Lista aktualności Lista aktualności

Lasy Państwowe na Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej w Krakowie

23 lutego 2019 roku w gościnnych progach Centrum Kongresowego Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie pszczelarze z całej Małopolski spotkali się na Wojewódzkiej Konferencji Pszczelarskiej.

Współorganizatorami wydarzenia był Wojewódzki Związek Pszczelarzy i Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie. Konferencja spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem, a frekwencja przeszła oczekiwania organizatorów. Ponad 560 (zarejestrowanych) uczestników, wśród nich 53 leśników – pszczelarzy wysłuchało pięciu wykładów.

  • Prof. dr hab. Adam Tofilski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie przedstawił „Najnowsze wyniki projektu rozwojowego Lasów Państwowych – Zdrowa żywność z Polskich Lasów”.
  • Ks. dr Wiesław Popielarczyk przedstawił, w zgodnej opinii uczestników, bardzo potrzebny wykład na temat etyki w zawodzie pszczelarza.
  • Dr hab. Krystyna Pohorecka – Kierownik Zakładu Chorób Pszczół Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach omówiła przyczyny masowych upadków pszczół w świetle najnowszych badań.
  • Z kolei Dr hab. Zbigniew Kołtowski prof. nadzw. Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa w Puławach wystąpił z wykładem pt. „Słabe zbiory miodu – wina pszczelarza czy natury?”.
  • Na zakończenie części merytorycznej konferencji, Pan Marek Lasocki – ekspert z zakresu pszczelarstwa w Ministerstwie Rolnictwa i sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówił warunki zakładania pasiek w lesie.

Za sprawne prowadzenie Konferencji odpowiadali leśniczka Małgorzata Mrówka z Nadleśnictwa Piwniczna i Jan Świdroń pszczelarz z Chyżnego.

W czasie konferencji wręczone zostały odznaczenia, a wśród uhonorowanych znaleźli się m.in. leśnicy pszczelarze: Tadeusz Dragon Z-ca Dyrektora RDLP w Krakowie ds. Ekonomicznych i jednocześnie członek Zarządu Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy oraz Kordian Habel Starszy Specjalista Służby Leśnej ds. Zagospodarowania Lasu RDLP w Krakowie, którzy otrzymali (odpowiednio) Złotą i Brązową Odznakę za Zasługi dla Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Krakowie.

W wystąpieniu Z-cy Dyrektora RDLP i kuluarowych dyskusjach leśnicy podkreślali, że mimo krążących w środowisku pszczelarzy i wywołujących duży niepokój, mylnych informacji i opinii, Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe nie jest zainteresowane i nie planuje produkcji miodu w ramach prowadzonej działalności. Podobnie, nie jest zainteresowane i nie planuje produkcji przetworów z płodów runa leśnego, a działania w projekcie rozwojowym „Zdrowa żywność z Polskich Lasów” mają charakter biocenotyczny, edukacyjny i promocyjny. W rozmowach wyrażano uznanie dla Lasów Państwowych za podjęcie działań dotyczących owadów zapylających. Podkreślano jednocześnie duże znaczenie lasów dla egzystencji pszczoły miodnej, w tym dla wielkości i jakości produktów pszczelich.

Podczas wydarzenia w korytarzach Centrum Kongresowego zgromadzono liczne stoiska ze sprzętem pszczelarskim i literaturą, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
Na zakończenie konferencji wśród jej uczestników rozlosowano 6 drewnianych uli wielkopolskich, a jednym ze szczęśliwców okazał się pszczelarz Andrzej Antolak, Leśniczy Leśnictwa Raba Wyżna z Nadleśnictwa Nowy Targ. Losy z koszyka wyciągały córeczki leśników ubrane w kombinezony pszczelarskie: Karolina Mrówka i Justyna Habel.