Lista aktualności Lista aktualności

Las w obiektywie

W dniach 9-11 października br. w Rytrze odbyło się szkolenie z zakresu fotografii, skierowane do leśników z nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

Adepci sztuki fotograficznej spotkali się już po raz trzeci i oprócz udziału w zajęciach teoretycznych, pracowali również w terenie - w lasach Beskidu Sądeckiego.

- Piękno, intensywne barwy, rozwój, dynamizm i nieobliczalność – to wszystko można ujrzeć w przyrodzie. Gdy uda się połączyć te cechy z odpowiednim sprzętem i umiejętnościami, wówczas powstają wspaniałe obrazy, które mogą zachwycać.

Celem organizowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Krakowie szkoleń z zakresu fotografii jest rozwój zainteresowań i pasji fotograficznych leśników, którzy z wykształcenia i w wyniku pracy w lesie są doskonałymi przyrodnikami. Ta wiedza pozwala im dostrzec elementy przyrody, których nie wychwyci oko człowieka spoza życia lasu np. spacerowicza czy turysty. Podczas codziennych obowiązków leśnik ma dużo większe szanse spotkania rzadkiej rośliny, kawałka drewna pobudzającego wyobraźnię, pięknych krajobrazów, efektownych momentów zachowania się dzikiej zwierzyny oraz obrazów ciężkiej pracy człowieka w lesie. Zarejestrowanie tej jedynej, niepowtarzalnej chwili, może dać obraz o wielkich walorach estetycznych, informacyjnych, emocjonalnych. Udane zdjęcie może nieść dużą wiedzę, wzruszenie, a także przysparzać satysfakcji autorowi fotografii.

Zajęcia prowadził Grzegorz Leśniewski, jeden z czołowych fotografów przyrody w Polsce, przyrodnik z wykształcenia, fotograf z zamiłowania i zawodu. Od 10 lat realizujący projekt fotografowania żyjących na wolności największych polskich drapieżników: wilka, rysia i niedźwiedzia.

Podczas warsztatów, pan Leśniewski powiedział, że bardzo cieszy się z możliwości prowadzenia szkolenia dla kolegów z branży, ponieważ leśnicy również wykonują przepiękne fotografie zwierząt i przyrody. Zwrócił uwagę, że w leśnikach zajmujących się fotografią drzemie ogromny potencjał. Życzył im samych udanych ujęć.

Uczestnicy warsztatów wykazali się sporymi umiejętnościami i zaangażowaniem w odkrywaniu tajników „dobrej” fotografii. Nauce przyświecało przekonanie, że warto fotografować nie tylko po to, aby ukazać piękno przyrody i utrwalić je, ale także po to, by pokazać dobro jakie niesie codzienna praca leśników z Lasów Państwowych.