Lista aktualności Lista aktualności

„PO STRONIE NATURY”

W Krakowie na podwawelskim Placu Wielkiej Armii Napoleona Leśnicy z Nadleśnictw Niepołomice, Nawojowa i Krzeszowice wspierali akcję „Po stronie natury".

„Po stronie natury" to ogólnopolski program, którego celem jest kształtowanie postaw i świadomości ekologicznej Polaków, dbanie o przyrodę, a w szczególności zachęcanie do odpowiedzialnego korzystania z natury. Głównym  organizatorem od 9 lat jest firma Żywiec Zdrój.

W sobotę i niedzielę, 20 i 21 maja br. na stoisku edukacyjnym przygotowanym przez Nadleśnictwa: Niepołomice, Nawojowa i Krzeszowice rozmawiano o znaczeniu lasów i gospodarce leśnej, roli lasów w ochronie wód i ich retencjonowaniu, oraz o trwałości i wielofunkcyjności lasu. Stoisko odwiedziło wielu turystów i mieszkańców Krakowa. Na najmłodszych czekały ciekawe konkursy przyrodnicze, przygotowane przez leśników. Dorośli, poza udziałem w konkursach mogli porozmawiać z leśnikami o sprawach dotyczących lasu, pracy leśnika i obiegu wody w przyrodzie. W zamian za dostarczone plastikowe butelki, uczestnicy pikniku otrzymywali sadzonki drzew. Leśnicy przygotowali 2 000 sztuk sadzonek jodły, sosny, buka i dębu ze szkółek leśnych. Rozdane sadzonki zostaną wsadzone w Krakowie i okolicy co przyczyni się do poprawy obiegu wody, oczyszczaniu powietrza i kształtowaniu krajobrazu Krakowa i Małopolski.

Przez te dwa dni, zarówno organizatorzy jak i gospodarze stoisk oraz przybyli goście pikniku, opowiadali się po stronie natury i często odkrywali nowe możliwości oraz sposoby działania na rzecz ochrony środowiska. Wszyscy mamy nadzieje, że te dni pomogły w kształtowaniu świadomości i odpowiedzialności za środowisko.