Lista aktualności Lista aktualności

Mistrzowie Rogu Zbramira

Karol Kroskowski z SGGW w Warszawie zwyciężył w klasie mistrzowskiej VI Małopolskiego Konkursu Sygnalistyki Myśliwskiej "O Róg Zbramira", który odbył się 26 kwietnia 2014 roku na Zamku Królewskim w Niepołomicach. Wśród zespołów klasy "G" najlepszy był "Hagard" z UR w Krakowie.

Tegoroczny konkurs "O Róg Zbramira" odbywał się przy rekordowej liczbie uczestników. W konkursie zagrało 191 sygnalistów z całej Polski. W najtrudniejszej klasie mistrzowskiej "A" jury przesłuchało 43 sygnalistów, w klasie "B" - 57 wykonawców i w klasie "C" - 45. Wśród 29 zespołów były również dwie ekipy z Czech.

Konkurs rozpoczął się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Niepołomicach wspólnym wykonaniem fanfary honorowej. Potem trwały otwarte dla widzów przesłuchania w poszczególnych kategoriach. Aby sprostać wymogom regulaminowym oraz przyjętemu przy tak dużej liczbie uczestników reżimowi czasowemu, organizatorzy powołali do pracy trzy komisje.

Jury pracowało w składzie:

Ewa Żurawska – Seta, Maciej Strawa, Piotr Grzywacz, Robert Olejarz, Roman Seta, Arkadiusz Garus,  Artur Kanawka,  Michał Wojtyła, Adam Migurski.

Wśród solistów klasy mistrzowskiej "A",  obok Karola Kroskowskiego stanęli wicemistrz Jędrzej Strawa z Zespołu Szkół Leśnych Goraj oraz Gabriela Kaźmierczak z Nadleśnictwa Spychowo. Ponadto pani Gabriela wygrała w klasie najlepszych sygnalistów leśników, wyprzedzając Arkadiusza Tokarza z Nadleśnictwa Zawadzkie.

Najlepszym sygnalistą w Małopolsce okazał się Bartłomiej Sołtys z Nadleśnictwa Nawojowa, który zwyciężył w klasie regionalnej. W klasie mistrzowskiej Pan Bartłomiej był piąty, a w kategorii najlepszych leśników zajął 3 miejsce! Drugim sygnalista w Małopolsce jest Jacek Siuty, a trzecim Agnieszka Kiszczak.

Wśród najmłodszych uczestników najlepiej zaprezentował się Marcin Godlewski  ze Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki i Kultury Łowieckiej na Zamku w Bytowie, Martyna Jamrozik z Nadleśnictwa Zawadzkie i Paweł Smogór z Małopolskiego Centrum Słowa i Dźwięku w Niepołomicach. Ośmioletni Paweł odebrał również nagrodę dla  najmłodszego uczestnika konkursu.

Z zespołów mistrzowsko zaprezentował się ZSM "Hagard", który zdobył trofeum konkursu - Róg Zbramira wyrzeźbiony przez leśnika-rzeźbiarza Zbigniewa Szarka z Nadleśnictwa Nawojowa.

ZSM "Akteon"z SGGW w Warszawie był drugi, a ZSM "Leśna Brać" z Nadleśnictw Spychowo i Strzałowo zajął trzecie miejsce.

Za najbardziej medialną postać konkursu komisja uznała "pierwszą damę małopolskiej sygnalistyki myśliwskiej" - Magdalenę Worecką, która odebrała nagrodę zespołu TVP Kraków. Pani Magdalena jeszcze do niedawna była kierownikiem zespołu "Hagard", a obecnie szkoli młodych sygnalistów w Małopolskim Centrum Słowa i Dźwięku.

Popołudniowa gala finałowa tegorocznego konkursu zostanie zapamiętana nie tylko ze względu na dźwięki mistrzowskich wykonań sygnałów myśliwskich i muzyki myśliwskiej, ale również prawdziwie wiosenną pogodę. Chroniąc się przed strugami ciepłego deszczu, liczni goście i uczestnicy konkursu zasiedli dostojnie na zamkowych krużgankach. Oklaskując mistrzów konkursu w blasku przebijających się promieni słonecznych wyglądali jak damy i kawalerowie niepołomickiego dworu w okresie jego wielkiej świetności.  

Nagrody wręczali patroni honorowi konkursu. W imieniu Rektora UR w Krakowie - prorektor dr hab. inż. Stanisław Małek profesor UR oraz dziekan Wydziału Leśnego prof. dr hab. inż. Stanisław Orzeł. Przewodniczącego Sejmiku Kazimierza Barczyka reprezentował wiceprzewodniczący Bogusław Mąsior, który wręczył główną nagrodę w klasie mistrzowskiej - róg typu Pless. Nagrodę główną  dla najlepszego zespołu „Róg Zbramira" przekazał dyrektor RDLP w Krakowie, Stanisław Sennik. Pozostałe nagrody i wyróżnienia wręczali inni znakomici goście m.in. dr inż. Tadeusz Kubacki, członek Braci Leśnej Antoni Papież i Jurorzy konkursu.

Galę finałową z wdziękiem i swadą poprowadzili Hanna Karczmarska z RDLP
w Krakowie,
która jest przewodniczącą komitetu organizacyjnego oraz Bartłomiej Sołtys. Organizatorzy ogłosili konkurs fotograficzny Rogu Zbramira. Regulamin i zasady konkursu zostaną podane do wiadomości w najbliższym czasie na stronie internetowej RDLP w Krakowie - http://www.krakow.lasy.gov.pl. Najlepsze fotografie obrazujące zmagania tegorocznego konkursu zostaną nagrodzone podczas VII MKSM " O Róg Zbramira" 2015.

Konkurs zakończył się spotkaniem biesiadnym na polanie leśnej i obiektach edukacyjnych leśnictwa Sitowiec. Echa myśliwskich rogów płynęły nad królewską puszczą do świtu przypominając czasy Polski Jagiellonów.

Wszystkie wyniki konkursu znajdziesz tutaj: http://www.muzyka.mysliwska.pl