Lista aktualności Lista aktualności

Majówka w Gorcach

Preludium Festiwalu i Rocznica Kampanii NIE RZUCIM ZIEMI

2 maja 2016 r. w Nowym Targu odbyła się „MAJÓWKA W GORCACH - Preludium Festiwalu" – podsumowująca roczną Kampanię Społeczną NIE RZUCIM ZIEMI. Partnerem wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie.

- 1 maja 2016 r. zakończyło się moratorium na wykup polskiej ziemi przez cudzoziemców. Wydarzenie to otwiera nowy etap, w którym polska ziemia będzie wymagała większej ochrony niż dotychczas - wyjaśnia Wojciech Jachymiak, producent filmowy, reżyser, dziennikarz i pomysłodawca kampanii.

Na wszystkich, którzy przyszli na "Majówkę w Gorcach", czekało wiele ważnych wydarzeń. Msza Święta w intencji Ojczyzny odprawiona przez ks. Tadeusza Skupienia z parafii św. Katarzyny w Nowym Targu. Na plenerowej scenie zagościło wielu znakomitych artystów, m.in. Joachim Mencel czy Józef Skrzek, multiinstrumentalista, kompozytor i wokalista zespołu SBB. Nie zabrakło także muzyki góralskiej Andrzeja Kalaty oraz biesiady przy ogniu i pieczonym baranie. Pomiędzy kolejnymi koncertami prezentowały się różne grupy rekonstrukcji historycznej, począwszy od rycerzy (nawiązujących do 1050. rocznicy chrztu Polski), przez powstańców styczniowych (uosabiających walkę chłopów o polską ziemię), aż po Żołnierzy Wyklętych. Wydarzenie uświetniły pokazy sygnalistyki myśliwskiej. Podczas „Majówki" odbyły się także dwie premiery utworów Kampanii Nie Rzucim Ziemi: teledysku „Ojcowie" zrealizowanego do muzyki Andrzeja Dziubka oraz utworu „Ojcze nasz", skomponowanego przez Marcina Stawickiego, z aranżacją Marcina Pospieszalskiego. Na zakończenie uczestnicy "Majówki w Gorcach" zobaczyli spektakl teatralny "Wesołe Miasteczko" w reż. Szymona Budzyka z Teatru Odwróconego w Krakowie.
W przedstawieniu aktorzy wykorzystali teksty Stefana Żeromskiego z utworów "Róża" i "Noktrun".

– Zachowanie ziemi rolnej i leśnej w polskich rękach gwarantuje nam bezpieczeństwo tożsamościowe, kulturowe, żywnościowe, ekonomiczne i terytorialne. Pragniemy, by Polacy byli tego świadomi – powiedział Wojciech Jachymiak.

Tegoroczna Majówka stanowiła również preludium nowego festiwalu PERYFERIE-CENTRUM.

- Poprzez powołanie nowego festiwalu pragniemy odpowiedzieć na potrzebę nowego otwarcia w Polsce. Silny naród to jego żywa kultura. Festiwal Peryferie Centrum to wielopoziomowe zderzenie dwóch biegunów, które tworzą opowieść o człowieku, Polsce, świecie. Zderzanie tego co nowoczesne z tym co tradycyjne, tego co materialne z tym co duchowe. Poprzez budowanie wspólnoty opartej na naszej ziemi pragniemy wytworzyć zjawiskowy festiwal ukazujący w pigułce to co trwale buduje dobro. Festiwal będzie spotkaniem dla twórców, naukowców, filozofów, nauczycieli, badaczy, kulturoznawców, biznesmenów, polityków - mówią organizatorzy. Festiwal miałby się odbywać dwa razy w roku: wiosną i jesienią.