Lista aktualności Lista aktualności

Pod Oknem Papieskim rozbłysła choinka od leśników

Już po raz 10. metropolita krakowski ks. Stanisław kardynał Dziwisz w asyście rozradowanych dzieci zapalił światełka na choince pod Oknem Papieskim w Krakowie. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych zostali wyróżnieni Złotym Medalem Jana Pawła II za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

16-metrowa jodła, która stanęła przy ul. Franciszkańskiej 3, została przywieziona z Łabowej w leśnictwie Feleczyn przez leśników z Nadleśnictwa Nawojowa. Sadzonka jodły została posadzona w 1978 r., kiedy ówczesny arcybiskup krakowski Karol Wojtyła został papieżem. 13 grudnia br. leśnicy przywieźli ją do Krakowa i z pomocą strażaków ze Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie osadzili na placu przed Oknem Papieskim. To okno, w którym stawali trzej kolejni papieże Jan Paweł II, Benedykt XVI i Franciszek, aby prowadzić dialog z młodzieżą. W minioną sobotę (17 grudnia br.)  ku wielkiej radości dzieci drzewo jodłowe zostało rozświetlone tysiącem świateł i stało się choinką Bożonarodzeniową. W uroczystości uczestniczyły dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowo-wychowawczych, parafii całej archidiecezji, krakowskie rodziny, turyści oraz liczne grono leśników.

 

Uroczysty sygnał do zapalenia świateł dał Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowa. Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, w asyście dyrektora RDLP w Krakowie Jana Kosiorowskiego, zawiesił na choince Betlejemskie Światełko Pokoju przywiezione do Polski przez harcerzy i po chwili rozbłysły kolorowe lampki. W gwarze góralskiej odczytano fragment Ewangelii.

Metropolita krakowski w dialogu z dziećmi wspominał, że kiedy Jan Paweł II został papieżem, bardzo brakowało mu świątecznej choinki i wprowadził zwyczaj stawiania drzewek i szopki na placu św. Piotra w Rzymie. Pierwsze drzewo pojawiło się tam na Boże Narodzenie w 1982 r. Ksiądz kardynał podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tego wyjątkowego przedświątecznego spotkania dzieci i rodzin. Ciepłe słowa skierował do leśników.

- „Dzisiaj przeżywamy już wielką radość Bożego Narodzenia. Reprezentujecie wszystkie dzieci  naszej diecezji" – mówił ks. kardynał. – Chciałbym nawiązać do Ewangelii, która tak pięknie była odczytana. Było tam powiedziane: „Pokój ludziom dobrej woli". Pomodlimy się teraz „Zdrowaś Maryjo" o pokój w naszej Ojczyźnie, bo nasza Ojczyzna, Polska, potrzebuje dziś pokoju – powiedział ks. kardynał Stanisław Dziwisz.

Do najmłodszych przybył także Święty Mikołaj. Jak stwierdziły dzieci - był to prawdziwy święty, bo w ornacie i z pastorałem. Dzięki sponsorom przygotowano dla dzieci pięć tysięcy prezentów – plecaki Światowych Dni Młodzieży wypełniły się słodyczami i drobnymi upominkami. Ksiądz kardynał zapytany, czy on też chciałby coś dostać, powiedział, że największym prezentem dla niego jest obecność tylu uradowanych dzieci.

Tegoroczne spotkanie przy choince pod Oknem Papieskim było także wyrazem wdzięczności za 11-letnią posługę odchodzącego na emeryturę metropolity krakowskiego.

- „Wam kardynale trza dziś podziękować, zeście umiał w kurii przez jedenaście roków barz dobrze gazdować, słowa Jana Pawła II, dzisiaj świętego, Wyście przekazywał do człeka każdego. Syćkiego dobrego i to co Wam potrzeba, nich Wam błogosławi Jezusiczek z nieba" – dziękowali w imieniu górali młodzi z miejscowości Miętustwo k. Zakopanego. Całą uroczystość poprowadzili ks. Robert Pietrzyk, dyrektor Radia Plus Kraków oraz o. Łukasz Buksa OFM, franciszkanin, wokalista i duszpasterz młodzieży. Oprawę muzyczną zapewniły zespoły i schole dziecięce: Promyczki Dobra, Schola „Śnieżnej Pani" z Tokarni oraz Mali Miętusianie.

Po spotkaniu z dziećmi przy choince ks. kardynał Stanisław Dziwisz wraz z leśnikami odmówił w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich modlitwę w intencji polskich leśników i ich rodzin oraz o pomyślność naszych lasów. Podziękował również leśnikom za wieloletnią współpracę.

W uznaniu wielu zasług ks. kardynał Stanisław Dziwisz odznaczył Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie Złotym Medalem Jana Pawła II za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. Medal został wręczony w sali okna papieskiego w obecności ponad 150 gości. W imieniu leśników medal odebrał Jan Kosiorowski, dyrektor RDLP w Krakowie. W uroczystości wzięło udział wielu leśników wraz z rodzinami. Byli także zastępcy dyrektora RDLP w Krakowie Pan Tadeusz Dragon i Pan Zbigniew Gurgul.

- Na was leśnicy zawsze można liczyć. Jesteśmy Wam bardzo wdzięczni za 10 lat „Choinki pod Oknem Papieskim" i tej radości, jaką dajecie dzieciom. Dziękujemy za wsparcie organizacyjne w zabezpieczeniu Światowych Dni Młodzieży, za waszą pobożność i wierność – dziękował ks. kardynał Stanisław Dziwisz małopolskim leśnikom.