Lista aktualności Lista aktualności

Rocznica śmierci Rotmistrza Witolda Pileckiego

Jest jednym z największych polskich bohaterów. Swoją siłę czerpał z głębokiej wiary w Boga. Przejmujący życiorys niezłomnego płk. Witolda Pileckiego stał się natchnieniem do skomponowania utworu muzycznego „Raport z Zaświatów”.

25 maja obchodziliśmy sześćdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci płk. Witolda Pileckiego. Na  jego cześć Fundacja LAMPA wydała utwór z gościnnym udziałem wokalisty zespołu Contra Mundum Norbertem „Smołą" Smolińskim, który wraz z zespołem wystąpił podczas ubiegłorocznego Regionalnego Święta Lasu w Krakowie. 

"Raport z zaświatów"

Witold Pilecki urodził się 13 maja 1901 r. w Ołońcu. W latach 1918 – 1920 walczył w oddziale „Łupaszki" dowodzonym przez mjr. Dąmbrowskiego. Od 1939 roku uczestnik wojny obronnej, dobrowolny więzień KL Auschwitz i tym samym pierwszy informator wysyłający na Zachód raporty o zagładzie Żydów. Niebywały patriota dla którego największe wartości to Bóg i Ojczyzna. Zamordowany w więzieniu mokotowskim 25 maja 1948 roku.

Spośród innych Żołnierzy Wyklętych odznaczał się niebywałym oddaniem Bogu.  Z całego serca chciał, aby jego ojczyzna była wolna, ale chciał przede wszystkim, by ta wolność była oparta o wiarę Chrystusową. To ona dawała mu siłę i odwagę by wytrwać niewyobrażalne w dzisiejszych czasach cierpienia, prowadzące ostatecznie do śmierci. Swoją wiarą dawał nadzieję otaczającym go ludziom i daje ją nam również dzisiaj. W obecnych czasach przybliżając postać Rotmistrza Pileckiego można usłyszeć słowa „bohater", „patriota", „męczennik", „święty"…

Pamiętajmy o Witoldzie Pileckim – świętym człowieku na Ziemi.