Lista aktualności Lista aktualności

Jodła pod Oknem Papieskim pachnie nowosądeckimi lasami

Leśnicy z Nadleśnictwa Nawojowa przywieźli choinkę pod Okno Papieskie przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie. Piękna jodła została dowieziona na plac przed Domem Biskupów Krakowskich we wtorek 11 grudnia br., tuż przed północą. Uroczyste rozświetlenie choinki odbędzie się w sobotę, 15 grudnia br.

Nadleśnictwo Nawojowa jest jednym z 16 nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych
w Krakowie, która jest wieloletnim Mecenasem wydarzenia „Choinka pod Oknem Papieskim”. W tym roku choinka przed słynnym oknem stanęła po raz 12.

Na tegoroczną, najsłynniejszą w Krakowie choinkę, nawojowscy leśnicy wybrali jodłę o pięknej, rozbudowanej koronie i - można rzec - nienagannej sylwetce. Drzewo o grubym, gęstym i lśniącym igliwiu rosło w miejscowości Maciejowa w Gminie Łabowa, w lasach leśnictwa Barnowiec.

- Jest piękna i pachnie nowosądeckimi lasami. To dar polskich leśników na Święta Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że w ten piękny czas uraduje serca dzieci, krakowian i turystów – powiedział Tomasz Romanowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Nawojowa.

Nadleśnictwo Nawojowa słynie w Polsce z najpiękniejszych drzewostanów jodłowych. Udział jodły w składzie gatunkowym tego Nadleśnictwa wynosi ponad 52 proc. i jest jednym z największych w Polsce. Tak doskonały wynik hodowlany jodły zawdzięczamy nawojowskim leśnikom, którzy stwarzają sprzyjające warunki do rozwoju tego delikatnego i wrażliwego na niesprzyjające warunki gatunku drzewa. Warunki siedliskowe, temperatury, a także wielkie akcje zalesieniowe z lat 50. i 60. zaowocowały szczególnie dorodnymi drzewostanami jodłowymi, którymi możemy się dziś cieszyć i z których możemy korzystać.

W sobotę, 15 grudnia br. o godz. 15.00 rozpocznie się radosne, rozśpiewane spotkanie pod Oknem Papieskim i uroczyste zaświecenie światełek na choince.  Około godz. 16.15 przybędzie św. Mikołaj, a o godz. 16.30 ks. abp. Marek Jędraszewski, metropolita krakowski w asyście dzieci zapali światełka na choince.

Specjalny sygnał do rozświetlenia udekorowanego drzewa bożonarodzeniowego da Zespół Sygnalistów Myśliwskich Nadleśnictwa Nawojowa, który wykona „Fanfarę Honorową”. Zespół tworzą leśnicy, którzy kultywują piękne polskie tradycje łowieckie wykonując sygnały myśliwskie i utwory muzyki myśliwskiej. Jego kierownikiem jest Bartłomiej Sołtys, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa.

Leśnicy serdecznie zapraszają! Darz Bór!