Lista aktualności Lista aktualności

Dąb Niepodległości dla pokoleń

Małopolscy leśnicy wzięli udział w uroczystościach patriotycznych z udziałem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, które odbyły się w dniu 23 listopada br. w Podsarniu na terenie Nadleśnictwa Nowy Targ i upamiętniły 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego i powrotu Górnej Orawy do Polski.

Na placu przed kościołem pw. Świętego Jana Pawła II Prezydent RP wraz z parlamentarzystami, działaczami samorządowymi, mieszkańcami, młodzieżą oraz liczną grupą leśników odsłonił pomnik upamiętniający 100. rocznicę odbudowy państwa polskiego i zasłużonych lokalnych działaczy niepodległościowych, którzy swoją walką o polskość i działaniami na rzecz budzenia polskości wśród lokalnej społeczności przyczynili się do włączenia 14 wsi orawskich w granice niepodległej.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że uroczystość w Podsarniu na Orawie „wpisuje się bardzo mocno w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości”. 

Tego właśnie chciałem, żeby stulecie odzyskania niepodległości nie było świętowane tylko w Warszawie, tylko centralnie, ale właśnie żeby było świętowane także w polskich miastach, w miasteczkach, w gminach, w wioskach. Wszędzie tam, gdzie sięgają ślady tamtych dni – mówił.

Prezydent powiedział, że: „tak jest właśnie na Orawie, gdzie tak wielkie było wtedy zaangażowanie ludzi, zwykłych górali w to, żeby tę niepodległość odzyskać.

 ­- Oczywiście, największą postacią był ks. Ferdynand Machay, który zresztą później był senatorem w II RP, ale tych bohaterów niepodległości było tutaj wielu (…). Dziękuję, że o nich pamiętacie. Dziękuję, że badacie Państwo tamte dzieje także z pomocą Instytutu Pamięci Narodowej” – mówił Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał, że w tamtych czasach polskość tych terenów nie była oczywistością. Orawa, historyczna i etniczna kraina geograficzna, której większa część leży w dzisiejszej Słowacji należała do Królestwa Węgier. W wyniku plebiscytu część Orawy (14 wsi) została po I wojnie światowej włączona w granice Polski.

 – To była walka o Polskę. Mieszkający tu Polacy chcieli mieszkać w Polsce, Państwa pradziadkowie, dziadkowie chcieli mieszkać w Polsce, nie w Czechach, ani na Słowacji – jeszcze wtedy nie wiadomo było do końca, co tutaj będzie. (...) Oni mówili: my jesteśmy Polakami, mówimy po polsku, mamy polską tradycję, naszą wiarę i chcemy żyć w Polsce. Jesteśmy gotowi za tę Polskę walczyć – podkreślił Prezydent.

Na odsłoniętym obelisku widnieje następujący napis:

 

1918 - 2018

„Każdy naród posiada pomniki, które zawarły w sobie jego cierpienia i radości, jak w jednym ognisku ześrodkowując przeżycia całych pokoleń”.

Józef Piłsudski

W SETNĄ ROCZNICĘ ODBUDOWY PAŃSTWA POLSKIEGO

W HOŁDZIE ORAWSKIM BOJOWNIKOM NIEPODLEGŁOŚCI

Ks. Ferdynandowi Machayowi

Piotrowi Borowemu

Wendelinowi Dziubkowi

mieszkańcom Podsarnia i Harkabuza odznaczonym Medalami Niepodległości

Wendelinowi Kapuściakowi „Maciasowi”

Józefowi Możdżeniowi

Pawłowi Siarce

Franciszkowi Olesiakowi

oraz

innym budzicielom ducha narodowego

żołnierzom Kompanii Spisko-Orawskiej

działaczom plebiscytowym

pomnik ten za czasów urzędowania

Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

postawili wdzięczni za dar wolności

Rodacy

 

Przed odsłoniętym pomnikiem jako pierwszy wieniec złożył Prezydent Andrzej Duda, który uklęknął, by oddać hołd mieszkańcom Orawy, którzy za Polską stanęli murem. W imieniu małopolskich leśników wieniec złożyli Jan Kosiorowski, Dyrektor RDLP w Krakowie i Pan Tadeusz Dragon, Zastępca Dyrektora ds. Ekonomicznych.

Obok pamiątkowego obelisku, zwieńczonego stojącym dumnie z rozpostartymi skrzydłami orłem w koronie (w polskiej tradycji orzeł w koronie oznacza pełnię suwerenności), w asyście 17 pocztów sztandarowych jednostek Lasów Państwowych z terenu RDLP w Krakowie, oraz bardzo licznej grupy leśników prowadzonej przez nadleśniczych, odbyła się uroczystość posadzenia przez Prezydenta RP Dębu Niepodległości.

„Hejnał Leśników Polskich” - sygnał do posadzenia dębu wykonał Zespół Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowa.

Sadzonka Dębu Niepodległości posadzona w Podsarniu, opatrzona numerem 47, została poświęcona - jako jedna ze 100 sadzonek dębu - przez Ojca Świętego Franciszka w dniu 23 maja br., podczas pielgrzymki leśników do Watykanu i do grobu Świętego Jana Pawła II z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wszystkie pobłogosławione przez Papieża Franciszka sadzonki zostały przeznaczone przez leśników do posadzenia dla przyszłych pokoleń, w celu udokumentowania obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas sadzenia dębu w Podsarniu Panu Prezydentowi towarzyszył dyrektor Jan Kosiorowski oraz Edward Siarka – poseł na Sejm RP, działacz społeczny Podhala, Spisza i Orawy. Certyfikat poświadczający fakt pobłogosławienia sadzonki przez Papieża Franciszka odczytał Tomasz Bartko, nadleśniczy Nadleśnictwa Myślenice. Certyfikat podpisany przez księdza dr. Pawła Ptasznika z Kurii Rzymskiej został przekazany proboszczowi ks. Leszkowi Urodzie i będzie przechowywany w parafii w Podsarniu-Harkabuzie.

Sadzenie dębu zwieńczył wzruszający moment przekazania Panu Prezydentowi, od małopolskich leśników, ikony św. Jana Gwalberta - patrona leśników, świętego mnicha, który sadził las. Ikonę przygotowała Pani Maria Nowak, z wykształcenia leśnik, żona leśnika i mama leśnika, obdarzona znakomitymi talentami i realizująca wiele pasji, które cały czas rozwija. Ikonę patrona leśników św. Jana Gwalberta Pani Maria wykonała po raz pierwszy, specjalnie dla Prezydenta Andrzeja Dudy, jako dar od małopolskich leśników, oraz na pamiątkę patriotycznego spotkania w Podsarniu na Orawie. Pani Maria uczyła się sztuki pisania ikon na Ukrainie.

Prezydent Andrzej Duda podziękował leśnikom za obecność w tak ważnej chwili dla Orawy oraz zaprosił ich do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Uczestnicy uroczystości, w tym przedstawiciele leśników, przeszli w patriotycznym marszu do Szkoły Podstawowej im. Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie uczestniczyli w uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości i powrotu wsi orawskich do Polski. Siedem lat temu Andrzej Duda, jako parlamentarzysta, obecny był podczas uroczystości nadania szkole imienia Marii i Lecha Kaczyńskich. Jak podkreślał był to dla niego ważny powrót.

Dziękując za zorganizowanie patriotycznych uroczystości w Podsarniu, podziękował zwłaszcza za to, że stulecie odzyskania niepodległości jest przez mieszkańców Orawy obchodzone razem z dziećmi. Powiedział, że w szkole w Podsarniu obserwuje „niezwykłą i bardzo ważną postawę dla budowania silnego, niepodległego i suwerennego państwa”, dla którego fundament stanowi „przede wszystkim wychowanie młodzieży”. – Byśmy budując Polskę dla następnych pokoleń, przygotowywali je jednocześnie do tego, by dalej ją rozwijały; by były gotowe do służby publicznej, a przede wszystkim do tego zwykłego patriotyzmu dnia codziennego – mówił Prezydent.

*Ważnym momentem patriotycznych uroczystości w Podsarniu było poranne spotkanie Prezydenta w sąsiedniej Orawce z weteranem II wojny światowej, żołnierzem 12. Pułku Ułanów Podolskich i weteranem spod Monte Cassino, 94-letnim Józefem Kowalczykiem. Wrócił on z Australii w lipcu br. po 78. latach emigracji.