Lista aktualności Lista aktualności

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI W KRAKOWIE

W dniu 11 listopada 2021 roku na Wzgórzu Wawelskim oraz Placu Jana Matejki w Krakowie delegacja leśników z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie świętowała wraz z mieszkańcami Małopolski 103. rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

Oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie, organizowanego przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie, rozpoczęły się od złożenia wieńców przy Pomniku Żołnierzy Polski Walczącej na Powiślu.

Następnie uroczystości przeniosły się do Katedry Wawelskiej, w której o godzinie 10:00 została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego, Metropolity Krakowskiego. Uczestniczyli w niej przedstawiciele m. in.: korpusu dyplomatycznego, rządu, władz samorządowych, służb mundurowych, dyrektorzy RDLP w Krakowie, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Krakowa i okolic.

Po Mszy św. o godz. 11:30 na Placu o. Adama Studzińskiego w Krakowie uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod Krzyżem Katyńskim, po czym udali się na Plac Jana Matejki w Krakowie na dalszą część oficjalnych obchodów.

Uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Jana Matejki w Krakowie rozpoczęły się od wspólnego zaśpiewania hymnu narodowego przy akompaniamencie Orkiestry Wojskowej przez uczestników uroczystości oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Krakowa.

Po uroczystym odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzeja Dudy Wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita wręczył odznaczenia państwowe oraz akty nadania obywatelstwa polskiego. Następnie Wojewoda Małopolski wygłosił okolicznościowe przemówienie z okazji Narodowego Święta Niepodległości do wszystkich uczestników, mieszkańców oraz gości:

- Suwerenność polskiego państwa rodziła się krok po kroku. Jego trwałym fundamentem była siła kolejnych pokoleń Polaków, dla których wolna Rzeczypospolita ani na chwilę nie przestała być upragnionym celem. To oni nie pozwolili zgasić tlącej się nadziei - podkreślił w trakcie przemówienia Wojewoda Małopolski, Łukasz Kmita.

Po przemówieniu Wojewody Małopolskiego, oficjalne delegacje przystąpiły do uroczystego składania wiązanek i wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza, oddając tym samym hołd bohaterom narodowym. W imieniu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wieniec złożył Dyrektor RDLP w Krakowie, Paweł Szczygieł, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych, Jerzy Mrówka oraz Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej, Michał Goś.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie zakończyły się uroczystą defiladą wzdłuż ul. Basztowej z udziałem Orkiestry Wojskowej, formacji służb mundurowych oraz pojazdów reprezentacyjnych: Wojska Polskiego, Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu, Straży Pożarnej, Policji, Straży Miejskiej Miasta Krakowa, Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Krakowie oraz Lasów Państwowych. Wśród pojazdów reprezentacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie można było zobaczyć 2 samochody patrolowo-gaśnicze marki Ford Ranger oraz 2 samochody marki Toyota Hillux, wykorzystywane przez Strażników Leśnych do patrolowania terenów leśnych.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Krakowie miały bardzo uroczysty i podniosły charakter. Po raz kolejny leśnicy z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie wspólnie z mieszkańcami Małopolski świętowali rocznicę odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.