Lista aktualności Lista aktualności

„Dąb Wolności” w Wadowicach

Prezydent Bronisław Komorowski wraz z małżonką Anną posadził w Wadowicach „Dąb Wolności”. Prezydentowi towarzyszyła delegacja leśników z Nadleśnictw Myślenice i Andrychów, której przewodniczył Stanisław Sennik, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie.

„Dąb Wolności" został posadzony w środę, 9 kwietnia br., na wadowickim placu Solidarności. Jest drugim spośród 25 drzew, które zostaną posadzone w tym roku na pamiątkę 25. rocznicy odzyskania przez Polskę wolności w historycznych, czerwcowych wyborach w 1989 roku. Pierwszyjuż rośnie na terenie Centrum Olimpijskiego w Warszawie.Został posadzony kilka dni temu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska w asyście sportowców-medalistów igrzysk olimpijskich w Soczi.

Dzień posadzenia dębu w Małopolsce oraz wizyta prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w Wadowicach są związane z osobą Ojca Świętego Jana Pawła II, a szczególnie z uroczystym otwarciem Muzeum Domu Rodziny Jana Pawła II. W dniu 27 kwietnia br., Papież Polak, którego pontyfikat miał zasadniczy wpływ na upadek komunizmu w Polsce zostanie kanonizowany podczas uroczystości w Watykanie, w których weźmie udział ponad stu przywódców państw i koronowanych głów.

Drzewo przygotowane przez leśników specjalnie na tę okazję będzie rosnąć obok wadowickiego Pomnika Katyńskiego i tablicy upamiętniającej katastrofę samolotu rządowego w Smoleńsku. W pobliżu rośnie również Dąb Jana Pawła II posadzony tutaj w maju 2006 roku.

W uroczystości sadzenia dębu wzięli udział przedstawiciele polskiego Kościoła i władz Małopolski: ks. kard. Kazimierz Nycz, ks. infułat Dariusz Raś, wojewoda Jerzy Miller, marszałek Marek Sowa, przewodniczący Sejmiku Kazimierz Barczyk. Gospodarzy reprezentowała Ewa Filipiak, burmistrz Wadowic, miasta narodzin Karola Wojtyły.

Realizowana w tym roku akcja sadzenia „Dębów Wolności" to wspólna inicjatywa Kancelarii Prezydenta RP i Lasów Państwowych nawiązująca do sadzenia „Dębów Niepodległości" w latach 1918-1928.Wtedy to społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło w miastach, miasteczkach i wsiach drzewa, głównie dęby, będące uosobieniem siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci - stanowiące wymowne świadectwo odzyskania przez Polskę niepodległości. Drzewa te, będące swoistym wotum dziękczynnym naszych przodków za przywróconą niepodległość, nierzadko przetrwały do dziś, jako blisko stuletni świadkowie ważnych dla naszego narodu wydarzeń.

Dziś „Dęby Wolności" jako symboliczna pamiątka obchodów 25. rocznicy odzyskania wolności, a także 90-lecia Lasów Państwowych, mają być sadzone w miejscach związanych z historycznymi wydarzeniami sprzed ćwierćwiecza