Lista aktualności Lista aktualności

Ferie z leśnikami

Czas zimowego wypoczynku w pełni. Małopolskie lasy goszczą dzieci kolejnych, feryjnych turnusów. I choć śniegu jest niewiele, to i tak tropy zwierząt są bardzo dobrze widocznie.

Ciekawych pomysłów nazimowy wypoczynek z leśnikom nie brakuje. Nadleśnictwo Nowy Targ (po uprzednim kontakcie telefonicznym) organizuje spotkania z leśnikami na ścieżkach edukacyjnych. Podobnie jest w nadleśnictwach górskich Krościenko, Piwniczna, Gorlice, Limanowa, Nawojowa. Dla dzieci z wielkich aglomeracji miejskich spotkanie z leśniczym, który pokaże las i opowie o nim jest ciekawym punktem zimowego wypoczynku w Małopolsce.

Z oferty edukacyjnej leśników w Nowym Targu skorzystały m.in. dzieci ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego w Katowicach-Szopienicach, prowadzonego przez Siostry Boromeuszki. Grupa dzieci wypoczywających w Ośrodku Górska Przystań w Lipnicy Wielkiej odwiedziła leśniczówkę leśnictwa Stańcowa. Dzieci miały szansę wykazać się wiedzą o leśnych zwierzętach i obejrzały fragment transmisji „Żubry Online", bezbłędnie nazywając pojawiające się na ekranie ptaki.

Ulubioną formą edukacji jest wizyta w lesie i tropienie zwierząt. Nieopodal leśniczówki leśnictwa Stańcowa znaleziono tropy zająca, a nieco dalej, na stokach Babiej Góry widać było ślady głuszca i wilczej watahy. W czasie spaceru uczniowie z wielkich miast chętnie obserwują budki lęgowe dla nietoperzy, sprawdzają jak pachnie las wdychając zapach gałązek jodły, zatrzymują się przy paśnikach, gdzie trwają rozmowy dotyczące zimowego dokarmiania zwierząt, odkrywają wiszące jeszcze na krzakach czerwone korale kaliny i inne smakołyki, które są zimowym pokarmem zwierząt. Bardzo dużym zainteresowaniem młodzieży wypoczywającej w okolicach Nowego Targu cieszy się rezerwat „Bór na Czerwonem". - Ponieważ jest mało śniegu i ciepła aura dopisuje, zamiast narciarzy widać bardzo dużo młodych ludzi na rowerach – mówi Andrzej Głodkiewicz, zastępca Nadleśniczego w Nowym Targu.

Na terenie Nadleśnictwa Krościenko największym powodzeniem cieszą się wycieczki do rezerwatów „Biała Woda" i „Homole". Oba charakteryzują się wyjątkowymi walorami krajobrazowymi, ale wąwóz „Homole" o tej porze roku bywa oblodzony i niebezpieczny dla zwiedzających. Dlatego przed wyprawą warto zapytać leśników o panujące w nim warunki i w razie konieczności postawić na spacer po bardziej płaskim w budowie terenie, wzdłuż Białej Wody.

Na młodych ludzi czeka również Ośrodek Edukacji Leśnej w Roztoce Ryterskiej działający w ramach LKP „Lasy Beskidu Sądeckiego". - Przed miesiącem, w leśnictwie Łomnica, otwarliśmy ścieżkę edukacyjną „Łomnickie uroczysko". Dziewięć ciekawie wyposażonych i opisanych przystanków tematycznych pozwala na poznanie gospodarki leśnej prowadzonej przez leśników Nadleśnictwa Piwniczna, walorów krajobrazowych, przyrodniczych, a także ciekawostek zoologicznych tego terenu – mówi Krzysztof Tomasiak, z Nadleśnictwa Piwniczna. Na górze Łomnica przygotowano pole biwakowe z kompleksem przystosowanym do zabawy i nauki. W interesujący sposób można tam prowadzić zajęć z edukacji leśnej, wykorzystując tablice interaktywne w tematach flory i fauny leśnej i wielu innych.

Leśniczówkę w Roztoce Ryterskiej, w której znajduje się ciekawie zaaranżowana izba leśna od 2008 roku odwiedziło ponad 24 tysiące młodych ludzi! Aby skorzystać z prowadzonych tam zajęć edukacji przyrodniczo-leśnej, należy skontaktować się z Nadleśnictwem w Piwnicznej.