Lista aktualności Lista aktualności

Choinka pod Oknem Papieskim

Już po raz 16. w Krakowie przy ul. Franciszkańskiej 3 stanęła bożonarodzeniowa choinka przywieziona przez leśników. Drzewo pięknie udekorowano, a w sobotę, 17 grudnia br. na choince zaświecono kolorowe światełka i chóralnym śpiewem kilkuset dzieci ogłoszono, że zbliżają się Święta Bożego Narodzenia.

Już od wielu lat wydarzenie pn. Choinka pod Oknem Papieskim jest jedną z najważniejszych imprez przedświątecznych w stolicy Małopolski. Odbywa się na placu przed domem biskupów krakowskich i Bazyliką św. Franciszka z Asyżu. Gospodarzem jest Metropolita Krakowski.

Ze Spytkowic na Franciszkańską 3

W tym roku mija 16 lat od czasu, kiedy to leśnicy z Nadleśnictwa Nowy Targ, w okolicach szkółki leśnej w Spytkowicach pozyskali i przywieźli do Krakowa kilkunastometrowe drzewo iglaste i ustawili je przed Oknem Papieskim Kurii Metropolitalnej w Krakowie, przy ul. Franciszkańskiej 3. Uroczyste rozświetlenie bożonarodzeniowego drzewa przed Oknem Papieskim nawiązywało do przedświątecznych wydarzeń w Watykanie. Tam od 1982 r. przywożono choinki dla Jana Pawła II i ustawiano je na placu św. Piotra tuż obok szopki. Choinki dla papieża zawozili górale z Podhala.  

Pierwszą choinkę bożonarodzeniową pod Okno Papieskie w Krakowie, dar leśników Polskich i Miasta Nowy Targ dla wiernych Archidiecezji Krakowskiej, mieszkańców Królewskiego Miasta Krakowa i turystów, ocechował Andrzej Kwak, leśniczy leśnictwa Bór. Pierwsze wydarzenie pod nazwą „Choinka pod Oknem Papieskim” odbyło się 23 grudnia 2007 roku z inicjatywy ks. kard. Stanisława Dziwisza, ówczesnego Metropolity Krakowskiego.

 Łączy i raduje ludzi

Przywiezienie i ustawienie choinki przed Oknem Papieskim oraz radosna uroczystość jej rozświetlenia od 16 lat łączy ludzi z różnych instytucji, firm, służb, wspólnot i jest zapowiedzią zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Jest także okazją do obdarowania prezentami dzieci z krakowskich domów dziecka i ośrodków opiekuńczo-wychowawczych. Organizatorzy przygotowują dla dzieci blisko 3 tys. upominków.
Na „Choinkę pod Oknem Papieskim” do Krakowa przyjeżdżają wspólnoty parafialne z wielu miejscowości Podhala, Spiszu, Orawy. Na scenie ustawionej przy choince słychać skrzypce i śpiewy wielu góralskich zespołów i grup muzycznych.

Jej Wysokość Choinka

W tym roku Jej Wysokość Choinka jest jodłą, ma 16 metrów i pochodzi z Doliny Roztoki w Nadleśnictwie Piwniczna. Drzewo zostało przywiezione do Krakowa w dniu 13 grudnia około północy i bezpiecznie osadzone w specjalnej rynnie.

W bezpiecznym przetransportowaniu a później rozładowaniu i ustawieniu pokaźnych rozmiarów drzewa pomagali policjanci, strażacy i Straż Miejska.

W tym roku przystrajanie choinki nastręczyło nie lada trudność. Ostatnie dni obfitowały w silne opady śniegu. Drzewo wyglądało jak okryte puchatym, białym kocem. Przystrajanie choinki w ozdoby i światełka trwało dwa dni i wymagało specjalnego sprzętu.

Mała Armia Janosika

W sobotniej uroczystości przedświątecznego spotkania i rozświetlenia światełek na choince wzięły udział setki dzieci, wielu mieszkańców Krakowa i turystów. Wielką atrakcją był koncert kapeli góralskiej - zespołu Mała Armia Janosika i wizyta św. Mikołaja, który zebranym dzieciom wręczał prezenty. Upominki przygotowała Caritas Archidiecezji Krakowskiej wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego.

Stroisz na świąteczny stół

Leśnicy przygotowali dla dzieci i innych gości m.in. kosz słodyczy, ozdoby choinkowe, czapeczki świąteczne i gadżety odblaskowe poprawiające widoczność na drodze. Goście wydarzenia chętnie korzystali z oferty stoiska edukacyjno-promocyjnego Lasów Państwowych, które przygotowali leśnicy z Nadleśnictw Nawojowa i Piwniczna. Świąteczne Gałązki od leśników – świeży, jeszcze pachnący lasem stroisz jodłowy – cieszyły się ogromną popularnością i udekorują zapewne niejeden, krakowski, świąteczny stół.

Życzenia z Krakowa

Gospodarzem wydarzenia był Metropolita Krakowski abp. Marek Jędraszewski, który powiedział, że zapalenie światełek na choince ma symbolizować nadchodzące narodziny Jezusa.

Jesteśmy w wyjątkowym miejscu – pod Oknem Papieskim, z którego nieraz przemawiał do nas św. Jan Paweł II. Myślę, że patrzy dziś na nas i cieszy się, że gromadzimy się tu razem radośnie – mówił arcybiskup.

Dodał, że niewątpliwie wielką przyjemność sprawiłoby papieżowi Polakowi śpiewanie kolęd.

To dla niego była wyjątkowa modlitwa i podziękowanie Bogu za to, że Chrystus urodził się w Betlejem i jest z nami, błogosławiąc nam oraz obdarzając nas dobrem, serdecznością i pokojem – powiedział abp Jędraszewski składając wszystkim życzenia na Boże Narodzenie.

Mecenasem wydarzenia „Choinka pod Oknem Papieskim” była m.in. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krakowie, którą reprezentował dyrektor, Pan Paweł Szczygieł a Partnerem - Województwo Małopolskie. Na scenie gości witali także m.in. Pan Łukasz Kmita - Wojewoda Małopolski i Pan Witold Kozłowski - Marszałek Województwa.

W tym roku przedsięwzięcie było zrealizowane w ramach kampanii świątecznej Województwa Małopolskiego.