Lista aktualności Lista aktualności

Ks. Kardynał podziękował za „Choinkę pod Oknem Papieskim”

Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz podziękował służbom Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej Miasta Krakowa oraz kadetom Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Nowej Hucie za pomoc podczas organizacji grudniowego wydarzenia „Choinka pod Oknem Papieskim”. Szczególne podziękowania za drzewo bożonarodzeniowe i wsparcie organizacyjne Metropolita Krakowski skierował do leśników.

- Dziękuję szczególnie mecenasowi wydarzenia „Choinka pod Oknem Papieskim, leśnikom i Lasom Państwowym– powiedział Kardynał Dziwisz. - Tyle dzieci przybyło na to spotkanie, tyle było radości, uśmiechu, śpiewu. Wszystkie dzieci otrzymały paczki. To dzięki wam ta radość była. Wiem, że wielu z was pracowało w nocy, podczas kilku godzin montowania choinki, wielu z was robiło to w swoim prywatnym czasie – mówił ks. Kardynał. – Ta choinka jest bardzo piękna. To zasługa naszych leśników, szczególnie tych co ją wybierali, z Nadleśnictwa Nowy Targ – powiedział zwracając się do Stanisława Sennika, dyrektora RDLP w Krakowie, Leona Jagody, zastępcy dyrektora ds. gospodarki leśnej i Romana Latonia, nadleśniczego Nadleśnictwa Nowy Targ.

Noworoczne spotkanie z darczyńcami odbyło się 15 stycznia 2014 roku w auli Okna Papieskiego Domu Arcybiskupów Krakowskich. Ksiądz Kardynał ze wzruszeniem wspominał Święta Bożego Narodzenia które spędzał w Watykanie, jako osobisty sekretarz Ojca Świętego Jana Pawła II. – Ojciec Święty był bardzo przywiązany do tradycji. W czas Świąt Bożego Narodzenia często stał w oknie, tam w Watykanie i patrzył na choinkę, szopkę i śpiewał kolędy – opowiadał Kardynał Dziwisz.

Ksiądz Kardynał powiedział, że Jan Paweł II miłował swoją Ojczyznę i wszystko co składa się na jej wielką tradycję. Zachęcał, by o tym pamiętać. Coroczne przedświąteczne spotkania pod choinką przed Oknem Papieskim w Krakowie jest takim właśnie pamiętaniem, przedłużeniem tego dobra, które Polsce, Małopolsce i Krakowowi niósł Jan Paweł II. Ksiądz Kardynał powiedział, że podarowane przez leśników „drzewo jodły cieszy serca Krakowian i turystów".

Lasy Państwowe są jednym z inicjatorów, a od dwóch lat mecenasem wydarzenia, które od 7 lat wpisuje się w kalendarz dorocznych, przedświątecznych wydarzeń w Krakowie.

W uroczystym zaświeceniu światełek na choince bierze udział około tysiąc dzieci. Dzięki ofiarności wielu osób, w tym anonimowych darczyńców, w grudniu ubiegłego roku do dzieci trafiło 2350 paczek. Oprócz tych uczestniczących w wydarzeniu „Choinka pod Oknem papieskim", paczki otrzymały także dzieci z placówek szkolno-wychowawczych i świetlic środowiskowych Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Wszyscy goście noworocznego spotkania w Kurii Metropolitalnej złożyli sobie życzenia noworoczne, zaśpiewali kolędę i wyrazili nadzieję, na kolejne spotkanie pod choinką przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie i śpiewanie dla świętego - Jana Pawła II.