Lista aktualności Lista aktualności

Piękna choinka pod Oknem Papieskim

Przed Oknem Papieskim Domu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie stanęła piękna choinka bożonarodzeniowa, jodła pospolita posadzona i wyhodowana w lasach Nadleśnictwa Nowy Targ, leśnictwo Beskid. Choinka ma piękny, stożkowaty pokrój, a jej świeży, żywiczny, leśny zapach wypełnia cały plac przy Franciszkańskiej.

Drzewo dotarło do celu 17 grudnia tuż przed północą. Bardzo trudna operacja montażu trwała ponad 2 godziny. Wzięło w niej udział kilkunastu kadetów Szkoły Aspirantów PSP w Nowej Hucie, służby Państwowej Straży Pożarnej i Policji.

Na choinkę pod Okno Papieskie nowotarscy leśnicy wytypowali trzy drzewa, które kwalifikowały się do wycięcia. Ostateczny wybór padł na jodłę rosnącą na skraju lasu w miejscowości Spytkowice. Drzewo musiało spełniać kilka warunków, z których walory estetyczne miały zasadnicze znaczenie.

To jest dar leśników i szczególne miejsce przeznaczenia. Choinka w takim miejscu musi być piękna – powiedział nadleśniczy Nadleśnictwa Nowy Targ, Roman Latoń.

Teraz choinka jest ozdabiana. Tegoroczna świąteczna sukienka ma być jednak skromna, bowiem - jak komentowali liczni obserwatorzy ustawiania choinki - „jest wyjątkowo piękna w swej doskonałej, naturalnej szacie".

W sobotę, 21 grudnia o godz. 16.00 rozpocznie się wydarzenie „Choinka pod Oknem Papieskim". Podczas przedświątecznego spotkania z ks. kardynałem Stanisławem Dziwiszem ponad tysiąc dzieci, Krakowianie i turyści zapalą światła na choince. W trakcie godzinnego, radosnego oczekiwania na święta pojawi się św. Mikołaj, aniołowie, będą prezenty, życzenia i wiele radosnego śpiewania.

Będzie to również czas na ostatnią próbę śpiewania polskich kolęd. Jedni będą mogli ich się nauczyć, inni tylko przypomnieć.

 

Mecenasem tego wydarzenia są Lasy Państwowe.