Lista aktualności Lista aktualności

Narodowe Święto Niepodległości w Krakowie z udziałem Małopolskich Leśników.

Leśnicy wraz z rodzinami z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wzięli udział w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości, które obyło się 11 listopada br. w Krakowie.

Uroczystości rozpoczęły się na placu Matejki, gdzie przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbył się apel poległych i uroczysta zmiana warty. W patriotycznym przemówieniu przed Grobem Nieznanego Żołnierza, Wojewoda Małopolski Pan Piotr Ćwik powiedział, że 11 listopada to nasza wielka  i piękna narodowa lekcja!

 „Co roku ją odrabiamy, sycąc się radosnym nastrojem tego niezwykłego święta. Święta, które przywołuje w naszych sercach to, co jest kwintesencją polskiej tożsamości narodowej, co wyróżnia nas jako Naród. A wyróżnia nas nasza historia i nasza kultura, które przetrwały długie lata zaborów, bo miały solidne fundamenty. Czyż naród, który po 123 latach niewoli, podnosi się i tworzy swoje państwo – nie jest jak budowla na skale? Te solidne fundamenty to z pewnością były wiara i rodzina, bo one dawały nam poczucie wspólnoty. To przekonanie, że Polska – choć rozszarpana przez zaborców – jest jedna! Dlatego dziś 11 listopada odrabiamy lekcję dumy i siły. Bo – jak powiedział kiedyś śp. prezydent prof. Lech Kaczyński – „Polska nie ma powodów do odrabiania lekcji pokory”  – mówił Wojewoda.

W imieniu Lasów Państwowych wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza złożyli Dyrektorzy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Przy Pomniku Grunwaldzkim i Grobie Nieznanego Żołnierza stanął również poczet sztandarowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie z towarzyszącą mu grupą leśników.

Dyrektorzy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie złożyli również wieniec pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II przed Katedrą Wawelską oraz na Sarkofagu Pary Prezydenckiej w Kaplicy Srebrnych Dzwonów. O godz. 11:00 w Katedrze Wawelskiej Metropolita Krakowski Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski odprawił Mszę Świętą za Ojczyznę. W swojej homilii Arcybiskup Jędraszewski zwrócił uwagę, że „Żaden sługa nie może dwóm panom służyć”, a Polska jako lud wierzący „musi bronić niepodległości, trwając przy chrześcijańskich korzeniach”. Metropolita przywołał również postacie wielkich Polaków, którzy stali się symbolami dążenia do wolności i niepodległości: Książe Zdzisław Lubomirski, Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Jan Paderewski oraz Urszula Julia Ledóchowska.

Po zakończeniu Eucharystii licznie przybyli mieszkańcy Krakowa otrzymywali z rąk małopolskich leśników biało-czerwone flagi przygotowane przez Zakład Karny w Krakowie – Nowej Hucie, dzięki czemu wawelski dziedziniec zamienił się w morze dumnie powiewających narodowych barw. 

Uroczysty patriotyczny pochód w którym wzięli udział również leśnicy, ruszył ze Wzgórza Wawelskiego pod Krzyż Katyński, by oddać hołd poległym za wolność Polakom. Następnie marsz przeszedł Drogą Królewską do Rynku Głównego gdzie miał miejsce występ Orkiestry Wojskowej, Zespołu Cracovia Danza i poczęstunek w postaci wojskowej grochówki. Uczestnicy pochodu mogli również spróbować swoich możliwości tanecznych i wokalnych przyłączając się do poloneza oraz śpiewając patriotyczne piosenki.

Krakowskie obchody Narodowego Święta Niepodległości miały bardzo bogaty program. Małopolscy leśnicy wzięli udział we wszystkich najważniejszych wydarzeniach tego dnia.  Krakowianie witali leśników oklaskami i nie szczędzili uśmiechów. Panowała bardzo miła atmosfera dzięki której wszyscy uczestnicy mogli poczuć się jak jedna wielka rodzina.

W przyszłym roku obchodzić będziemy 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.