trakcie konkursu można było oglądać wystawę fotografii, która była pokłosiem II Konkursu Fotograficznego „Róg Zbramira w obiektywie". Nagrody za najlepsze fotografie odebrali Wiesław Plata, Krzysztof Szpetkowski i Bogusław Młynarczyk.

Głównym organizatorem Małopolskiego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie przy współpracy z Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie. Organizację wspierają również Zarządy Okręgowe Polskiego Związku Łowieckiego w Małopolsce - krakowski, tarnowski, nowosądecki.

Konkurs odbył się pod Patronatem Honorowym: Przewodniczącej Sejmiku Województwa Małopolskiego, Rektora UR w Krakowie i Dyrektora RDLP w Krakowie.

Relacja filmowa