Lista aktualności Lista aktualności

Pod Oknem Papieskim, choinka piękna jak las

Piękna jodła z lasów Nadleśnictwa Nowy Targ ustawiona przed Oknem Papieskim Domu Arcybiskupów Krakowskich rozbłysła tysiącem światełek, które w sobotę, 21 grudnia ks. kardynał Stanisław Dziwisz w asyście dzieci zapalił ku radości rozpoczynających się świąt Bożego Narodzenia. Mecenasem wydarzenia były Lasy Państwowe.

- Choinko piękna jak las, choinko zostań wśród nas – śpiewały dzieci w słoneczne i ciepłe popołudnie w oczekiwaniu na oficjalne rozpoczęcie uroczystości zaświecenie światełek na choince od leśników. Radosne oczekiwanie na główną uroczystość umilały piosenki w wykonaniu scholi dziecięcej Sceny Papieskiej, działającej przy Instytucie Dialogu Międzykulturowego w Krakowie oraz Teatru im. Ks. Kard. Karola Wojtyły z Domu Kultury w Myślenicach. Pod batutą Leszka Pniaczka dzieci wyśpiewywały piosenki i snuły świąteczne opowieści.

Na scenie ustawionej obok choinki ruchu było co niemiara, jak podczas przedświątecznego krzątania w maminej kuchni. Królowali goście z Podhala ubrani w regionalne stroje, pomykali aniołowie trzepocząc skrzydłami. Leśne skrzaty i przyjaciele lasów częstowali gości słodkimi cukierkami. Prym wśród nich wiódł ks. kanonik Michał Kliś, obecnie proboszcz Parafii Przemienienia Pańskiego w Libiążu, za którego przyczyną w 2008 roku przed Oknem Papieskim stanęła choinka z parafii w Miętustwie.

„Fanfarę Honorową" - sygnał do zapalenia światełek na choince – na rogach myśliwskich zagrali członkowie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich „Hagard" z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Na scenie nie zabrakło także kapeli góralskiej z Bukowiny i rozśpiewanych górali z Miętustwa. Tegoroczne spotkanie pod choinką poprowadził „Profesor Kręcony", czyli znany dzieciom z programu telewizyjnego „Ziarno", ks. Łukasz Piórkowski. Gorącą atmosferę oczekiwania wypełniał uśmiechem i dowcipem filar Radia „Plus", ks. Robert Pietrzyk.

Zebrane pod choinką tłumy dzieci metropolita krakowski poprosił o uśmiech, a nawet o dwa uśmiechy i zapewnił o swojej miłości. Sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II odpowiadał również na pytania dotyczące dzieciństwa w Rabie Wyżnej i tradycji związanych ze świętami Bożego Narodzenia na Podhalu.

Opowiadał o Wigilii, pasterce, życzeniach i wzajemnych przeprosinach za różne przewinienia dokonane w ciągu roku. Wspominał też bł. Jana Pawła II, który przez cały okres Bożego Narodzenia aż do 2 lutego codziennie starał się śpiewać kolędy, chętnie podziwiał również choinkę i szopkę na Placu św. Piotra w Watykanie. W odniesieniu do choinki na Franciszkańskiej 3, kardynał Dziwisz powiedział, że pierwszy raz postawialiśmy ją w 2007 roku Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II Wielkiemu, w ubiegłym roku - Janowi Pawłowi II błogosławionemu, a w przyszłym roku - jak Bóg pozwoli – zaświecimy choinkę Janowi Pawłowi II świętemu.

Pod choinką pośród tysiąca dzieci zebrali sie także kadeci Szkoły Aspirantów PSP, strażnicy Straży Miejskiej Miasta Krakowa, krakowscy policjanci. Na scenie, obok innych darczyńców kolędował Stanisław Sennik, dyrektor RDLP w Krakowie, któremu towarzyszyli małopolscy leśnicy z Nadleśnictw Krzeszowice, Niepołomice, Myślenice i Miechów. Wiele serdecznych podziękowań za piękną choinkę, mecenat i obecność skierowano do leśników z Nadleśnictwa Nowy Targ. Zgodnie twierdzono, że jodła przywieziona w tym roku przez nowotarskich leśników jest wyjątkowo piękna, a jej zapach roztacza zaproszenie do świąt „od Franciszkańskiej, poprzez Bracką, aż po Sukiennice". Podziękowano również i pozdrowiono wszystkich leśników w całej Polsce.

Jak każdego roku, pod tą szczególną choinką nie zabrakło życzeń i oczywiście prezentów. W tym roku, dzięki życzliwości ofiarodawców świąteczne upominki otrzymało 2350 dzieci z rodzinnych domów dziecka, placówek szkolno-wychowawczych i świetlic środowiskowych prowadzonych przez Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

***

Przedsięwzięciu „Choinka pod Oknem Papieskim" małopolscy leśnicy towarzyszą od chwili powstania tej inicjatywy. Po raz pierwszy przywieźli drzewo w grudniu 2007 roku. Wówczas był to świerk pochodzący również z Nadleśnictwa Nowy Targ, leśnictwo Beskid. Tamtą, historyczną choinkę ocechował śp. leśniczy, Andrzej Kwak. Po sobotniej, oficjalnej uroczystości zapalenia światełek na choince w osobistej kaplicy arcybiskupów krakowskich, przy relikwiach bł. Jana Pawła II odbyła się modlitwa w intencji zmarłego tragicznie przed miesiącem leśniczego Andrzeja Kwaka. Modlitwę poprowadził ks. kanonik Michał Kliś.