Lista aktualności Lista aktualności

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KRAKOWIE

W dniu 11 listopada 2019 roku leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wraz ze swoimi rodzinami zgromadzili się na Wzgórzu Wawelskim w Krakowie, żeby wraz z mieszkańcami Małopolski wspólnie świętować 101. rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie, organizowanego przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

Następnie uroczystości przeniosły się do Katedry Wawelskiej, gdzie o godzinie 10.00 została odprawiona uroczysta Msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem ks. abp Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Uczestniczyły w niej m. in.: oficjalne delegacje rządowe, władze samorządowe, przedstawiciele stowarzyszeń oraz mieszkańcy Krakowa i okolic.

Punktualnie o godzinie 12:00 w Katedrze Wawelskiej zabrzmiały dzwony. Uczestnicy wspólnie odśpiewali hymn państwowy przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Po uroczystym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” na placu przed Katedrą Wawelską przystąpiono do formowania pochodu patriotycznego. Na czele pochodu stanęła Orkiestra Wojskowa, za którą ustawiły się kolejno Kompanie Honorowe: Wojska, Policji, Szkoły Aspirantów PSP, Straży Miejskiej oraz liczne poczty sztandarowe służb mundurowych, Lasów Państwowych i pozostałych uczestników uroczystości, w tym m. in. harcerstwa czy grup rekonstrukcyjnych. Pochód patriotyczny zamknęła kolumna mieszkańców Małopolski, którzy chętnie przyłączyli się do inicjatywy, ustawiając się za delegacją węgierską, od lat aktywnie uczestniczącą w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie.

Mieszkańcom Małopolski oraz licznym gościom wręczono prawie tysiąc biało-czerwonych flag państwowych, które zaczęły dumnie powiewać nad tłumem uczestników. Do pomocy w rozdawaniu flag aktywnie przyłączyli się pracownicy Nadleśnictwa Brzesko oraz Dębica.

O godzinie 12.15 uroczysty pochód patriotyczny wraz z 17 pocztami sztandarowymi Lasów Państwowych oraz ponad 300-osobową delegacją leśników ruszył ze Wzgórza Wawelskiego na plac im. Ojca Adama Studzińskiego pod Krzyż Katyński, żeby oddać hołd poległym za wolność Polakom.

Na placu im. Ojca Adama Studzińskiego do pochodu patriotycznego włączyły się formacje konne, reprezentowane przez ponad 60 koni wraz z jeźdźcami. Po  krótkim postoju i złożeniu wieńców przy Krzyżu Katyńskim uczestnicy uroczystości, na czele  z formacjami konnymi, przeszli ul. Grodzką do Rynku Głównego, następnie ul. Floriańską do ul. Basztowej, zatrzymując się na placu Jana Matejki, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Jak co roku, w programie oficjalnych obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie nie zabrakło uhonorowania zasłużonych mieszkańców Małopolski. W imieniu prezydenta Andrzeja Dudy wojewoda małopolski Piotr Ćwik w asyście wicepremiera Jarosława Gowina wręczył odznaczenia państwowe. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, m. in. za bohaterską postawę i niezwykłą odwagę wykazaną w ratowaniu życia Żydom podczas II wojny światowej, wybitne zasługi w obronie godności, człowieczeństwa i praw ludzkich, otrzymały 4 osoby, natomiast 6 osób zostało odznaczonych Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, m. in. za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. Wręczono również akty nadania obywatelstwa polskiego dla 11 osób, pochodzących m. in. z Białorusi, Syrii, Ukrainy czy Włoch.

Po przemówieniu wojewody małopolskiego Piotra Ćwika oficjalne delegacje złożyły wieńce przy Grobie Nieznanego Żołnierza, oddając hołd bohaterom narodowym. W imieniu Lasów Państwowych wieniec złożył Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorowski wraz z zastępcami Tadeuszem Dragonem i Markiem Świderskim. Przy Pomniku Grunwaldzkim oraz Grobie Nieznanego Żołnierza stanęło również 17 pocztów sztandarowych jednostek Lasów Państwowych z terenu RDLP w Krakowie wraz z towarzyszącą im grupą ponad 300 leśników.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie zakończyły się uroczystą defiladą na ul. Basztowej z udziałem Orkiestry Wojskowej, służb mundurowych, formacji konnych oraz pojazdów reprezentacyjnych służb mundurowych: Wojska Polskiego, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej PSP, Szkoły Aspirantów, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie i Straży Miejskiej Miasta Krakowa. Kolumnę pojazdów reprezentacyjnych Lasów Państwowych w postaci samochodu elektrycznego BMW i3, 2 pojazdów patrolowo-gaśniczych marki Ford Ranger oraz 4 samochodów patrolowych marki Toyota Hilux, przywitały liczne uśmiechy i oklaski mieszkańców Małopolski, zgromadzonych na czas defilady wzdłuż ul. Basztowej. 

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie miały bardzo podniosły i uroczysty charakter. Po raz kolejny leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wspólnie świętowali rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską, co spotkało się z ogromną sympatią i licznymi pozdrowieniami mieszkańców Małopolski, zwłaszcza podczas uroczystego pochodu patriotycznego z Wawelu na plac Jana Matejki.