Lista aktualności Lista aktualności

Leśnicy zapraszają na „Choinkę pod Oknem Papieskim”

W sobotę 17 grudnia br., przy ul. Franciszkańskiej 3, w Krakowie odbędzie się jubileuszowe X przedświąteczne spotkanie „Choinka pod Oknem Papieskim”. Mecenasem wydarzenia są Lasy Państwowe.

Świąteczne drzewo jest darem leśników na Święta Bożego Narodzenia dla ks. Stanisława kardynała Dziwisza, mieszkańców Krakowa i gości podwawelskiego grodu. Ma również przypominać o tradycji zawożenia przez Polaków drzewa bożonarodzeniowego do Watykanu podczas pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II.

Rozświetlenie choinki w tym szczególnym miejscu jest jednym z najważniejszych przedświątecznych wydarzeń w Krakowie. Każdego roku na choinkę od leśników,  spotkanie ze Świętym Mikołajem oraz prezenty, szczególnie czekają dzieci.

Choinką od leśników jest w tym roku jodła pochodząca z lasów Nadleśnictwa Nawojowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Ma blisko 20 metrów wysokości, piękną, stożkowatą i mocno ugałęzioną koronę. Sadzonka tej jodły została posadzona w 1978 roku (roku wyboru ks. kardynała Karola Wojtyły na papieża) przez leśniczego szkółkarza Pana Władysława Górkę.

Sobotnia uroczystość jest skierowana przede wszystkim do rodzin, dzieci i młodzieży, szczególnie z przedszkoli, domów dziecka, palcówek opiekuńczo-wychowawczych, świetlic środowiskowych oraz wspólnot parafialnych. Tegoroczne spotkanie przy choince będzie również okazją do podziękowania ks. kard. Stanisławowi Dziwiszowi za 11 lat posługi w archidiecezji krakowskiej.

17 grudnia br. na scenie ustawionej przy choince już od godz. 15.00 rozpocznie się program artystyczny dla dzieci. Wystąpią zespoły i schole dziecięce z całej Małopolski. Część oficjalna z udziałem ks. Stanisława kardynała  Dziwisza potrwa w godz. 16.30-17.30. Kulminacyjny moment zapalenia świateł na choince zaplanowano na godz. 17.15. Podczas uroczystości pojawi się Święty Mikołaj, a każde dziecko otrzyma świąteczną paczkę. W ubiegłym roku podczas uroczystości rozdano prawie 4 tys. prezentów. 

Fanfarę honorową - sygnał do rozświetlenia choinki wykona na instrumentach myśliwskich zwanych LEŚNICAMI Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowa.

Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nawojowa zrzesza utalentowanych muzycznie leśników, którzy zamiłowanie do lasów łączą z zamiłowaniem do gry na rogach myśliwskich. Zespół wykonuje sygnały myśliwskie, jak również utwory muzyki myśliwskiej, bierze udział w muzycznej oprawie leśnych imprez jubileuszowych i okolicznościowych, w tym Mszy Świętych Hubertowskich oraz towarzyszy zmarłym leśnikom w ich ostatniej, ziemskiej drodze. Jest to jedyny zespół w Polsce grający wyłącznie na czeskich instrumentach myśliwskich - LEŚNICACH, wzorowanych na rogach tradycyjnych parforce. Trzon zespołu stanowią młodzi leśnicy, którzy doskonalili swój warsztat muzyczny grając w trakcie wielu lat edukacji w Zespole Sygnalistów Myśliwskich Technikum Leśnego w Starym Sączu, następnie Zespole Sygnalistów Myśliwskich „Hagard" na Wydziale Leśnym UR w Krakowie.

Po zakończeniu przedświątecznej uroczystości przed Oknem Papieskim, w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich ks. Stanisław kardynał Dziwisz odmówi modlitwę w intencji polskich leśników i o pomyślność naszych lasów.

Kaplica w Kurii Metropolitalnej w Krakowie jest miejscem ważnym w historii naszego Narodu. Tutaj 1 listopada 1946 roku święcenia kapłańskie z rąk ks. kardynała Adama księcia Sapiehy przyjął młody kleryk Karol Wojtyła, późniejszy biskup krakowski, papież Jan Paweł II i Święty Kościoła Katolickiego. Obecnie w kaplicy znajdują się relikwie krwi Świętego Jan Pawła II. W ostatnich latach kaplica przeszła remont ale jej posadzka, na której leżał krzyżem Karol Wojtyła podczas święceń kapłańskich, została zachowana w oryginale.