Lista aktualności Lista aktualności

CHOINKA POD OKNEM PAPIESKIM

W sobotę 21 grudnia br. piękna jodła z Nadleśnictwa Nawojowa ustawiona przed Oknem Papieskim Domu Arcybiskupów Krakowskich po raz trzynasty rozbłysła dziesiątkami kolorowych świateł.

Od godziny 15:00 na placu przy ul. Franciszkańskiej 3 w Krakowie najmłodsi mieszkańcy Krakowa wraz ze swoimi rodzicami oraz gośćmi gromadzili się w oczekiwaniu na liczne atrakcje, zaplanowane podczas XIII edycji wydarzenia „Choinka pod Oknem Papieskim”.

Na scenie ustawionej obok choinki, ruchu i uśmiechu było co niemiara. Najmłodsi zaproszeni do zabawy przez prowadzących wydarzenie z radością śpiewali i wspólnie tańczyli.

Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie częstowali gości słodkimi cukierkami oraz rozdawali najmłodszym gadżety odblaskowe w kształcie choinki. Natomiast kilka minut przed godziną 16:00 na scenę zaproszono Pana Tomasza Romanowskiego - Nadleśniczego Nadleśnictwa Nawojowa, który opowiedział najmłodszym m.in. skąd pochodzi choinka, ile ma lat oraz jaka jest jej wysokość.

O godzinie 16:00 ogromne poruszenie wśród tłumu wywołało pojawienie się artystów z zespołu „Mała Armia Janosika”, których nie sposób było nie zauważyć ze względu na piękne, regionalne stroje. Zespół pochodzący z Raby Wyżnej, liczący obecnie 140 osób w wieku od 4 do 69 lat, wkroczył na scenę witany gromkimi oklaskami, żeby wykonać najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Wspaniały koncert bożonarodzeniowy największej góralskiej kapeli w Polsce na długo pozostanie w pamięci najmłodszych mieszkańców Krakowa oraz okolic.

Centralną częścią spotkania „Choinka pod Oknem Papieskim” było zapalenie świateł na bożonarodzeniowej choince. Dokonał tego Jego Ekscelencja ks. abp. Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski, w asyście Pana Piotra Ćwika - Wojewody Małopolskiego oraz Pana Tadeusza Dragona - Zastępcy Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. „Fanfarę Honorową" - sygnał do zapalenia świateł na choince - zagrali członkowie Zespołu Sygnalistów Myśliwskich z Nadleśnictwa Nawojowa.

Jego Ekscelencja ks. abp. Marek Jędraszewski, Metropolita Krakowski zwrócił się do najmłodszych mieszkańców, ich rodziców oraz gości słowami: „Choinka przypomina nam o radości, że jest Bóg, nasz ojciec, bogaty w miłosierdzie, aby nas poprzez swojego syna przygarnąć do siebie i zbawić”. Metropolita Krakowski życzył również wszystkim zgromadzonym: „Błogosławionych, pełnych radości i szczęścia świąt Bożego Narodzenia i wszystkiego najlepszego w Nowym 2020 Roku”.

Na zakończenie uroczystości św. Mikołaj wraz ze swoimi pomocnikami rozdał wszystkim dzieciom uczestniczącym w XIII spotkaniu „Choinka pod Oknem Papieskim” paczki z prezentami, wywołując na ich twarzach ogromną radość i uśmiech.

W wydarzeniu „Choinka pod Oknem Papieskim" leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie biorą udział od chwili powstania tej inicjatywy. Pierwsze drzewo bożonarodzeniowe zostało przywiezione z Nadleśnictwa Nowy Targ i ustawione przed Pałacem Arcybiskupów Krakowskich w grudniu 2007 roku. Każdego roku leśnicy wraz ze swoimi rodzinami licznie uczestniczą w wydarzeniu, żeby wspólnie przeżywać czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia oraz kultywować tradycje świąteczne.