Lista aktualności Lista aktualności

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI „ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH”

Leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie po raz kolejny uczcili pamięć żołnierzy niezłomnych i wraz z mieszkańcami Krakowa uczestniczyli w obchodach Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Uroczystości rozpoczęły się w dniu 1 marca br. o godzinie 10:00 Mszą Świętą w Katedrze Wawelskiej, której przewodniczył bp Damian Muskus. Uczestniczyli w niej m. in. kombatanci, przedstawiciele środowisk niepodległościowych, wojsko, harcerze oraz władze lokalne.

- Mówiąc: „Cześć waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci”, złóżmy nad ich odnalezionymi i nieodnalezionymi mogiłami obietnicę, że przelana przez nich krew nie pójdzie na marne, że zrobimy wszystko, by tragicznie przerwane życie walczących o wolność, przyniosło owoce dobra w życiu przychodzących po nich pokoleń Polaków, a więc także i w naszym życiu - mówił w trakcie Mszy św. bp Damian Muskus.

Po nabożeństwie uformowano pochód patriotyczny. Na jego czele ustawili się kolejno: Krakowski Szwadron Ułanów im. J. Piłsudskiego, Kompania Honorowa Wojska Polskiego, Orkiestra Wojskowa oraz poczty sztandarowe, w tym 16 pocztów sztandarowych Nadleśnictw oraz sztandar Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Około godziny 11.30 mieszkańcy Krakowa wraz z licznymi gośćmi wyruszyli we wspólnym przemarszu ulicami miasta (m.in. Grodzką, Rynek Główny, Piłsudskiego) do parku Jordana, gdzie odbyła się ostatnia część uroczystości.

Park im. dr Henryka Jordana stanowi szczególne miejsce dla mieszkańców Krakowa oraz polskich patriotów. W jego alejkach ustawiono popiersia bohaterów narodowych, w tym Żołnierzy Wyklętych, które tworzą niezwykłą Galerię Wielkich Polaków XX wieku.

Uroczystości w Parku Jordana rozpoczęły się od wprowadzenia Wojskowej Asysty Honorowej. Po złożeniu raportu dowódcy kompanii, Orkiestra Wojskowa odegrała Hymn Narodowy, w trakcie którego podniesiono flagę państwową Rzeczypospolitej Polskiej na maszt. Po oficjalnym przywitaniu uczestników przez Prezesa Towarzystwa Parku im. dra Henryka Jordana Pana Kazimierza Cholewę, wojewoda małopolski Pan Piotr Ćwik odczytał przesłanie, które do uczestników uroczystości skierował prezydent RP Andrzej Duda:

- Już po raz dziesiąty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jako święto państwowe, z inicjatywą ustanowienia którego wystąpił przed dekadą Prezydent Profesor Lech Kaczyński. Tegoroczne uroczystości w szczególny sposób współbrzmią z trwającymi Narodowymi Obchodami Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w ramach których świętować będziemy stulecie naszego największego zwycięstwa militarnego w XX wieku: wojny polsko-bolszewickiej, o której losach zdecydowała wiekopomna wiktoria warszawska. Czcząc pamięć i czyny bohaterów drugiej, antykomunistycznej konspiracji, warto przypomnieć, jak ogromnie ważnym wydarzeniem był dla naszych przodków i poprzedników rok 1920. Triumf w boju, odniesiony przez przeszło milion rodaków, w znacznej mierze ochotniczo wstępujących do Wojska Polskiego, zjednoczył nasz naród. Przez blisko półtora wieku podzieleni granicami zaborów, Polacy stanęli razem do walki o Ojczyznę - i zwyciężyli. Odparli Armię Czerwoną sprzed samych wrót stolicy. Ocalili własne odrodzone państwo, a także wolność wielu innych narodów Europy - napisał w przesłaniu prezydent RP Andrzej Duda.

Wojewoda małopolski Pan Piotr Ćwik odczytał również list od premiera Mateusza Morawieckiego oraz wręczył nadane przez prezydenta RP Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Na zakończenie uroczystości w Parku Jordana odczytano Apel Pamięci, po którym Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego oddała salwę honorową. Przedstawiciele poszczególnych instytucji złożyli kolejno kwiaty pod popiersiami bohaterów narodowych w parkowej Galerii Wielkich Polaków XX wieku. W tym dniu małopolscy leśnicy, reprezentowani przez Dyrektora RDLP w Krakowie Pana Jana Kosiorowskiego wraz z Zastępcami: Panem Tadeuszem Dragonem oraz Panem Markiem Świderskim, złożyli wiązanki kwiatów przed czternastoma popiersiami Żołnierzy Wyklętych.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Krakowie zostały zorganizowane przez Towarzystwo Parku im. dr. Jordana, wojewodę małopolskiego oraz Oddział IPN w Krakowie. W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Wojewoda Małopolski Pan Piotr Ćwik, Dyrektor Krakowskiego Instytutu IPN Pan dr hab. Filip Musiał, Małopolski Kurator Oświaty Pani Barbara Nowak, przedstawiciele wielu formacji służb mundurowych, uczniowie małopolskich szkół oraz mieszkańcy Krakowa i okolic. Wśród nich nie mogło zabraknąć 17 pocztów sztandarowych Lasów Państwowych oraz licznej reprezentacji leśników z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.